Lumia 1020 trafiÅ‚a do testów wÅ‚aÅ›ciwie na samym koÅ„cu (spoÅ›ród dotychczas wyprodukowanych modeli z tej serii) – testowaliÅ›my już całą liniÄ™: model 520, 720, 820 i 920. PrzeszliÅ›my wiÄ™c od budżetówki, przez Å›redniaka, aż do najwyższej póÅ‚ki ze stajni Nokii. Czy to znaczy, że mamy do czynienia z najlepszym sprzÄ™tem? Pod wzglÄ™dem użytkowania systemu (w każdym byÅ‚ WP8) wÅ‚aÅ›ciwie nie ma różnic, tak wiÄ™c należy skupić siÄ™ na budowie, aparacie i różnicach wydajnoÅ›ciowych.
Budowa
Lumia 1020 na pierwszy rzut oka wyglÄ…da jak każdy inny smartfon – 4,5-calowy dotykowy ekran, kolorowa obudowa, a także to, co czÄ™sto ostatnio pojawia siÄ™ w Nokiach, czyli brak dostÄ™pu do baterii, czyli konieczność umieszczania karty SIM i kart pamiÄ™ci w specjalnie do tego przeznaczonych slotach u góry telefonu. Tym, co wyróżnia 1020-tkÄ™ to jej wbudowany aparat fotograficzny o matrycy 38 megapikseli – stanowi on widoczne wybrzuszenie z tyÅ‚u, przez co nie można swobodnie kÅ‚aść telefonu ekranem do góry, bo zawsze leży trochÄ™ krzywo.
MogÅ‚oby siÄ™ zatem wydawać, że jest to telefon ciężki, a wrÄ™cz ciążący w kieszeni. Nic z tych rzeczy – w porównaniu do swojej mÅ‚odszej, a historycznie starszej siostry 920-tki, Lumia 1020 jest o okoÅ‚o 30 gramów lżejsza, a wÅ‚aÅ›ciwie wyglÄ…dajÄ… tak samo, jeÅ›li nie liczyć wybrzuszenia na aparat fotograficzny. W zwiÄ…zku z tym można powiedzieć o zauważalnej poprawie, co liczy siÄ™ na plus wzglÄ™dem poprzedniczki.
W tym miejscu warto także wspomnieć o możliwoÅ›ci dokupienia dodatkowego uchwytu na ten telefon, przez co Å‚atwiej siÄ™ go trzyma, gdy ma on sÅ‚użyć przede wszystkim jako aparat fotograficzny. Pojawia siÄ™ wówczas możliwość wygodniejszego trzymania telefonu i Å‚atwego pstrykania zdjęć – jednak wówczas zupeÅ‚nie możemy zapomnieć o swobodnym stawianiu go na stole. Plusem jest to, że w uchwycie tym wbudowana jest także dodatkowa bateria, która umożliwia dÅ‚uższÄ… pracÄ™ aparatu.
Wydajność
W porównaniu do 920-tki trudno wskazać znaczÄ…ce różnice – producent umieÅ›ciÅ‚ tam dokÅ‚adnie ten sam procesor (Qualcomm MSM8960) oraz tÄ™ samÄ… bateriÄ™ (litowa-jonowa o pojemnoÅ›ci 2000 mAh). Dlatego też pÅ‚ynność używania aplikacji czy dÅ‚ugość dziaÅ‚ania na baterii jest porównywalna. Lumia 1020 może, wiÄ™c wytrzymać aż do okoÅ‚o 3 dni (dość ekonomicznego użytkowania), zaÅ› w przypadku bardziej intensywnego użycia należy Å‚adować jÄ… codziennie. To oczywiÅ›cie dość maÅ‚o – 520-tka i 720-tka wytrzymywaÅ‚y do czterech, czy nawet piÄ™ciu dni.
Z drugiej strony nie można zapominać, że jest to najwyższa póÅ‚ka, a wiÄ™c szybkość Å‚adowania aplikacji i przewijania menu jest tutaj najwiÄ™ksza w porównaniu do wspomnianych, taÅ„szych modeli.
Aparat
Po rozważeniu wstÄ™pnych różnic, przechodzimy do najważniejszego punktu – aparatu. Przede wszystkim warto wspomnieć, że wbudowana matryca 38 megapikseli to w teorii o wiele wiÄ™cej, niż w zwykÅ‚ym, kompaktowym aparacie fotograficznym (czyli w nie-lustrzance). Rozdzielczość wykonywanych zdjęć siÄ™ga 7152x5368 pikseli, zaÅ› filmów – 1920x1080 pikseli, co odróżnia LumiÄ™ 1020 od 920-tki tylko pod wzglÄ™dem zdjęć.
Warto zaznaczyć także, że Nokia zadbaÅ‚a nie tylko o stronÄ™ sprzÄ™towÄ…, lecz także tÄ… zwiÄ…zanÄ… z oprogramowaniem – wgrane aplikacje takie jak Nokia Pro Camera pozwalajÄ… zarzÄ…dzać jakoÅ›ciÄ… wykonywanych zdjęć, ustalajÄ…c nie tylko zoom, lecz także balans bieli czy miejsce skupienia ostroÅ›ci. WiÄ™c aparat fotograficzny nie tylko pod wzglÄ™dem wydajnoÅ›ci, lecz także funkcjonalnoÅ›ci.
Jednak trzeba powiedzieć, że nie obyÅ‚o siÄ™ bez drobnego rozczarowania. Z tak szeroko zakrojonÄ… kampaniÄ… reklamowÄ…, wizualnÄ… przebojowoÅ›ciÄ… aparatu z wysuniÄ™tym obiektywem oraz matrycÄ… 38 megapikseli, która dziaÅ‚a na wyobraźniÄ™, chyba wiele osób mogÅ‚o siÄ™ spodziewać jakoÅ›ci zdjęć porównywalnej z lustrzankami. Owszem, jakość jest o wiele lepsza niż w każdym innym telefonie –nie tylko Nokii - jednak można to stwierdzić tylko przy dokÅ‚adniejszym przyjrzeniu siÄ™ detalom.
W zwiÄ…zku z powyższym to, czym różni siÄ™ ten telefon od pozostaÅ‚ych Lumii to przede wszystkim aparat, który rzeczywiÅ›cie jest dobry, jednak czy faktycznie wart wydawania grubo ponad dwóch tysiÄ™cy zÅ‚otych? Kwestia do rozważenia dla każdego kupujÄ…cego.