Strona główna / Po godzinach / Recenzja: gimbal - zhiyun smooth q2
środa 18 grudzień 2019 | Robert Kamiński
Recenzja: gimbal - zhiyun smooth q2
Gimbal to nic innego jak stabilizator - nowoczesny i banalnie prosty gadżet, dzięki któremu Twój smartfon stanie się profesjonalnym narzędziem do tworzenia filmów. Nie męcząc dłoni i kręgosłupa, doskonale oddaje efekty większych i skomplikowanych urządzeń z planu filmowego.

Gimbale stały się bardzo popularne, ponieważ mogą sprawić, że nagranie wykonane smartfonem oddaje wrażenie filmowania za pomocą kamery przemieszczającej się po szynach.

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do podróży po całym świecie, czy po prostu zbierasz kilka niezbędnych rzeczy na wędrówkę, znalezienie miejsca na wszystko, co będzie z tobą, może być trudne. Jeśli coś jest za duże, zostaje w domu. Właśnie tam większość smartfonowych gimbali odpada: długie uchwyty i niewygodne kształty sprawiają, że są one trudne do spakowania i irytują w trakcie wycieczek.

Zhiyun Smooth-Q2 to świetny gimbal podróżny, idealny dla początkujących - małe narzędzie, które naprawdę poprawi jakość twoich filmów. Jego silniczki automatycznie skorygują wszelkie drgania wywołane przemieszczaniem, czy nawet… oddechem.

Pierwsze wrażenia?

Już w momencie pierwszego kontaktu przeżyłem lekkie zaskoczenie – bardzo solidnie wykonany sprzęt. Aluminium stanowi około 90% Smooth-Q2, a plastikowe elementy pojawiają się tylko w panelu sterowania i części uchwytu telefonu. Jest również miękki w dotyku gumowy uchwyt. Wszystko wydaje się niezwykle wytrzymałe i bardzo wyrafinowane. Jest cięższy niż wydaje na pierwszy rzut oka, ale nigdy nie odczułem żadnego znaczącego zmęczenia w trakcie filmowania.

Podstawa jest płaska, więc gimbal może stać pionowo, ale tylko na idealnie równych powierzchniach. W podstawie znajduje się standardowe mocowanie śrubowe 1 / 4-20 do zamontowania w statywie.

Gimbal wyposażono w  potężny akumulator o pojemności 4500 mAh, który podobno może działać przez 16 godzin na ładowaniu (w zależności od użytkowania). Baterię można również wyjmować, dzięki czemu można kupić zapas na długie wycieczki. Wypada dodać, że ładowanie odbywa się za pomocą USB Type-C, co jest ważne dla urządzenia, z którym prawdopodobnie będziesz podróżować.

Wyważanie i siła silnika

Wszystkie gimbale powinny być wyważone przed ich włączeniem, aby upewnić się, że silniki wykonują jak najmniej pracy. Poprawia to żywotność baterii, zapobiega drganiom i zmniejsza zużycie.

W przeciwieństwie do większości gimbali, które używają ramion o regulowanej długości, aby uzyskać idealną równowagę, Smooth-Q2 prosi jedynie o wypoziomowanie telefonu w uchwycie. Jest to szybsze i mniej uciążliwe niż w przypadku innych tego typu urządzeń.

Po uzyskaniu właściwej równowagi uchwyt telefonu można zdjąć, odblokowując dźwignię. Pozwala to odłączyć telefon, trzymając uchwyt na miejscu. Po ponownym podłączeniu nie ma potrzeby ponownego równoważenia. Warto również wspomnieć, że silniki są wystarczająco mocne, aby obsługiwać dość ciężkie urządzenia.

Rozmiar

Zhiyun Smooth-Q2 określany jest jako „kieszonkowy”, co jest trochę na wyrost, gdyż w standardowej kieszeni się nie zmieści – chyba że używasz bojówek. Niemniej jednak, jest to najmniejszy i najbardziej przenośny gimbal dostępny na rynku. Małe gabaryty wymusiły jednak klika kompromisów.

Po pierwsze, ramiona nie dają wystarczającego odstępu dla rogu telefonu, co oznacza, że ​​prawdopodobnie niemożliwe jest odwrócenie rączki. Innymi słowy, jeśli trzymasz gimbal pionowo, a następnie obracając go do przodu, aż rączka będzie skierowana w dół, ramię po drodze zaczepi o Twój telefon i uniemożliwi utrzymanie go w pozycji pionowej. Odwrotna część tego ruchu jest dość popularna w filmach, w których ujęcie zaczyna się u stóp aktora i przesuwa ciało w górę.

Istnieją sposoby na obejście tego, ale są one nieco niewygodne. Oczywiście jest to problem tylko wtedy, gdy kręcisz filmy, w których tego rodzaju ujęcia są uzasadnione.

Istnieje również potencjalny problem z tylnym silnikiem pojawiającym się w kadrze. Jeśli twój telefon ma stosunkowo szeroki obiektyw, jak wielu, może się okazać, że kamera może złapać część tylnego zespołu silnika. Zhiyun dodał specjalny „tryb szerokokątny”, który można aktywować trzykrotnie klikając czerwony przycisk nagrywania. W tym trybie ramiona ustawią się w taki sposób, aby silnik tylny był niższy i znajdował się poza ramką. Problem można również wyeliminować poprzez używanie gimbala z z rączką przechyloną nieco do przodu.

Jak to działa?

Obsługa Smooth-Q2 jest bardzo prosta i sprawia, że gimbal ​​jest łatwy w użyciu. Sterowanie odbywa się za pomocą joysticka, a naciśnięcie go powoduje przełączanie trybów śledzenia. Dwukrotne naciśnięcie przycisku powoduje powrót do poprzedniego trybu. Czerwony przycisk wyzwala migawkę lub rozpoczyna nagrywanie wideo. Jest również przycisk zasilania do sprawdzania poziomu naładowania baterii i włączania lub wyłączania ... I to w zasadzie wszystko! Proste?

Do dyspozycji mamy kilka trybów pracy:

 • Tryb panoramy (domyślny) – obrót w lewo / prawo, podążający za ruchem ręki (uchwytu)
 • Tryb blokowania – nakierowany w tym samym kierunku
 • Tryb śledzenia - tak samo jak tryb panorama, ale również podążanie za uchwytem w pionie
 • POV – tak jak w trybie śledzenia, ale także przechyla się wraz z uchwytem (nie utrzymuje już horyzontu)
 • Tryb Vortex (wirowy) - obraca telefon, dzięki czemu można go trzymać jak latarkę. Teraz możesz użyć joysticka, aby obrócić telefon. Efekty rodem z Incepcji

Ponadto, jeśli zdecydujesz się nie używać aplikacji ZY Play Zhiyun, przycisk migawki na gimbalu może również służyć do wyzwalania migawki w domyślnej aplikacji aparatu w telefonie przez Bluetooth.

Aplikacja

Podobnie jak większość gimbali, tak naprawdę nie musisz korzystać z aplikacji, jeśli wszystko, czego potrzebujesz, to utrzymać telefon stabilnie. Jest to jednak konieczne, jeśli chcesz, aby którakolwiek z zaawansowanych funkcji, które przejmują kontrolę nad gimbalem, mogła wykonywać bardziej interesujące ujęcia. Obejmują one efekty poklatkowe, śledzenie obiektów który powoli podąża zaprogramowaną ścieżką z jednego punktu do drugiego czy Dolly Zoom - efekt specjalny rozsławiony przez Alfreda Hitchcocka, w którym kamera przybliża się, gdy zbliżasz się lub oddalasz od obiektu.

Czy Smooth-Q2 jest dla Ciebie?

Jeśli  lubisz nagrywać filmy telefonem, cenisz jakość nagrań i przyjemność, jaka płynie z ich oglądania, chcesz zdobyć widzów na Youtube, lub wyjeżdżasz na urlop i nie zamierzasz wracać bez zachwycających filmów to ten gimbal spełni Twoje oczekiwania.

Przyznam, że mnie to urządzenie zachwyciło - jest przystępne cenowo i zapewnia efekt "wow" dzięki płynnym i kinowym ujęciom. Smooth Q2 jest wygodny i lekki, nie męczy dłoni ani kręgosłupa, prosty w obsłudze i pozwala wykorzystać 100% potencjału smartfona. Co więcej nie wymaga wbudowanej stabilizacji obrazu w telefonie.

Pozytywy:

 • Bardzo przenośny - mniejszy niż jakikolwiek inny kardanowy smartfon, więc łatwo go spakować i zabrać ze sobą wszędzie.
 • Łatwy w użyciu bez skomplikowanych ustawień
 • Znakomita jakość wykonania -  wszystkie elementy są bardzo wytrzymałe.
 • Złącze USB Type-C - nie musisz dodatkowych kabli, jeśli wybierasz się na wycieczkę

Mankamenty?

 • Ograniczony zakres ruchu - istnieje kilka rodzajów ujęć, które są trudne do osiągnięcia
 • Brak kontroli prędkości – nie zawsze nadąża za szybkimi ruchami
 • Port ładowania USB typu C.
 • Pojemność baterii 4500 mAh (wymienna)
 • Mocowanie do statywu - standardowa śruba 1 / 4-20
 • Maksymalne obciążenie 300g

Parametry

 • Port ładowania USB typu C.
 • Pojemność baterii 4500 mAh (wymienna)
 • Mocowanie do statywu - standardowa śruba 1 / 4-20
 • Maksymalne obciążenie 300g

 

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej