Strona główna / Praca zdalna / Mobilność przede wszystkim
środa 07 listopad 2012 | Bartosz Kamiński
Mobilność przede wszystkim
Cienkie, lekkie, wydajne, szybkie i bezpieczne. Takie właśnie są nowoczesne biznesowe notebooki (i nie tylko!), coraz częściej nazywane ultrabookami. Lenovo przedstawia kilka nowych modeli, które mogą zainteresować nie jednego pracownika czy pracodawcę – póki co tych o nieco grubszych portfelach.

Rozwój współczesnych nowoczesnych technologii wyraźnie kieruje się – czy też rozgałęzia – w stronę mobilności. Ta tendencja jest szczególnie wyraźna od czasu upowszechnienia Internetu, a zwłaszcza bezprzewodowego Internetu, dostępnego zarówno za pośrednictwem sieci wi-fi, jak i modułów 3G. Producenci notebooków podążają za tym trendem – specjalna klasa laptopów dla użytkowników mobilnych wciąż poszerza grono swoich wielbicieli, zaś stacjonarne rozwiązania zaczynają coraz bardziej trącić myszką.

Carbon - to jest to!

Najnowsze i chyba najbardziej zachwalane dziecko Lenovo to 13-calowy ThinkPad X1 Carbon, zawdzięczający swoją nazwę wykonaniu ze stopu aluminium i magnezu. Carbon w nazwie podkreśla solidność wykonania i ta jest rzeczywiście.

Jest to jeden z najcieńszych (2,13 cm wysokości) i najlżejszych (1,75 kg) ThinkPadów i notebooków w ogóle (cieńsze są jedynie Macbook Air z 2010 roku oraz Samsung 900X3A). Jak na biznesowego notebooka od tej firmy przystało wyposażony jest on w mocny procesor Intela Core i7 drugiej generacji, co pozwala na wydajną pracę.

Jeśli już mowa o baterii, to producent chwali się możliwością pracy na baterii do 10 godzin, choć z testów przeprowadzanych przez portale internetowe (www.notebookcheck.pl) wynika, że bez przesadnego obciążenia komputer wytrzymuje około 6 godzin (choć nie wiadomo dokładnie jak intensywnie testowano tę baterię).

Jednakże jest możliwość podłączenia zewnętrznej baterii typu slice – ale wtedy X1 traci nieco na swojej mobilności. W związku z baterią warto należy także wyszczególnić własność, którą szczególnie mocno zaznacza producent – dzięki opcji Rapidcharge „pusta” bateria może zostać naładowana do 80% w ciągu 30 min, co dodaje zabrane przed chwilą punkty do mobilności.

To, co warto podkreślić odnośnie tego laptopa to także jego cena – obecnie plasuje się ona w przedziale między 6500 a 7000 złotych, co może być pewną zaporą dla wielu fanów tej marki. Prawdopodobnie z czasem stanieje – jednak wówczas będziemy mogli wybierać wśród jeszcze nowszych modeli.

W związku z powyższym X1 to tak naprawdę notebook dla osób, które chcą mieć wszystko co najnowsze jeśli chodzi o ultrabooki, a przy tym nie przejmują się ceną lub po prostu są w stanie sobie na to pozwolić. Zatem propozycja dla właściciela firmy lub zarządu.

Ultrabook dla każdego

O wiele tańszym i bardziej przystępnym modelem oferowanym przez Lenovo jest 14-calowy ThinkPad T430u. W porównaniu do karbonowego brata w oczy rzuca się nie tylko większa przekątna ekranu, lecz także waga – względem X1 jest jedynie o 120 g. cięższy, co wypada docenić. Podobnie rzecz wygląda z grubością – jest ona porównywalna z karbonowym modelem.

Wydajność również jest na dobrym poziomie – producent przewidział każdy z najnowszych modeli procesorów Intela z serii i, dzięki czemu można swobodnie pracować, a także używać multimediów. Korzystanie z multimediów jest ułatwione dzięki dostępnej karcie graficznej NVIDIA GeForce GT 620M (1GB). Niestety trochę gorzej wypada praca na baterii - już z zapowiedzi producenta ogranicza się do 7 godzin, co w rzeczywistości może oznaczać 5-6 godzin mobilnej pracy. 

Dobrą wiadomością jest natomiast cena – nieznacznie przekracza ona 4000 złotych, co stanowi mniej niż 3/5 ceny ThinkPada X1, a więc jest o wiele bardziej przystępna. Dla pracowników, którzy pracują "w terenie" i umieją rozsądnie korzystać z nieco słabszej baterii jest to naprawdę dobry wybór. 

ThinkPad Tablet… 2!

Wielkimi krokami zbliża się druga odsłona tabletu ze stajni Lenovo, tym razem wyposażona w najnowszy system operacyjny Microsfotu, czyli Windows 8. To oznacza pracę o wiele bardziej zbliżoną do tej znanej z notebooków – ułatwi to nie tylko elektroniczne pióro, lecz także specjalna klawiatura z podstawką do umieszczenia na niej tabletu. Takie wyposażenie do złudzenia przypomina działanie na zwykłym laptopie, a w każdej chwili może zostać zastąpione przez funkcjonalność tabletu.

Niestety nie jest jeszcze wiadomo (początek listopada 2012) ile dokładnie będzie kosztować to cudo, choć nie należy spodziewać się niskich cen. Przynajmniej nie na początku sprzedaży. Czy będzie to stanowić konkurencję dla produktów Apple’a i innych producentów tabletów z Windows 8 – czas pokaże. Biorąc jednak pod uwagę legendarną jakość wykonania, potwierdzoną przez pierwsze wcielenie tabletu ThinkPad, sukces jest bardzo prawdopodobny. 

Wstępnie można powiedzieć, że tablet ThinPad 2 działający na najnowszym systemie operacyjnym Microsoftu to – w porównaniu do poprzednich dwóch propozycji – oferta dla najbardziej mobilnych pracowników, wymagających od swojego sprzętu: funkcjonalności, wielozadaniowości oraz elastyczności w użytkowaniu.

ThnkPad tablet 2 sprawdzi się w codziennych czynnościach mobilnego pracownika do których zapewne należą: sporządzanie notatek  w podróży, przeglądanie poczty i stron internetowych czy prezentacje na spotkaniach. W razie potrzeby – dołączenie myszki i klawiatury zapewni komfort pracy zbliżony do laptopa.

lenovo thinkpad 2

W ramach podsumowania warto zauważyć, że mobilność jako rozwijający się trend w nowoczesnych technologiach to nie tylko zwykła moda o charakterze czysto estetycznym, lecz także zwiększenie wydajności pracy - szary Kowalski może swobodnie wykonywać swoje obowiązki zarówno w pracy, w domu, jak i w środkach komunikacji, przez co oszczędza czas i może łatwiej się kontaktować ze swoimi przełożonymi. Jak daleko sięgnie ograniczenie zbędnych wydatków w postaci czasu i pieniędzy - czas pokaże.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej