Strona główna / Po godzinach / Projektor (nie) do biznesu...
niedziela 10 czerwiec 2007 | Robert Kamiński
Projektor (nie) do biznesu...
Chyba przegapiłem moment w którym  projektor przestał być  ekscentrycznym wydatkiem, stając się zwykłym narzędziem pracy. Dzięki szybko spadającym cenom to co było  zarezerwowane dla wielkich korporacji jest już w zasięgu każdej, nawet małej firmy.
Tagi: projektor, benq,

I oto przyszło mi zapoznać się z urządzeniem Benq W100. Na pierwszy rzut oka jego  podstawową zaletą jest zaskakująco niska cena -  1650 zł netto.  Czy za cenę dobrej klasy monitora LCD można kupić dobry projektor? Zdecydowanie tak, ale…

W100 zapewnia wysokiej jakości kolor dzięki unikalnej technologii odwzorowania kolorów firmy BenQ pod nazwą Golden Ratio Color Wheel (siedmiosegmentowe koło kolorów).  Jest to rozwiązanie technologiczne, które zapewnia rzeczywiste barwy i kolory dla jak najlepszej jakości obrazu w trybie HDTV jak również w standardowym.  Wyświetlany obraz ma bardziej naturalne tony kolorów, ponieważ lepsze jest oddzielenie kolorów czerwonego i niebieskiego, niż ma to miejsce w standardzie.

Co ważne dzięki tej technologii  tzw. „efekt tęczy” charakterystyczny dla projektorów DLP praktycznie nie występuje. Jednak nie ma róży bez kolców. Parametry projektora zapewniają wysoki komfort oglądania, pod warunkiem, że pomieszczenie jest zaciemnione. Projektor bowiem  cechuje się poziomem jasności obrazu 1300 ANSI lumenów, co dla prezentacji  biznesowych nie jest wynikiem oszałamiającym. Jednak  kontrast na poziomie 2500:1 i bardzo niski poziom  szumów 25dB gwarantuje komfort  w zaciszu domowym oraz w małych pomieszczeniach.

Podstawowa rozdzielczość obrazu 854x480 (16:9) pikseli w palecie kolorów 16,7 mln przy projekcji DVD  zapewnia doprawdy wyborny obraz.  

A na koniec pokuszę się o nieco obrazoburcze podsumowanie:

szybko spadające ceny powodują, iż nie warto kupować drogiego sprzętu – za 2-3 lata (żywotność lampy) kupisz sobie dużo lepszy sprzęt za tę samą cenę. Czyli nieomal w cenie nowej lampy.

szukasz projektora do kina domowego? Kieruj się przede wszystkim proporcjami ekranu (16:9), kontrastem i poziomem szumów. W przypadku W100 rozdzielczość 854x480 – inna niż PAL w praktyce nie ma żadnego znaczenia. Za to siedmioelementowe koło barwne, cisza robią swoje!

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej