Strona główna / Po godzinach / Najnowsze procesory serwerowe Intela w Polsce - materiał filmowy   
sobota 18 kwiecień 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Najnowsze procesory serwerowe Intela w Polsce - materiał filmowy   
Intel ogłosił w Polsce oficjalną premierę najnowszego procesora Intel Xeon 5500. Intel angażuje się w program inwestycyjny sektora IT dostarczając energooszczędne i szybkie procesory producentom serwerów. Jak zapewnia szef Intela w Polsce Tomasz Klekowski - oprócz korporacji, z najnowszej oferty skorzysta również sektor małych i średnich przedsiębiorstw. W naszym materiale - wywiad i relacja  filmowa z premiery.  

Konferencja "Inwestycje w IT w trudnych warunkach ekonomicznych"

Premiera najnowszego dziecka Intela odbyła się wczoraj w warszawskim hotelu Hyatt. Wśród gości obecni byli m.in. Leszek Balcerowicz oraz Bernardette Andretti  dyrektor Intela na Europę.  

Tomasz Klekowski z Intel Poland uważa, że  ukierunkowane inwestycje w IT w czasach kryzysu mogą przynieść duże korzyści a rozsądne, krótkoterminowe wydatki IT ograniczają koszty i znacznie usprawniają działalność biznesową.

„Nie ma lepszego momentu na inwestycje w infrastrukturę IT firmy niż kryzys. Po zakończeniu okresu trudności firmy, które zainwestowały odnotują dużą przewagę konkurencyjną na podmiotami, które zaniechały inwestycji” – podkreśla szef Intel Poland.

Relacja filmowa i wywiad

 

Producenci dopisali

Na konferencji widać  było pierwsze zastosowania Intel Xeon 5500. Wśród wystawców spotkaliśmy m.in. IBM, HP oraz Adaxa. Nie zawiódł i tym razem polski producent serwerów NTT System, który pokazał przedpremierowy serwer Tytan 526I10. Wśród zastosowań korporacyjnych naszą uwagę zwrócił IBM Blade Center mogący obsłużyć do 96GB pamięci RAM pracujący z prędkością 1333MHz. Blade IBM w momencie, gdy serwer nie pracuje, może zredukować zużywaną energię nawet do 62%, a przy jego pełnym wykorzystaniu do 25%.

Przełomowa energooszczędność

Intel jak żadna inna firma w branży potrafi znaleźć sposoby na to, aby serwery oparte na nowych generacjach procesorów były zarówno bardziej energooszczędne, jak i wydajne. Nowa seria Intel Xeon 5500 nie jest tu wyjątkiem i oferuje kilka przełomowych możliwości. W porównaniu z serią Xeon 5300 (typową dla trzyletnich serwerów) technologie zarządzania zasilaniem zastosowane w serii Xeon 5500 są pięć razy lepsze. Mają pięć razy więcej stanów operacyjnych (a zatem dynamicznie dostosowują zużycie energii do potrzeb wydajnościowych), zużywają jedną piątą energii w stanie bezczynności, a zarazem pięciokrotnie przyspieszają wykonywanie transakcji. 45-nanometrowa technologia produkcji półprzewodników, na której opiera się seria Intel Xeon 5500, doprowadziła do istotnego wzrostu energooszczędności serwerów. Testy Intela dowodzą, że w średniej wielkości centrum danych, które wykonuje 6000 współbieżnych zadań na serwerach z 45-nanometrowymi procesorami Intel Xeon, można zaoszczędzić 316 000 dolarów na samym kosztach zasilania w porównaniu z użyciem 65-nanometrowych, dwurdzeniowych procesorów starszej generacji.

Mądrze zarządzaj zmianą

„Należy opracować program zarządzania zmianami i regularnie przechodzić na bardziej energooszczędny sprzęt — zwykle, co trzy do pięciu lat, aby uwzględnić rosnące koszty energii” – twierdzi firma badawcza  Gartner.

Zużycie energii w centrach danych stało się poważnym zmartwieniem dla wielu firm. Od 2002 roku koszty elektryczności rosły o około 5,5 procent rocznie, a obecnie na każdy dolar wydany na sprzęt organizacje wydają około pół dolara na zasilanie i chłodzenie. Gartner prognozuje, że stosunek ten wzrośnie w ciągu następnych kilku lat. Kluczową strategią ograniczania zużycia energii jest konsolidowanie starych serwerów. Firma analityczna IDC ocenia, że w przedsiębiorstwach na całym świecie zainstalowanych jest około 30 milionów serwerów, a mniej więcej 40 procent ma cztery lub więcej lat i używa procesorów jednordzeniowych. Firmy mogą wiele zyskać, zastępując 12 milionów jednordzeniowych serwerów urządzeniami opartymi na serwerowych technologiach Intela — od serii procesorów Intel Xeon 7400 do serii Intel Xeon 5500.

Od Pentium po Xeon

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej