Strona główna / Praca zdalna / Aktywni użytkownicy Internetu zdominowali sieci komórkowe
środa 22 maj 2013 | eRKa
Aktywni użytkownicy Internetu zdominowali sieci komórkowe
Już blisko 65 proc. użytkowników technologii mobilnych w krajach rozwiniętych stanowią tzw. heavy users, czyli osoby regularnie korzystające z zaawansowanych usług sieciowych – wynika z badania zaprezentowanego przez firmę Nokia Siemens Networks.

Oznacza to, że liczba osób chętnie korzystających z rozwiązań mobilnych, takich jak poczta elektroniczna czy nawigacja GPS wzrosła w ubiegłym roku o prawie 20 procent. Odpowiedzią firmy na ten trend jest m. in. innowacyjna technologia Liquid Applications, która zrewolucjonizuje rolę stacji bazowych i umożliwi dostarczanie użytkownikom sprofilowanych usług przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności sieci.

„Heavy users” to osoby regularnie wykorzystujące urządzenia mobilne np. do przeglądania witryn internetowych, dokonywania transakcji finansowych, czy wymiany plików. W ubiegłym roku grupa ta, w której przeważają osoby poniżej 35 roku życia, stanowiła aż 64 proc. wszystkich użytkowników mobilnych. Jak pokazuje badanie „Customer Acquisition and Retention Study Report 2013”, coraz większą wagę przywiązują oni do jakości usług internetowych, która jest decydującym kryterium dla wyboru operatora. Prawie połowa z nich zgodziłaby się płacić wyższe rachunki w zamian za bardzo dobrą jakość połączenia. Z kolei 40 proc. użytkowników jest gotowych ponosić większe koszty za dodatkowe usługi mobilne. W poszukiwaniu lepszej oferty „heavy users”, częściej niż zwykli użytkownicy, są skłonni do zmiany dotychczasowego operatora – na taki krok w ciągu najbliższych 12 miesięcy może zdecydować się 39 proc. z nich.

„Przeprowadzone przez nas badanie pokazuje, że dla większości użytkowników telefon komórkowy nie służy już wyłącznie do prowadzenia rozmów czy wysyłania SMS-ów. Klienci coraz częściej chcą korzystać z usług internetowych i dodatkowych aplikacji, pozwalających np. na dokonywanie transakcji bankowych, udostępnianie plików czy oglądanie filmów. Ma to swoje pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla operatorów. Z jednej strony stanowi szansę na rozszerzanie oferty, a co za tym idzie na dodatkowy zysk. Z drugiej jednak może spowodować duże problemy, jeśli infrastruktura sieciowa nie będzie gotowa na obsługę takiej skali użycia sieci i sprostanie rosnącym oczekiwaniom klientów” - mówi Piotr Kaczmarek, prezes Nokia Siemens Networks w Polsce.

„Już dziś operatorzy oczekują od nas rozwiązań, które pozwolą sprostać tym bezprecedensowym wyzwaniom” - podkreśla Piotr Kaczmarek. „Dlatego Nokia Siemens Networks jest liderem innowacji w obszarach najważniejszych dla naszych klientów i użytkowników końcowych, tzn. w zakresie mobilnych technologii szerokopasmowych, czy też usług i aplikacji w ramach Customer Experience Management (CEM)” – podsumowuje Piotr Kaczmarek.

Zdaniem ekspertów gwałtowny rozwój urządzeń mobilnych może spowodować, że dotychczasowa infrastruktura telekomunikacyjna wkrótce nie będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania użytkowników. Nokia Siemens Networks oferuje najnowsze rozwiązania pozwalające na zwiększenie przepustowości sieci, zapewnienie najwyższej jakości usług oraz satysfakcji klienta (CEM), a także dalsze usprawnienie jej działania poprzez automatyzację procesów i usług.

W ramach całościowego rozwiązania, Nokia Siemens Networks prezentuje najnowszą technologię Liquid Applications, opartą na radiowym serwerze Radio Applications Cloud Server. Dzięki niemu stacje bazowe będą mogły nie tylko przechowywać dane, ale także je przetwarzać, zapewniając dostęp do informacji w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że zamiast pełnić rolę zwykłego przekaźnika, pozwolą gromadzić i analizować dane na temat miejsc, w których subskrybent korzysta z Internetu, a także selekcjonować informacje, które mogą go interesować. Tym samym operatorzy będą w stanie dostarczać sprofilowane usługi, poprawiając wydajność i jakość funkcjonowania sieci. Nowe rozwiązanie umożliwi także swobodny przepływ danych z sieci internetowej do stacji bazowych, które będą przechowywać informacje dotyczące ich otoczenia, a następnie kierować je bezpośrednio do lokalnych subskrybentów. Dodatkowo optymalizacja ruchu sieciowego zapewni buforowanie zawartości i dostarczanie usług bezpośrednio z krawędzi sieci.

„Wprowadzenie technologii Liquid Applications to największa zmiana w funkcjonowaniu systemu  technologii mobilnych od 22 lat, czyli od momentu jego powstania. Odbywa się ona nie tylko w zakresie technologicznym, ale również w wymiarze nowych możliwości biznesowych dla operatorów. Dzięki niej będą oni mogli wykorzystać dane zbierane, otrzymywane oraz przetwarzane przez stacje do tworzenia nowych usług oraz zapewnić klientom jeszcze lepsze połączenie i dostęp do informacji” – mówi Piotr Gettlich, Network Solutions Manager, Nokia Siemens Networks.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej