Strona główna / Po godzinach / Czy HTML5 jest w stanie pokonać Flasha?
wtorek 29 maj 2012 | erka
Czy HTML5 jest w stanie pokonać Flasha?
HTML5 stał się w ostatnim czasie bardzo modnym tematem w Sieci. Mimo, że to stosunkowo nowa technologia, jej rozwój przebiega bardzo dynamicznie. Pośród poradników i artykułów opisujących techniczne aspekty HTML5 bardzo często można natrafić na rozważania na temat wojny nowego standardu z Flashem. Zdaje się jednak, że dziś dyskusja na temat możliwości zastąpienia Flasha przez HTML5 jest pozbawiona sensu. Dlaczego? Jest co najmniej kilka powodów.

Flash jest już z nami od roku 1996, podczas gdy HTML5 ma dopiero kilka lat i co więcej, nie jest jeszcze ukończony. Z drugiej strony, niezbyt często witryna internetowa jest zbudowana w samym Flashu. Przeważnie plik Flash jest osadzany na stronie HTML lub XHTML i obydwie technologie po prostu współistnieją obok siebie.

Sam HTML5 nie pozwala budować zaawansowanych stron i aplikacji internetowych bez użycia innych języków lub standardów, np. Java Script czy CSS, a rozwój narzędzi deweloperskich tworzonych z myślą o tej technologii jest jeszcze w bardzo wczesnym stadium.

Standard Flash od czasu swojego powstania zdążył wytworzyć wokół siebie zaawansowaną infrastrukturę. Znaczna część internetowych biznesów opiera na nim swoje działanie i model zarabiania. Należy tu wymienić zarówno strony z grami online, filmami, jak i przede wszystkim wszelkie witryny wyświetlające banery reklamowe.

Czy możemy więc oczekiwać, że duże firmy porzucą sprawdzone rozwiązania biznesowe dla rozwoju otwartych standardów sieciowych? Jest to bardzo wątpliwe. A nawet jeśli, to nie nastąpi to z dnia na dzień. Najważniejsze jest jednak to, że nie muszą one tego robić, aby HTML5 mógł swobodnie rozwijać się w swoim tempie.

“Ważnym aspektem przy wyborze technologii webowej jest jej kompatybilność z różnymi urządzeniami i przeglądarkami. Obecnie Flash wypada tutaj znacznie lepiej. Każde urządzenie wyposażone w odpowiednią “wtyczkę” może wyświetlać treści flashowe. Dużym problemem jest jednak platforma iOS - firma Apple, zdecydowała się bowiem nie wspierać tego standardu” - mówi Michał Trziszka, CEO Cal.pl.

Flash i HTML5 to dwa różne narzędzia i wybór tego, które z nich zastosować, powinien być ściśle uzależniony od celu, jaki chcemy osiągnąć. Rozważania na temat tego, czy HTML5 jest w stanie pokonać Flasha, nie mają w tym momencie sensu. Wszystko wskazuje bowiem na to, że oba rozwiązania będą istnieć obok siebie jeszcze wiele lat.

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej