Konsumeryzacja IT - polegajÄ…ca na wykorzystaniu do pracy wÅ‚asnego sprzÄ™tu pracowników - od poczÄ…tku wywoÅ‚ywaÅ‚a gÅ‚oÅ›ny sprzeciw specjalistów od bezpieczeÅ„stwa. DotÄ…d informatycy mieli wszystko w firmie poukÅ‚adane – zestandaryzowane komputery z zestandaryzowanym zestawem oprogramowania, które Å‚atwo byÅ‚o zarzÄ…dzać i zabezpieczyć. Czy można siÄ™ wiÄ™c dziwić, że teraz - gdy do firmy wkracza chaos urzÄ…dzeÅ„, nad którymi ciężko zapanować i które trudno chronić - podnoszÄ… gÅ‚oÅ›ny krzyk?
Żeby wady nie przesłoniły zalet...
Okazuje siÄ™ jednak, że BYOD (bring your own device – przynieÅ› wÅ‚asne urzÄ…dzenie) ma istotne zalety. Przede wszystkim zwiÄ™ksza wydajność pracowników, daje wiÄ™kszÄ… satysfakcjÄ™ zawodowÄ… i obniża koszty. Raport PricewaterhouseCoopers stwierdza to w ten sposób: „organizacje, które zastosowaÅ‚y BYOD odnotowaÅ‚y zwiÄ™kszenie produktywnoÅ›ci i retencji pracowników, wzrost mobilnoÅ›ci, bardziej elastyczne Å›rodowisko pracy i wiÄ™kszÄ… wartość IT dla biznesu”.
Pracownicy dobrze przyjmujÄ… BYOD, bo z jednej strony chcÄ… zajmować siÄ™ na komputerze w pracy także sprawami osobistymi, z drugiej – wykonywać czynnoÅ›ci zawodowe również w czasie wolnym, poza firmÄ…. To zwiÄ™ksza ich zadowolenie, a w sumie wydajność. Aż 69% respondentów badania Cisco zwraca uwagÄ™, że dotÄ…d niedozwolone w pracy aplikacje – takie jak sieci spoÅ‚ecznoÅ›ciowe, prywatna poczta w chmurze i komunikatory – majÄ… dla nich dużo wiÄ™ksze znaczenie niż dwa lata temu.
Granice wolności
Bez wÄ…tpienia hasÅ‚o „przynieÅ› wÅ‚asne urzÄ…dzenie” ma duży Å‚adunek wolnoÅ›ci osobistej. WÅ‚asne, czyli takie, jakie wybraÅ‚eÅ›, jakie lubisz, jakie speÅ‚nia twoje najbardziej indywidualne potrzeby. Jednak połączenie czynnoÅ›ci zawodowych z użyciem komputera w celach prywatnych musi narzucić posiadanemu notebookowi, tabletowi czy smartfonowi pewne ramy. Rzecz caÅ‚kowicie zaprojektowana do rozrywki nie sprawdzi siÄ™ w pracy, jak byÅ›my siÄ™ nie starali. Komputer w 100% wymyÅ›lony jako binesowy może „po godzinach” zanudzić na Å›mierć swojego wÅ‚aÅ›ciciela.
Tablet do wszystkiego?
Nowy tablet Lenovo wydaje siÄ™ harmonijnie łączyć oba Å›wiaty. ThinkPad Tablet 2 dziaÅ‚a nie z mobilnym - majÄ…cym swoje ograniczenia - systemem, ale z Windows 8. To bardzo istotne w pogoni za uniwersalnoÅ›ciÄ…, bo desktopowy system na tablecie daje dużą swobodÄ™ użytkownikowi w doborze aplikacji – i tych do rozrywki, i tych do pracy. Bezproblemowe bÄ™dzie np. skorzystanie z peÅ‚nego pakietu Office. JeÅ›li chodzi o multimedia to satysfakcjÄ™ gwarantuje doskonaÅ‚ej jakoÅ›ci 10,1-calowy wyÅ›wietlacz LED o rozdzielczoÅ›ci 1366 x 768 pikseli (wykonany w technologii IPS),. Tablet daje spore możliwoÅ›ci rozszerzeÅ„ przez: peÅ‚nowymiarowy port USB, slot kart microSD i wyjÅ›cie microHDMI. PracÄ™ uÅ‚atwi połączenie obsÅ‚ugi dotykiem i sterowania rysikiem oraz możliwość użycia opcjonalnej stacji dokujÄ…cej lub klawiatury bluetooth, zamieniajÄ…cych tablet w ultrabook.
Warta odnotowania jest też praca do 10 godzin na baterii bez ładowania. To niewątpliwa zasługa układu Intel Atom Z2760. W trybie czuwania i po wyłączeniu, zużycie energii wynosi 0,1 W, zaś w trybie gotowości 1,7 - 3 W. Nawet iPad 4 zużywa dużo więcej energii na poziomie 2,6 - 8,4 W.