Strona główna / Praca zdalna / Tablet dla biznesu - w praktyce
wtorek 10 kwiecień 2012 | Michał Młynarczyk
Tablet dla biznesu - w praktyce
Opisując Lenovo ThinkPad Tablet zwróciliśmy uwagę na biznesowe zastosowania tabletu. Przyjrzyjmy się temu bliżej - do czego dokładnie może przydać się tablet prawnikowi, lekarzowi albo po prostu właścicielowi niedużej firmy?

 

Chociaż tablety nie są nowością, dopiero niedawno zyskały sporą popularność. To nie tylko moda. Dzięki połączeniu niewielkich wymiarów, długiego czasu pracy na baterii i stosunkowo niskiej (w porównaniu z najbardziej przenośnymi modelami laptopów) ceny mogą doskonale uzupełniać, a czasem nawet zastępować, klasyczne komputery - również w biznesie.

Tablet w kancelarii prawnej

Dzięki tabletowi, prawnik może ma ciągły dostęp do aktualnej treści aktów prawnych. Na testowanym przez nas Lenovo ThinkPad Tablet bez problemu działał system Lex Polonica oraz Internetowy System Aktów Prawnych Sejmu RP. Teksty pobrane z tego drugiego zapisuje się w formacie PDF, który jest odczytywany przez bezpłatną aplikację Adobe Reader (do pobrania ze sklepu Google Play). Oczywiście, do pamięci urządzenia można skopiować również teksty w formatach PDF i MS Office pochodzące z innych źródeł. W każdym przypadku, wyszukiwarka pozwala na łatwe odnalezienie wybranych fragmentów aktów prawnych.

Dzięki aplikacji udostępnionej przez wydawcę, na tablecie można czytać Rzeczpospolitą. Użytkownik ma możliwość wyszukiwania interesujących go fraz i zapisywania archiwalnych numerów w pamięci urządzenia.

W jednym, mieszczącym się do teczki urządzeniu, prawnik może mieć nie tylko swoje notatki, ale i pokaźne archiwum aktów prawnych oraz artykułów z „żółtych stron”.

Tablet w gabinecie lekarskim

Lista leków refundowanych to arkusz Excela mający ok. 4000 wierszy. Na papierze zajmuje co najmniej 200 stron A4. Pół biedy, gdyby jego zawartość zmieniała się raz na kilka lat, jednak przy ostatnim tempie aktualizacji, drukowanie kolejnych wersji jest po prostu kłopotliwe. Wydrukować to jedno, a odnaleźć konkretną pozycję - drugie. Lista leków refundowanych nie jest jedynym tego rodzaju dokumentem. Są jeszcze chociażby klasyfikacje statystyczne ICD-9 i ICD-10.

Najlepiej byłoby mieć dostęp do tych informacji w formie cyfrowej. Tymczasem, w praktyce lekarskiej nie zawsze jest miejsce na zwykły komputer - nawet przenośny. Poza tym, czasem po prostu wygodniej zajrzeć do czegoś, co leży pod ręką i nie karze czekać pięciu minut na dostęp do niezbędnych danych.

W roli cyfrowego czytnika tego rodzaju dokumentów doskonale sprawdza się tablet - mniej kłopotliwy i tańszy od komputera, a do tego dający błyskawiczny wgląd w treść listy leków refundowanych czy klasyfikacji statystycznych. Oczywiście, nie obędzie się bez odpowiedniej aplikacji. W przypadku urządzeń z systemem Android takich jak Lenovo ThinkPad Tablet warto przyjrzeć się eMPendium, stworzonej przez wydawcę Medycyny Praktycznej bazie informacji nt. leków i procedur medycznych.

Tablet w małej firmie

Przedsiębiorca prowadzący małą firmę musi pełnić wiele ról. Czasem jest księgowym i pracownikiem administracyjnym prowadzącym księgi i wystawiającym faktury. Innym razem zajmuje się sprzedażą i utrzymaniem relacji z klientami. Przede wszystkim jednak musi panować nad, nawet niezbyt dużą, organizacją. A to wszystko, nierzadko, będąc ciągle w drodze, od spotkania do spotkania. Wyposażony w solidną baterię i nieczuły na wstrząsy tablet to naturalny sojusznik szefa niewielkiej firmy.

Wystawianie faktur i prowadzenie księgowości jest możliwe za pośrednictwem internetowych aplikacji, chociażby takich jak system ifirma.pl. Wystarczy kilka dotknięć ekranu i PDF z fakturą gotowy. Kontakt z klientami to coraz częściej email i konieczność dostępu do przesyłanych przez nich dokumentów MS Office - tutaj przydaje się pakiet biurowy w rodzaju Documents To Go, dołączonego fabrycznie do Lenovo ThinkPad Tablet. Do zarządzania czasem i zadaniami można użyć wbudowanych aplikacji systemowych, ale warto dać też szansę bardziej zaawansowanym rozwiązaniom, takim jak Pocket Informant będący połączeniem kalendarza i listy zadań do zrobienia (którą można prowadzić wg. metodologii GTD). Co się dzieje w biurze, gdy prezes jest na spotkaniu? Wystarczy zajrzeć do aplikacji IP Cam Viewer pokazującej obraz z kamer monitoringu.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej