Strona główna / Praca zdalna / Ile można oszczędzić na telepracy?
piątek 24 styczeń 2014 | Michał Młynarczyk
Ile można oszczędzić na telepracy?
Dzięki telepracy pracodawca może zaoszczędzić na kosztach wynajmu biura, poprawić wydajność i skrócić czas absencji z powodu choroby. A ile zyskuje pracownik?

WedÅ‚ug badaÅ„ Workforce Magazine of Fortune 50, telepraca oznacza m.in. 63% wzrost wydajnoÅ›ci i o 65% wyższe zadowolenie klienta. Nie można zapomnieć o oszczÄ™dnoÅ›ciach - mniej pracowników w biurze to taÅ„szy wynajem i niższe koszty mediów. KorzyÅ›ci sÄ… też jednak po stronie pracownika. To samo badanie wskazuje na 38% poprawy zadowolenia z jakoÅ›ci życia osobistego i zawodowego u osób, które pracujÄ… z domu (za opracownaiem “Elementarz telepracy”, Polski ZwiÄ…zek Pracodawców Prywatnych Informatyki i Telekomunikacji Lewiatan 2012). Dla pracownika telepraca to również wymierny zysk finansowy.

Najbardziej oczywista oszczÄ™dność wynika z ograniczenia dojazdów. Pracownik, który przez 4 dni w tygodniu nie jeździ do pracy prywatnym samochodem, może, w zależnoÅ›ci od odlegÅ‚oÅ›ci od biura zmniejszyć miesiÄ™czne przebiegi o 500 - 1000 km. W przypadku typowego auta przekÅ‚ada siÄ™ to na oszczÄ™dność paliwa o wartoÅ›ci 250 - 500 zÅ‚ miesiÄ™cznie. Samochód zużywa siÄ™ wolniej i rzadziej trafia na przeglÄ…dy. Eliminacja tysiÄ…ca kilometrów co miesiÄ…c oznacza jednÄ… wymianÄ™ oleju mniej w ciÄ…gu póÅ‚tora roku. OszczÄ™dzajÄ… też osoby dojeżdżajÄ…ce komunikacjÄ… miejskÄ… - zamast biletu miesiÄ™cznego za 100 - 250 zÅ‚ kupujÄ… od czasu do czasu bilety jednorazowe.

JeÅ›li mamy do czynienia z osobÄ… Å›wiadczÄ…cÄ… usÅ‚ugi na zasadzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, korzyÅ›ci wynikajÄ… z możliwoÅ›ci wliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na transport i niezbÄ™dne narzÄ™dzia pracy - na przykÅ‚ad komputer albo telefon. W praktyce, oznacza to dla pracownika obniżenie ceny wspomnianych produktów nawet do 2/3 (przy odliczeniu VAT i podatku dochodowego). Za komputer kosztujÄ…cy 3000 zÅ‚ faktycznie zapÅ‚acimy 2000 zÅ‚.

Osoby bÄ™dÄ…ce pracownikami mogÄ… otrzymać ekwiwalent za użytkowanie prywatnego sprzÄ™tu do celów sÅ‚użbowych - jego wysokość zależy od umowy z pracodawcÄ…. Co wiÄ™cej, taki ekwiwalent bÄ™dzie zwolniony od podatku dochodowego. Pracodawca może również zwracać koszty domowego łącza internetowego (tyle, że w tym przypadku powiÄ™kszone o podatek dochodowy). W sumie, w domowej kasie może zostać nawet kilkaset zÅ‚otych!

W przypadku sprzÄ™tu udostÄ™pnianego przez firmÄ™, pracownik może liczyć nie tylko na laptopa, ale i na przykÅ‚ad na drukarkÄ™ albo modem 3G z odpowiedniÄ… kartÄ…. Warto uzgodnić z pracodawcÄ… zasady wykorzystania tego sprzÄ™tu do celów prywatnych.

KorzyÅ›ci finansowe nie muszÄ… być zwiÄ…zane wyłącznie z narzÄ™dziami pracy. MogÄ… być mniej oczywiste i wynikać na przykÅ‚ad z możliwoÅ›ci przygotowania Å›wieżego, domowego jedzenia i napojów zamiast kupowania ich w restauracjach i bufetach. Pracownik, który codziennie kupowaÅ‚ kawÄ™ w kawiarni, na parzeniu jej w domowym ekspresie zaoszczÄ™dzi nawet 100 - 150 zÅ‚ miesiÄ™cznie.

Telepraca uwalnia też od koniecznoÅ›ci dojazdów, czyli daje dodatkowÄ… godzinÄ™, dwie a nawet trzy w ciÄ…gu doby. Chociaż tego czasu nie można wprost przeliczyć na pieniÄ…dze, stanowi on istotnÄ… wartość dla pracownika. Może być zużyty na rozwój osobisty (nauka, szkolenia) lub relaks albo po prostu spÄ™dzony z rodzinÄ…. Tak czy tak, pozytywnie wpÅ‚ywa na produktywność i zadowolenie z życia.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej