Strona główna / Praca zdalna / Huawei Ascend W1 – efektywnie, a nie efektownie?
poniedziałek 29 lipiec 2013 | Bartek Kamiński
Huawei Ascend W1 – efektywnie, a nie efektownie?
Huawei Ascend W1 to jak dotąd jedyny telefon chińskiego producenta z systemem WP8. Z kim może konkurować? Czym się wyróżnia? Dla kogo jest to telefon i dlaczego kosztuje tak niewiele – o tym w poniższym artykule.

Huwaei obok Nokii, Samsunga i HTC to jeden z niewielu producentów, którzy postawili na system operacyjny Microssoftu. W chwili obecnej jednakże jest to konkurencja jedynie dla modeli fiÅ„skiego producenta - Lumii 520 i 620.

W1 dostaliÅ›my do testów tuż przed zwrotem przetestowanej Nokii Lumii 520, co wydaje siÄ™ nie bez znaczenia. Oba telefony plasujÄ… siÄ™ w podobnej skali cenowej (750-900 zÅ‚), co zwykle okreÅ›la siÄ™ kolokwialnie mianem „budżetówki” – porównujÄ…c choćby do najnowszego telefonu Apple’a, który nawet na rynku wtórnym nie kosztuje mniej niż 1500 zÅ‚. W1 i Lumia 520 oprócz ceny dzielÄ… także podobny procesor (Qualcomm Snapdragon S4), jednakże Huawei dziaÅ‚a z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… 1,2 GHz, a nie 1,0 GHz. Oprócz tego majÄ… podobne wymiary fizyczne, podobny rodzaj ekranu, matrycy aparatu czy pamiÄ™ci podrÄ™cznej (512 MB). Nokia ma wiÄ™cej pamiÄ™ci wbudowanej oraz możliwość jej poszerzenia kartami microSD, zaÅ› Huawei – wiÄ™kszÄ…, a przez to dÅ‚użej dziaÅ‚ajÄ…cÄ… bateriÄ™. Jednak na czym dokÅ‚adnie polega różnica?

Pierwsze wrażenia, czyli wykonanie

Tak jak pisaliÅ›my w artykule na temat Lumii 520, jej obudowa jest stworzona w bardzo przebojowy sposób – jednobryÅ‚owy ksztaÅ‚t, brak ostrych kantów, miÅ‚a w dotyku obudowa. Z W1 jest inaczej – jasnoniebieska obudowa wydawaÅ‚a siÄ™  bardzo „plastikowa” i nietrwaÅ‚a, ponadto miaÅ‚a „klapkÄ™” od baterii, co Å‚atwo kojarzy siÄ™ z jej irytujÄ…cym klikaniem, czy ciÄ…gÅ‚ym odpadaniem. Ponadto miaÅ‚ bardziej ostre krawÄ™dzie od Nokii, co sprawiaÅ‚o wrażenie, że nie bÄ™dzie wygodnie leżaÅ‚ w dÅ‚oni czy w kieszeni.

Od razu warto zaznaczyć, że te pierwsze wrażenia szybko okazaÅ‚y siÄ™ mylne – nie byÅ‚o żadnych problemów z „klapkÄ…”, ponadto funkcjonalność klawiszy bocznych okazaÅ‚a siÄ™ w W1 wiÄ™ksza niż w Nokii (o czym dokÅ‚adniej pisaliÅ›my w artykule o Lumii 520). MiÅ‚e zaskoczenie na poczÄ…tku, ale czy z oprogramowaniem okazaÅ‚o siÄ™ podobnie?

Ten sam software czy kolejne mylne wrażenia?

Zarówno W1, jak i Lumia 520 dysponujÄ… dokÅ‚adnie tym samym systemem operacyjnym – czy jednak funkcjonalność jest ta sama? Okazuje siÄ™, że niekoniecznie – o ile Nokia wkÅ‚ada wiele staraÅ„ w promowanie wÅ‚asnych aplikacji, to Huawei wydaje siÄ™ zupeÅ‚nie lekceważyć ten element strategii marketingowej. Nie znajdziemy tu takich wbudowanych programów jak „Here Maps”, czy „Kinograf” albo „Mix Radio” – zamiast tego dostÄ™pna jest funkcja NFC, którÄ… nie dysponuje Lumia 520.

Po raz kolejny okazuje siÄ™, że Huawei stawia na bardziej praktyczne i funkcjonalne rozwiÄ…zania, zaÅ› Nokia – te bardziej popularne i rozrywkowe, Å‚atwo wpadajÄ…ce w oko. Czy tak jest ze wszystkimi innymi specyfikacjami, czy jednak Nokia przy czymÅ› pozostaje lepsza od chiÅ„skiego konkurenta?

Jeśli oszczędzać, to z korzyścią

Oprócz wspomnianych na poczÄ…tku możliwoÅ›ci dołączenia wiÄ™kszych kart pamiÄ™ci oraz wbudowanej pamiÄ™ci 8 GB, Lumia 520 nie ma wÅ‚aÅ›ciwie, czym siÄ™ pochwalić wzglÄ™dem W1 jeÅ›li chodzi o praktyczne rozwiÄ…zania. Szybszy procesor rzeczywiÅ›cie pozwalaÅ‚ pÅ‚ynniej pracować, niemalże bez żadnych zawahaÅ„ i czekania na zaÅ‚adowanie aplikacji – a warto podkreÅ›lić, że model jest ten sam, a jedynie taktowanie zostaÅ‚o zwiÄ™kszone o 0,2 GHz.

Ekran W1 również wydaje siÄ™ lepiej zaprojektowany, mimo że dysponuje dokÅ‚adnie takÄ… samÄ… rozdzielczoÅ›ciÄ… i gÄ™stoÅ›ciÄ… pikseli. O ile Nokia może wydawać siÄ™ nieco bardziej czuÅ‚a na dotyk (co nie zawsze okazuje siÄ™ wygodne), to Huawei nie miaÅ‚ problemów z dostosowywaniem kolorów do oÅ›wietlenia – o wiele częściej wyraźnie byÅ‚o widać co znajduje siÄ™ na ekranie.

Bateria, jak to zostaÅ‚o zaznaczone na poczÄ…tku, jest bardziej wydajna w W1 (1950 mAh wobec 1430 mAh) – o ile w Nokii udaÅ‚o mi siÄ™ wytrzymać ponad 4 dni bez Å‚adowania, to Huawei zapewniÅ‚ mi 5 dób nieprzerwanego użytkowania. Należy przy tym zaznaczyć, że wiÄ™ksza bateria wcale nie oznacza cięższego telefonu – z danych producentów wynika, że W1 jest jedynie o 6 gramów cięższy, co dla zwykÅ‚ego użytkownika jest niezauważalnÄ… różnicÄ….

Komu polecić?

Huawei Ascend W1, mimo że jest tylko niewiele droższy od Lumii 520 (800 zÅ‚ wzglÄ™dem 650 – sprawdzone w portalu ceneo.pl 29.07.2013.), to wydaje siÄ™ zaprojektowany w o wiele bardziej przemyÅ›lany sposób. Skonstruowany z podobnych akcesoriów, wyposażony w ten sam system operacyjny wydaje siÄ™ nie tylko szybszy, lecz także dysponujÄ…cy bardziej praktycznymi aplikacjami niż te oferowane przez NokiÄ™.

O ile LumiÄ™ 520 polecaliÅ›my nastolatkom albo poczÄ…tkujÄ…cym użytkownikom smartfonów, to W1 możemy polecić bardziej dojrzaÅ‚ym klientom, ceniÄ…cym sobie wydajność, a niekoniecznie efektowny wyglÄ…d i dobrÄ… reklamÄ™ w mediach. Ze wzglÄ™du na cenÄ™ i mimo wszystko dość ograniczone możliwoÅ›ci – nadal może to być pierwszy smartfon. Gdyby Huawei zdecydowaÅ‚ siÄ™ na bardziej rozbudowany model, porównywalny choćby z LumiÄ… 920, to zapewne grono odbiorców byÅ‚oby wiÄ™ksze – na razie nic nie wskazuje na takie manewry marketingowe.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej