Strona główna / Praca zdalna / Polski przedsiębiorca nie chce mobilnych stron WWW
czwartek 12 kwiecień 2012 | Jan Petersen
Polski przedsiębiorca nie chce mobilnych stron WWW
Kolejna różnica w stosunku do Europy i świata. Badania zlecone przez 1&1 Internet pokazują jak płytki jest rynek mobilnych stron WWW. Spośród ponad 500 przedstawicieli przebadanych firm, prawie połowa nigdy nie sprawdzała jak prezentuje się ich serwis wyświetlony na ekranie smartfona. Czy powodem są wysokie ceny serwisów oferująych mobilność w sieci?

Co ciekawe jednak, jedynie 42% planuje w najbliższym roku wprowadzić zmiany na stronie internetowej. Jedynie co czwarty właściciel uważa, że bardziej mobilna wersja firmowego serwisu przyczyniłaby się do wzmocnienia wartości marki czy wzrostu przychodów ze sprzedaży. Przedsiębiorcy nie widzą zalet optymalizacji swoich stron internetowych pod kątem użytkowników urządzeń mobilnych. Ci natomiast, którzy to zrobili nie są zadowoleni z jego wyglądu i funkcjonalności.

Mobilność zaczyna rządzić

W ostatnich latach można zaobserwować ogromny wzrost popularności urządzeń mobilnych. Spośród przebadanych przedstawicieli małych i średnich firm, ponad połowa przyznaje, że korzysta ze smartfonów do przeglądania Internetu w celach prywatnych. Co trzeci sprawdza za ich pomocą pocztę elektroniczną. Podobny odsetek czyta bieżące wiadomości i szuka informacji. Jak wynika z przeprowadzonych badań właściciele przedsiębiorstw nie są jednak świadomi zalet posiadania stron internetowych zoptymalizowanych pod kątem użytkowników urządzeń mobilnych. Jedynie 47% respondentów zainteresowało się wyglądem i funkcjonalnością firmowego serwisu wyświetlonego na ekranie smartfona.

  • Spośród osób, które widziały stronę internetową swojej firmy wyświetloną na urządzeniu mobilnym, znaczna część jest świadoma jej niedoskonałości. Jedynie 10% polskich przedsiębiorców jest w pełni usatysfakcjonowanych z wyglądu i funkcjonalności swojej firmowej strony.
  • Prawie połowa (46%) respondentów przyznaje, że wygląd serwisu jest ograniczony, a 47% uważa, że jego jakość pozostawia wiele do życzenia.
  • Mimo to jedynie 42% właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw planuje wprowadzić zmiany na swojej stronie internetowej pod kątem użytkowników urządzeń mobilnych.

Czy mobilna strona wspomaga mój biznes?

Niewielu przedsiębiorców biorących udział w badaniu widzi również związek między bardziej mobilną wersją swojej strony internetowej a rozwojem prowadzonego biznesu. Zaledwie co czwarty respondent przyznaje, że zoptymalizowanie firmowego serwisu pod kątem użytkowników smartfonów przyczyniłaby się do wzmocnienia wartości marki i wzrostu przychodów ze sprzedaży. Jeszcze mniej przedsiębiorców (20%) uważa, że byłaby ona podstawą do lepszego zwrotu z inwestycji w firmowy serwis. Nieco więcej badanych zgadza się, że mobilna wersja strony internetowej przyczyniłaby się do większej widoczności online (48%) i dostępu do różnych grup klientów (40%).

Płytki rynek

Nie jest zatem zaskoczeniem, że narzędzia przydatne dla użytkowników smartfonów nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Zaledwie 7% właścicieli przedsiębiorstw deklaruje, że firmowy serwis jest zintegrowany z aplikacjami mobilnymi (np. Allegro na telefon). Nieduże jest również zainteresowanie funkcją sklepu internetowego dostosowanego do urządzeń mobilnych (12%) oraz funkcją zgłaszania do lokalnych katalogów firm (15%). Nieco większe uznanie zdobyła jedynie możliwość podania adresu firmy w wynikach wyszukiwania np. Google oraz mapy z lokalizacją, które posiada prawie połowa przebadanych serwisów.

Badanie

Badanie zostało przeprowadzone, za pomocą ankiety on-line,  przez brytyjską agencję badawczą Opinion Matters na zlecenie firmy 1&1 Internet. Badanie objęło swoim zasięgiem całą Polskę, a zrealizowane zostało w okresie od 16 marca do 22 marca 2012 r. Reprezentatywną próbę badania stanowiło 501 przedsiębiorstw zatrudniających od 1 do 249 pracowników.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej