Strona główna / Po godzinach / Nadchodzą komputery sterowane myślą
czwartek 31 marzec 2011 | Robert Kamiński
Nadchodzą komputery sterowane myślą
Trochę historii IBM i Lenovo , trochę o pecetach współczesnych i trochę na temat wizji komputerów przyszłości - czyli wywiad z Markiem Borówką, dyrektorem generalnym Lenovo Polska.
  • Robert KamiÅ„ski:  Spójrzmy na ostatnie 15 lat, z perspektywy jednego z najbardziej doÅ›wiadczonychMarek Borówka menedżerów rynku IT w Polsce. Jak wyglÄ…da ten okres z Pana punktu widzenia – co zmieniÅ‚o siÄ™ na rynku?
  • Marek Borówka:  Z rynkiem IT jestem zwiÄ…zany już 19 lat, natomiast w IBM i Lenovo przepracowaÅ‚em w sumie 16 lat. Jak Pan sÅ‚usznie zauważyÅ‚ boom na komputery typu PC rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ wÅ‚aÅ›nie 15 lat temu. Na poczÄ…tku pod nieobecność gÅ‚ównych graczy byÅ‚y to gÅ‚ównie komputery sprowadzane przez tak zwane „mrówki”. DominowaÅ‚ zatem prywatny import, gÅ‚ównie z Singapuru. Hitem tamtych lat byÅ‚ komputer PC XT z 20 MB dyskiem twardym. Od tego czasu nastÄ…piÅ‚a kolosalna przemiana, czego wyrazem sÄ… choćby tablety z ekranami dotykowymi o parametrach przewyższajÄ…cych wielokrotnie najsilniejsze serwery sprzed 15 lat.
  • RK: ByÅ‚ to również okres zmian wÅ›ród producentów.  Pojawili siÄ™ nowi gracze, zaÅ› IBM pozbyÅ‚ siÄ™ dziaÅ‚u PC na rzecz Lenovo…
  • MB: Zanim rozpoczÄ…Å‚em pracÄ™ w Lenovo prowadziÅ‚em dziaÅ‚ komputerów osobistych w IBM i objÄ™cie stanowiska dyrektora generalnego w nowej firmie byÅ‚o naturalnÄ… konsekwencjÄ… tego procesu. Firma majÄ…c bardzo szerokie portfolio skupiaÅ‚a siÄ™ gÅ‚ównie na rynku korporacyjnym nie bÄ™dÄ…c przygotowanÄ… do obsÅ‚ugi klientów indywidualnych. W ramach pilotażu IBM stworzyÅ‚ szesnaÅ›cie punktów sprzedaży w caÅ‚ej Polsce, aby uÅ‚atwić potencjalnym odbiorcom zapoznanie siÄ™ ze sprzÄ™tem. Niemniej jednak komputery byÅ‚y nadal dedykowane do firm. SprzÄ™t IBM zawsze reprezentowaÅ‚ najwyższÄ… póÅ‚kÄ™, ale to byÅ‚o okupione cenami, które byÅ‚y poza zasiÄ™giem klientów indywidualnych.
  • RK: Jak przebiegaÅ‚a sama transformacja ?
  • MB: Po przejÄ™ciu dziaÅ‚u komputerów osobistych przez Lenovo w pierwszej fazie komputery nadal nosiÅ‚y logo IBM. Przez pierwsze 2 lata byÅ‚y to komputery serii Think, czyli również skierowane do biznesu. GÅ‚owna przemiana miaÅ‚a miejsce 3 lata temu kiedy pojawiÅ‚y siÄ™ komputery serii IdeaPad skierowane na rynek masowy. KonsekwencjÄ… byÅ‚ bardzo dynamiczny wzrost liczby klientów. Obecnie wspóÅ‚pracujemy ze wszystkimi liczÄ…cymi siÄ™ sieciami sprzedaży.
  • RK: Czy w Pana przekonaniu decyzja IBM byÅ‚a sÅ‚uszna?
  • MB: Tak to byÅ‚a dobra, przemyÅ›lana decyzja strategiczna. Rynek komputerów PC zmienia siÄ™ bardzo szybko i niekiedy można go porównać z rynkiem FMCG – wygrywajÄ… Ci którzy mogÄ… i potrafiÄ… siÄ™ na nim skupić. Dlatego myÅ›lÄ™, że w niedalekiej przyszÅ‚oÅ›ci możemy spodziewać siÄ™ kolejnych zmian, podobnych do tego, co miaÅ‚o miejsce w przypadku IBM i Lenovo. Utrzymanie szerokiego portfolio produktów skierowanego na różne rynki jest maÅ‚o efektywne.
  • RK: Czy rynek polski różni siÄ™ od naszych sÄ…siadów?
  • MB: W Polsce, gdzie nadal dziaÅ‚ajÄ… drobni producenci, ciÄ…gle jesteÅ›my jeszcze przed konsolidacjÄ…. Na innych rynkach ten etap już siÄ™ zakoÅ„czyÅ‚. Proces jest jednak nieunikniony choćby ze wzglÄ™du na malejÄ…cy popyt na desktopy – najÅ‚atwiejsze w produkcji.
  • RK: Czy komputery typu All-in-One to nowa kategoria sprzÄ™tu czy po prostu zamiennik tradycyjnych desktopów?
  • MB: Uważam, że desktopy zejdÄ… do niszy, zaÅ› ich miejsce zajmÄ… wÅ‚aÅ›nie komputery typu All-in-One. Laptopy ze wzglÄ™du na ograniczone możliwoÅ›ci rozbudowy nie sÄ… w stanie zaspokoić bardziej wymagajÄ…cych użytkowników. W tej mierze komputery typu AiO majÄ… dużo wiÄ™cej do zaoferowania. OczywiÅ›cie najbardziej wymagajÄ…cy użytkownicy, do których można zaliczyć grafików i graczy komputerowych, pozostanÄ… wierni tradycyjnym pecetom, które jak wczeÅ›niej wspomniaÅ‚em pozostanÄ… marginesem rynku.
  • RK: Czy pojawienie siÄ™ kolejnych kategorii produktów – mam tu na myÅ›li smartfony, netbooki, tablety – jest  Pana zdaniem konsekwencjÄ… pojawienia siÄ™ nowych potrzeb czy raczej sztucznie wykreowanÄ… modÄ…?
  • MB: JeÅ›li ofercie odpowiada popyt to znaczy, że na rynku jest miejsce na nowe produkty. Znakomitym przykÅ‚adem sÄ… wÅ‚aÅ›nie tablety – obecnie najbardziej dynamicznie rozwijajÄ…cy siÄ™ segment rynku. OczywiÅ›cie nie spodziewam siÄ™, że smartfony zastÄ…piÄ… laptopy, ale wydaje mi siÄ™, że tablety mogÄ… stopniowo wypierać netbooki. Tablet wydaje siÄ™ idealnym urzÄ…dzeniem do przeglÄ…dania stron www lub czytania internetowych wydaÅ„ czasopism.
  • RK: Netbooki na poczÄ…tku swej kariery też byÅ‚y lekkie, pozbawione dysku twardego idealne do zadaÅ„ specjalnych w podróży. Obecnie zaÅ› mocno upodobniÅ‚y siÄ™ do notebooków. Czy nie wydaje siÄ™ Panu, że w przypadku netbooków i tabletów historia zatoczyÅ‚a koÅ‚o?
  • MB: W pewnym sensie tak, ale w miÄ™dzyczasie wzrosÅ‚a moc obliczeniowa, waga spadÅ‚a, a ekran staÅ‚ siÄ™ dotykowy. Tak wiÄ™c historia zatoczyÅ‚a koÅ‚o, ale tablety wspięły siÄ™ nieco wyżej na spirali rozwoju.
  • RK: Które zatem kategorie Pana zdaniem bÄ™dÄ… rozwijać siÄ™ najszybciej w 2-3 letnim okresie czasu?
  • MB:  W niedalekiej przyszÅ‚oÅ›ci komputery typu desktop zejdÄ… do niszy, a netbooki zostanÄ… zastÄ…pione przez tablety. SpoglÄ…dajÄ…c nieco dalej w przyszÅ‚ość  wrócÄ™ wywiadu, którego udzieliÅ‚em siedem lat temu. Nadal jestem przekonany, że komputer stanie siÄ™ jeszcze bardziej osobisty, bÄ™dÄ…c nieomal elementem garderoby. Zasoby bÄ™dÄ… umieszczone w sieci, natomiast dowolnie napotkany ekran np. w centrum handlowym bÄ™dzie w stanie je wyÅ›wietlać po identyfikacji biometrycznej.
  • RK: Nadal jednak pozostaje problem intefejsu jakim jest klawiatura – czy widzi Pan możliwość jej wyeliminowania?
  • MB: Dopóki nie dojdziemy do etapu rozpoznawania myÅ›li sÄ…dzÄ™, że klawiatura pozostanie podstawowÄ… metodÄ… komunikacji z komputerem, choć prawdopodobnie bÄ™dzie ewoluowaÅ‚a jej forma. IstniejÄ… bardzo zaawansowane systemy rozpoznawania mowy i poleceÅ„ wydawanych dźwiÄ™kiem, jednak taki sposób komunikacji nie zapewnia dyskrecji nie mówiÄ…c już o wprowadzaniu w miejscu publicznym jakichkolwiek tajnych danych.  Tajność takÄ… zapewni w przyszÅ‚oÅ›ci bezpoÅ›redni interfejs pomiÄ™dzy ludzkim mózgiem a komputerem. Sterowanie impulsami pÅ‚ynÄ…cymi prosto z mózgu jest w fazie prototypowej możliwe już dziÅ›. MyÅ›lÄ™, że już niebawem bÄ™dziemy Å›wiadkami silnego rozwoju tego aspektu komputeryzacji, a w przyszÅ‚oÅ›ci zarówno sterowanie jak i wprowadzanie danych do komputerów bÄ™dzie siÄ™ odbywaÅ‚o wÅ‚aÅ›nie na zasadzie bezpoÅ›redniej interakcji z naszym umysÅ‚em. WpÅ‚ynie to niesamowicie na szybkość wprowadzania danych, która to czynność jest dziÅ› wÄ…skim gardÅ‚em we wszystkich aplikacjach – czÅ‚owiek staÅ‚ siÄ™ najwolniejszym elementem szeroko pojÄ™tego przetwarzania danych.
  • RK: Przetwarzanie w chmurze to obecnie bardzo modny temat. Lansowany przez firmÄ™ Google system operacyjny Chrome OS bÄ™dzie bazowaÅ‚ w caÅ‚oÅ›ci na sieci. Tego typu podejÅ›cie spowoduje niewÄ…tpliwie również zmiany po stronie sprzÄ™tu. Jak Pan postrzega ten trend?
  • MB: Powszechny, a przede wszystkim tani dostÄ™p do sieci to jeszcze etap przed nami. Niemniej jednak trend jakim jest praca w chmurze jest wyraźny i taka transformacja jest nieunikniona. NiewÄ…tpliwie taki rozwój wydarzeÅ„ wymusi zmiany po stronie sprzÄ™tu. Oznacza to przede wszystkim rozwój serwerów i dalszÄ… miniaturyzacjÄ™ komputerów osobistych oraz duży nacisk na bezpieczeÅ„stwo. Zatem przyszÅ‚ość to różnorodność dostÄ™pu do sieci.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej