OdkÄ…d Internet rozpowszechniÅ‚ siÄ™ w latach dziewięćdziesiÄ…tych, każdy przeciÄ™tny użytkownik potrzebowaÅ‚ swego rodzaju okna na szeroki Å›wiat cyberprzestrzeni. Pierwsze takie okno (15 lat temu!) stworzyÅ‚ Microsoft w postaci Internet Explorera, otwierajÄ…c także pole do popisu dla twórców wszelkich programów szpiegujÄ…cych – trojanów, dialerów, keyloggerów oraz innych. Ich rozpowszechnienie rozpoczęło wojnÄ™ – czy twórcy przeglÄ…darek zdążą siÄ™ zabezpieczyć zanim hakerzy stworzÄ… nowe wirusy, a także czy przeglÄ…darka bÄ™dzie bardziej wydajna od konkurencji. Do tej walki w ostatnich latach zaczęło dołączać coraz wiÄ™cej rodzajów przeglÄ…darek, których wybór zależy nie tylko od stopnia zabezpieczeÅ„. Firefoxa można wybrać z przyczyn ideologicznych – kontestujÄ…c korporacyjny Microsoft. Opera oferuje szersze możliwoÅ›ci dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Natomiast Chrome, jako dziecko Google’a stanowi zaufany produkt. Któż pamiÄ™ta Netscape’a? Co wybrać? A wÅ‚aÅ›ciwie co ludzie wybierali i wybierajÄ… obecnie?
Na poczÄ…tku jako alternatywa dla Internet Explorera pojawiÅ‚a siÄ™ Mozilla Firefox. Szybko zyskaÅ‚a duże poparcie – witryny szybciej siÄ™ Å‚adowaÅ‚y, komputer byÅ‚ lepiej zabezpieczony przed niepożądanym oprogramowaniem, a także stanowiÅ‚ miłą odmianÄ™. Jednak kolejne lata przeniosÅ‚y wiele zmian – pojawiÅ‚a siÄ™ dodatkowa konkurencja w postaci takich producentów jak Opera, Chrome, Safari. Każdy chciaÅ‚ zyskiwać wÅ‚asnych użytkowników.
Microsoft szybko siÄ™ podniósÅ‚ po ciosie zadanym przez MozillÄ™, prezentujÄ…c 8 odsÅ‚onÄ™ Internet Explorera – dorównywaÅ‚a ona konkurentowi zarówno pod wzglÄ™dem szybkoÅ›ci Å‚adowania stron jak i intuicyjnoÅ›ci dziaÅ‚ania. Jednak prawdziwym demonem szybkoÅ›ci, już niedÅ‚ugo później, okazaÅ‚ siÄ™ Google Chrome, przewyższajÄ…c poprzedników. To tylko niektóre z powodów powolnego przemieszczania siÄ™ Mozilli w cieÅ„ swoich konkurentów. WÅ›ród innych można wymienić:
- W skali globalnej - Firefox traci udziaÅ‚u na rynku na rzecz Chrome’a – jeszcze przed kilkoma miesiÄ…cami miaÅ‚ 24% udziaÅ‚u przy 5% Chrome’a, a obecnie ma 22% przy 7 % produktu firmy Google. Warto zaznaczyć, dla porównania, że
Internet Explorer ma 60% udziaÅ‚u. Nieco inaczej sytuacja przedstawia siÄ™ w Polsce – tu ciÄ…gle Firefox ma 50% udziaÅ‚u w rynku, ale tendencja spadkowa jest również widoczna.
- Mozilla traci także przez brak inwestycji w rynek rozwiÄ…zaÅ„ mobilnych – czyli krótko mówiÄ…c wersji przeglÄ…darek na takie systemy jak Symbian, Android. W tej dziedzinie króluje Safari na produktach Apple’a oraz Opera na Symbianach i Androidach.
- Jak wynika już z wczeÅ›niejszych przesÅ‚anek, Mozilla najzwyczajniej w Å›wiecie nie jest już tak wydajna jak konkurencja – nie gwarantuje najszybciej otwieranych stron, nie jest tak bezpieczna jak inne. A obecnie, tak jak i wczeÅ›niej, kto nie rozwija siÄ™ w kierunku ulepszania swojego software’u, ten ginie w tej wojnie.
- Mozilla nie jest tak silną i bogatą firmą w świecie jak Microsoft czy Google, nie posiada tak dużego kapitału, nie może sobie pozwolić na szeroką reklamę, nie jest aż tak rozpoznawana.
- Wielkie korporacje częściej ufajÄ… produktowi Microsoftu, również dlatego, że wiele witryn jest tworzonych specjalnie z myÅ›lÄ… o tej przeglÄ…darce. JeÅ›li Firefox nie zadziaÅ‚a w tym kierunku, może jedynie przyspieszyć proces swojego upadku.
Nie można zapominać o mniejszej konkurencji, takiej jak wspomniane już Safari czy Opera, które nie majÄ… tak dużego udziaÅ‚u w rynku, ale również, jeÅ›li można to tak kolokwialnie okreÅ›lić, dogryzajÄ… powoli i tak już umierajÄ…cÄ… MozillÄ™.
OczywiÅ›cie, dalszy rozwój w tej dziedzinie w dużej mierze zależy od polityki każdego z graczy – w co postanowiÄ… zainwestować, w którym kierunku pójdÄ…. Czy Mozilla zostanie wyparta przez Google’a? Czy Internet Explorer utrzyma wysokÄ… pozycjÄ™? O tym przekonamy siÄ™ w nadchodzÄ…cym czasie.
Å»ródÅ‚o: eweek