Strona główna / Praca zdalna / Lenovo ThinkPad Tablet 2: test subiektywny
czwartek 04 lipiec 2013 | Robert Kamiński
Lenovo ThinkPad Tablet 2: test subiektywny
Na rynek trafia coraz więcej tabletów z Windows 8 i procesorem Intel Atom Z2760. ThinkPad Tablet 2 wyróżnia się zestawem funkcji bezpieczeństwa dla klientów biznesowych. Czy ThinkPad Tablet to również alternatywa dla zwykłych konsumentów?

To drugi tablet z logo ThinkPad, jednak w pierwszej serii firma Lenovo użyła Androida, jako systemu operacyjnego wraz z architekturą ARM. W efekcie powstało dziwne urządzenie – biznesowy tablet, na którym nie można uruchomić biznesowych aplikacji.

Tym razem Lenovo, proponuje urządzenie dla klientów biznesowych, poszukujących zalet tabletu bez utraty wydajności. Stąd wersja z systemem Windows 8 i dwurdzeniowym procesorem Intel Atom Z2760.  Zaletą takiego połączenia jest możliwość korzystania ze wszystkich aplikacji stworzonych dla systemu Windows. W zastosowaniach biznesowych zaleta nie do przecenienia.

Budowa

ThinkPad Tablet 2 nawiązuje wyglądem do kuzynów notebooków, ale jest o wiele cieńszy, o grubości zaledwie 10 mm. Ponadto, tablet waży tylko 538 gramów. W porównaniu do poprzedniej generacji,  jest mniejszy i lżejszy około 200 gramów. Wybór materiałów i kolorów pozostał ten sam. Tylna strona jest wykonana z gumowanego tworzywa sztucznego, co zapewnia niezbędną przyczepność. Przednia część wykonana jest z odpornego na zarysowania szkła Dragontrail scratch-Glass z firmy AGC (Asahi Glass Corporation). Ramka nie jest pokryta szkłem, lecz podobnie jak tył gumowanym tworzywem.

Łączność
Na wszystkich czterech bokach rozmieszczone są złącza. Tablet może być podłączony do zewnętrznego wyświetlacza za pomocą portu mini HDMI.  Akumulator jest ładowany poprzez port micro-USB, który służy tylko do tego celu i nie umożliwia podłączenia pamięci zewnętrznej. Na szczęście ThinkPad Tablet posiada standardowy port USB, do którego można podłączyć urządzenia o niskim zużyciu energii, czyli np. pendrive. Zewnętrzny dysk twardy USB musi mieć własne zasilanie. Bez problemu można natomiast ładować baterię telefonu.

Na górze umieszczono złącza mini-SIM, microSD i włącznik zasilania. Po lewej stronie micro-USB i USB 2.0, na dole mini-HDMI, docking port, zaś po prawej złącze słuchawkowe i klawisze kontroli głośności.

Komunikacja
W dziedzinie komunikacji ThinkPad Tablet 2 oferuje wiele. Moduł Wi-Fi Broadcom obsługuje standardy 802.11 b / g / n, a nawet pasmo o częstotliwości 5 GHz. Tablet standardowo obsługuje Bluetooth 4.0. Opcjonalnie urządzenie może być wyposażone w gniazdo WAN i NFC (Near Field Communication).

Kamery i Multimedia
Aparat główny z tyłu urządzenia wykonuje zdjęcia o rozdzielczości do 8 megapikseli (w formacie 4:3). Filmy można odtwarzać płynnie w rozdzielczości Full HD (1080p) . Dodatkowo do dyspozycji jest dioda LED umożliwiająca robienie zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych. Jednakże, dioda LED nie może być użyta do nagrywania wideo. Aparat posiada 28 mm obiektyw i nie ma zoomu optycznego. Przedni aparat wyposażony jest w 2 megapiksele rozdzielczości i pozwala także na nagrywanie filmu w jakości Full HD.

W przyzwoitych warunkach oświetleniowych umieszczony z tyłu aparat jest w stanie zrobić całkiem dobre zdjęcia. W pomieszczeniu, w słabym oświetleniu, mogą pojawiać się szumy. Ponadto automatyczna korekta balansu bieli działa tylko do pewnego stopnia tak, że niekiedy pojawia się niebieska poświata. Lampa LED doświetla głównie centrum obrazu, który staje się ciemniejszy w kierunku krawędzi. Przedni aparat w praktyce przeznaczony jest do połączeń wideo.

Bezpieczeństwo
Jak przystało na urządzenie biznesowe Lenovo ThinkPad Tablet 2 wyposażono w funkcje zabezpieczeń: Trusted Platform Module (TPM 2.0) oraz czytnik linii papilarnych (nieobecny w naszym urządzeniu testowym). Istnieją również wersje tabletu z szyfrowaniem AES (256-Bit).

Ekran dotykowy / Wirtualna klawiatura
Ekran dotykowy obsługujący multitouch reaguje bez opóźnień i rozpoznaje do pięciu palców jednocześnie. Pojemnościowy ekran nie wymaga nacisku, dzięki czemu pisanie na wirtualnej klawiaturze jest proste i wygodne. Precyzja ekranu dotykowego jest na tyle duża, że umożliwia działanie również w trybie pulpitu systemu Windows. W wersji premium system może być również sterowany za pomocą pióra cyfrowego.

Klawiatura dokująca

ThinkPad Tablet 2 sam w sobie wyraźnie nawiązuje do laptopów tej samej nazwie, a po dodaniu opcjonalnej klawiatury „dokującej”, nagle zamienia się w miniaturowy notebook ThinkPad.
Zewnętrzna klawiatura to prawdziwy majstersztyk – wyspowe, znakomicie rozmieszczone klawisze. Klawiatura ma nawet czerwony TrackPoint. Co prawda, że ​​nie jest to prawdziwy trackpoint gdyż wykorzystuje czujnik optyczny śledzący ruchy palców. Trzeba, więc przesunąć palcem zamiast go przechylać.  Klawiatura łączy się z tabletem za pomocą technologii Bluetooth i posiada port micro-USB, dzięki czemu można ją naładować, stosując tę ​​samą ładowarkę i kabel.

Wyświetlacz
10.1-calowy, podświetlany diodami LED 1366x768 Ekran IPS jest po prostu piękny ze znakomitym odwzorowaniem kolorów. Wyświetlacz przyciemnia się automatycznie poprzez zintegrowany czujnik jasności. W razie potrzeby, czujnik może być wyłączony również w ustawieniach systemu operacyjnego. Używanie tabletu za zewnątrz jest nieco utrudnione ze względu na błyszczący ekran i ograniczenia dotyczące korekty maksymalnej jasności, gdy nie jest podłączony do zasilania.  Chociaż obraz pozostaje rozpoznawalny, dzięki dobremu kontrastowi, użytkownik będzie szukał zacienionych miejsc głównie z powodu niepokojących refleksów.

Wydajność
Opcje sprzętowe są ograniczone - wszystkie one zawierają układ Intel Atom Z2760 SoC (System-on-a-chip), który oferuje grafikę PowerVR. Tablet jest również wyposażony w 2 GB pamięci RAM, która nie może być rozszerzona. Jedyne różnice pomiędzy różnymi konfiguracjami to wybór łączności 3G, digitizer i pojemność pamięci 32 lub 64 GB eMMC. Sercem tabletu jest układ Intela Z2760, który wytwarza niewiele ciepła i może być chłodzony pasywnie, a tym samym, nie generuje hałasu.
Preferowane obszary zastosowań to zadania biurowe i przeglądania Internetu, ale system bezproblemowo radzi sobie również z odtwarzaniem materiałów video w rozdzielczości Full HD.

Wydajność systemu
Nasz standardowo stosowany benchmark Geekbench 2 dał wynik 1257, co oznacza że jest tuż za Nvidia Tegra 3. Jednordzeniowy Z2480 Atom, który jest używany w smartfonach z androidem jest w tyle o 21%.  Nieco starsze Fujitsu Stylistic Q550 z wbudowanym chipem Z670 Atom wypada znacznie gorzej z wynikiem niższym o 48%. Dzięki zastosowanemu dyskowi typu flash Lenovo ThinkPad Tablet 2, jest na równi z Acer Aspire One 756, który ma mocniejszy procesor Pentium, ale standardowy dysk twardy.
Urządzenia pamięci masowej
Lenovo ThinkPad Tablet 2 używa specjalnego dysku typu MultiMedia Card zamiast klasycznego dysku twardego. To nie tylko oszczędność miejsca, ale również niskie zużycie energii. W przypadku dysku EMMC o łącznej pojemności 64 GB do dyspozycji jest 49,8 GB przestrzeni magazynowej netto.  Po pierwszym uruchomieniu systemu Windows dostępne jest już tylko 36,4 GB. Średnia szybkość transmisji jest niska i wynosi 41 MB / s. Jednak pamięć flash osiąga około 25 razy wyższe wartości (odczytu) i znacznie szybsze czasy dostępu w porównaniu do klasycznych dysków twardych.

Zarządzanie energią – żywotność baterii
Intel Atom Z2760 jasno dowodzi, że architektura x86 nie jest taka archaiczna. W trybie czuwania i po wyłączeniu, zużycie energii wynosi 0,1 W, zaś w trybie gotowości 1,7 - 3 W. Nawet iPad 4 zużywa dużo więcej energii na poziomie 2,6 - 8,4 watów.

Jednym z najważniejszych kryteriów zakupu tabletu jest żywotność baterii. 30 Wh akumulatora i niskie zużycie energii obiecują dobrą wytrzymałość nowego ThinkPada. Maksymalny czas pracy baterii ustalony przy pomocy aplikacji BatteryEater dał bardzo dobry wynik 17 godzin. Jednak taki czas pracy nie jest realistyczny. W standardowych warunkach (renderowanie różnych stron internetowych w 40-sekundowych odstępach) przy jasności ekranu ustawionej na 50% oraz aktywnych połączeniach bezprzewodowych ekran wyłącza się po 7 godzinach i 39 minutach.

Nasz Werdykt
Fakt, że ThinkPad Tablet 2 działa z systemem Windows 8 Pro to dobra wiadomość dla użytkowników biznesowych i każdego, kto nie jest w stanie wykonać poważniejszych prac na urządzeniach z Androidem, iOS lub Windows RT. Jeśli zatem szukasz lekkiego tabletu z systemem Windows, to Lenovo ThinkPad Tablet 2 będzie wiernym towarzyszem z dobrą żywotnością baterii. Użytkownicy biznesowi docenią również moduł zabezpieczeń (TPM) i udane połączenie jakości i wydajności.


Sprzęt do testów dostarczyła firma Kuzniewski 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej