Strona główna / Mobilna firma / SMARTO: usługę wzbogacono o profesjonalny CRM
sobota 30 czerwiec 2012 | Jan Petersen
SMARTO: usługę wzbogacono o profesjonalny CRM
Firma rozszerzyła swoją dotychczasową ofertę o profesjonalny system CRM (Consumer Relationship Management), służący do zarządzania relacjami z klientami. Przedsiębiorcy otrzymali kolejne innowacyjne narzędzie wspomagające funkcjonowanie ich biznesu w ramach jednej platformy.
Tagi: smarto,

SMARTO to zintegrowany system łączący w sobie usługi telekomunikacyjne, hostingowe oraz rozwiązania odpowiedzialne za bezpieczeństwo danych (backup, antywirus), wspierające funkcjonowanie i zarządzanie biznesem. Pakiet dostarcza skalowalne i elastyczne zaplecze techniczne umożliwiające prowadzenie biznesu w sposób efektywny. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ofertę rozbudowano o profesjonalną aplikację CRM służącą do zarządzania relacjami z klientami. CRM to usługa dodatkowa przeznaczona dla klientów pakietu podstawowego SMARTO.

Pakiet CRM dostępny jest w trzech wariantach cenowych:

  • CRM SMARTO Basic,

  • Basic + (Finanse, Projekty lub Wirtualny Dysk)

  • oraz CRM SMARTO Professional.

W wersji podstawowej użytkownik otrzymuje możliwość zarządzania relacjami z klientem, integracji z programami pocztowymi, plikami, działaniami pracowników oraz systemowym kalendarzem z harmonogramem zadań. Wersje rozszerzone wzbogacono o dedykowane aplikacje. Pakiet „Basic + Finanse” rozwija CRM o aplikację „Finanse i Magazyn” umożliwiającą prowadzenie pełnej ewidencji faktur, rejestr towarów i usług. Wariant „Basic + Projekty” pozwala w łatwy i intuicyjny sposób zarządzać projektami realizowanymi przez firmę. Z kolei narzędzie „Basic + Wirtualny Dysk” to centralne repozytorium plików, czyli w pełni funkcjonalny katalog plików online. Zaawansowana wersja CRM SMARTO Professional łączy funkcjonalność pakietu podstawowego oraz wszystkich zaawansowanych usług, które wzbogaciły wersje rozszerzone

 

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej