Strona główna / Po godzinach / Czerwony kapelusz dla każdego
wtorek 14 maj 2013 | Robert Kamiński
Czerwony kapelusz dla każdego
Red Hat otworzył biuro w Polsce i ma ambitne plany – chce ostro konkurować nie tylko z gigantem z Redmond, ale również z firmą Oracle. Co więcej ma już na tym polu sukcesy.

Coraz wiÄ™cej klientów stara siÄ™ pozyskać jak najlepsze rozwiÄ…zania w jak najniższej cenie. Jak my wszyscy – chcemy mieć wiÄ™cej za mniej. W obliczu spowolnienia gospodarki wiele osób zarzÄ…dzajÄ…cych firmami zastanawia siÄ™ jak rozwijać biznes i jednoczeÅ›nie ograniczać koszty. AnalizujÄ…, jakie możliwoÅ›ci oferuje im rynek. Firma nie musi kupować od tradycyjnych dostawców kosztownej technologii do obsÅ‚ugi e-biznesu, np. sklepu internetowego. Technologia od tradycyjnych dostawców to niejednokrotnie konieczność poniesienia wysokich kosztów licencji. WÅ‚aÅ›ciciel firmy musiaÅ‚by zapÅ‚acić np. firmie Oracle dziesiÄ…tki, czy nawet setki tysiÄ™cy zÅ‚otych, a korzystajÄ…c z produktów Red Hat zapÅ‚aci znacznie mniej.

 W przypadku Red Hat to nie sÄ… produkty, które po prostu pobierasz z internetu i „masz to, co ci siÄ™ trafi”. Użytkownicy otrzymujÄ… peÅ‚ne wsparcie i w peÅ‚ni funkcjonalny produkt.

Red Hat poczÄ…tkowo skupiaÅ‚ siÄ™ na zwiÄ™kszaniu przystÄ™pnoÅ›ci i funkcjonalnoÅ›ci oprogramowania typu „open source”. ZaczynaÅ‚ od tworzenia systemów operacyjnych, a obecnie tworzy szerokÄ… gamÄ™ rozwiÄ…zaÅ„ technologicznych, na których opierajÄ… siÄ™ firmowe infrastruktury IT. MaÅ‚a lub Å›rednia firma na zbudowanej platformie operacyjnej, na której dziaÅ‚ajÄ… aplikacje biznesowe, uruchamia oprogramowanie ksiÄ™gowe, hostuje strony internetowe.

To, że wiele firm zastrzega prawa wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej do wÅ‚asnych produktów oznacza, że mogÄ… faktycznie kontrolować to, za co pÅ‚acÄ… użytkownicy – czyli produkt. Z oprogramowania typu „open source” można korzystać bezpÅ‚atnie. Red Hat pobiera jedynie opÅ‚atÄ™ abonamentowÄ…, co gwarantuje aktualność oprogramowania i utrzymanie go, aby produkt finalny byÅ‚ wysokiej jakoÅ›ci. Ale to zazwyczaj uÅ‚amek kosztów zwiÄ…zanych z zakupem standardowego oprogramowania.

Na temat planów firmy Red Hat w Polsce rozmawiamy z Philipem Andrews, Regional Vice President – Northern and Eastern Europe,  i Krzysztofem Rockim, Regional Manager – Central Eastern Europe.

Otwieracie biuro w Polsce w sytuacji, gdy gospodarka jest w stagnacji. Czym jest to spowodowane?

Phil Andrews (PA): To wÅ‚aÅ›nie okolicznoÅ›ci, które sÄ… dla nas tym bardziej zachÄ™cajÄ…ce. Najszybciej rozwijamy siÄ™ w Hiszpanii i WÅ‚oszech. Wynika to z tego, że klienci uważnie porównujÄ…, co dotychczas robili, a na co mogÄ… sobie obecnie pozwolić. W Europie Wschodniej wprowadziliÅ›my zmiany w naszym systemie dystrybucji i podjÄ™liÅ›my decyzjÄ™ o dokonaniu pewnych inwestycji. ZwiÄ™kszyliÅ›my nakÅ‚ady na rozwój oprogramowania w Europie Wschodniej. W Brnie mamy centrum rozwojowe, w którym zatrudniamy 550 osób. Wiemy jak wysokiej jakoÅ›ci specjaliÅ›ci sÄ… w Europie Wschodniej. ProgramiÅ›ci z innych paÅ„stw połączeni sÄ… z centrum w Czechach, które jest dla nich jednostkÄ… koncentrujÄ…cÄ…. ZajmujÄ… siÄ™ rozwojem oprogramowania, ale na co dzieÅ„ pracujÄ… z domu. SÄ… zatrudnieni przez Red Hat. Znamy wysokÄ… klasÄ™ specjalistów i rozmiar rynku. Wiemy również, że musi nadejść odpowiedni czas na to, aby produkty typu „open source” upowszechniÅ‚y siÄ™. Zazwyczaj jesteÅ›my w stanie ocenić czy ten czas już nadszedÅ‚. Uważamy, że nadszedÅ‚ dla Polski. RozwijaliÅ›my biznes w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech , krajach nordyckich, Hiszpanii i we WÅ‚oszech opierajÄ…c siÄ™ na takim samym modelu biznesowym. Najpierw budujemy niewielkÄ… infrastrukturÄ™ lokalnÄ…, wspóÅ‚pracujemy przez sieć partnerów stopniowo rozwijajÄ…c dziaÅ‚alność, przenosimy na miejsce starszych architektów, aż w koÅ„cu nasz biznes ma tak silnÄ… pozycjÄ™, jak niektóre podmioty dziaÅ‚ajÄ…ce na rynku od dÅ‚uższego czasu. Wymaga to jednak nieco czasu, ale osiÄ…gamy zaÅ‚ożone cele.

Jak duże będzie biuro w Polsce?

Krzysztof Rocki (KR): Zaczynamy od 5 osób.

Tylko pięciu?

KR: Tak, piÄ™ciu. BÄ™dziemy zwiÄ™kszać zatrudnienie wraz z rozwojem biznesu. Mamy już lokalnych dystrybutorów, z którymi wspóÅ‚pracujemy. WspóÅ‚pracujemy Å›ciÅ›le z IBM i Hewlett-Packard na skalÄ™ Å›wiatowÄ…, wiÄ™c oni już sÄ… naszymi partnerami. PozyskaliÅ›my też dość dużo klientów z sektora publicznego, dużych banków i telekomów, którzy już korzystajÄ… z naszych technologii. Dysponujemy wiÄ™c bazÄ… klientów i partnerów. Budujemy obecnie zespóÅ‚ Red Hat, aby wzmocnić biznes.

Która część rynku jest dla Red Hat najważniejsza?

KR: Jeżeli chodzi o gÅ‚ówne branże i rynki, na których skupiamy naszÄ… dziaÅ‚alność, to przede wszystkim należy wymienić sektor finansowy, operatorów telekomunikacyjnych, sektor rzÄ…dowy i dostawców usÅ‚ug – firmy i podmioty, które bÄ™dÄ… wykorzystywać coraz wiÄ™cej usÅ‚ug opartych na przetwarzaniu w chmurze. BÄ™dÄ… tworzyć strony internetowe oparte na technologii chmury. MyÅ›lÄ™, że firmy z sektora telekomunikacji bÄ™dÄ… tworzyć usÅ‚ugi oparte na chmurze i również bÄ™dÄ… uczestniczyć w tym procesie, ponieważ wspóÅ‚pracujemy z integratorami, którzy tworzÄ… tego typu usÅ‚ugi dla maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw. To bardziej ekonomiczne rozwiÄ…zanie w porównaniu z budowÄ… wÅ‚asnej infrastruktury IT.

Czy administracja publiczna zajmuje szczególne miejsce w waszej strategii?

PA: Administracja publiczna to dla nas zdecydowanie ważny obszar. We wszystkich regionach, w których dziaÅ‚amy administracja publiczna boryka siÄ™ z dwoma problemami. Pierwszym jest brak pieniÄ™dzy. Drugi problem zwiÄ…zany jest z tym, co potwierdza siÄ™ w przypadku wielu projektów IT, a mianowicie, że administracja skazuje siÄ™ na oprogramowanie i sprzÄ™t chronione prawami (zamkniÄ™te). OpÅ‚aty licencyjne i kontrola, jakÄ… dostawca ma nad danym projektem rzÄ…dowym to wyraz tego, że wydawane pieniÄ…dze sÄ… zdecydowanie niewspóÅ‚mierne do otrzymywanych korzyÅ›ci. Projekty dla administracji publicznej realizowaliÅ›my w wielu paÅ„stwach – w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii. Wiele z nich przyjęło politykÄ™ wykorzystania oprogramowania typu „open source”, a otwarte standardy sÄ… bezwzglÄ™dnie konieczne. Oprogramowanie otwarte powinno być preferowane w stosunku do oprogramowania zamkniÄ™tego, o ile tylko jego funkcjonalność jest odpowiednia i zapewnione jest dla niego odpowiednie wsparcie. W swojej polityce organy administracji uwzglÄ™dniÅ‚y to, by wyeliminować kontrolÄ™, jakÄ… do niedawna posiadali dostawcy zamkniÄ™tego oprogramowania starszej generacji. Podam przykÅ‚ad blokowania, jakiego można siÄ™ spodziewać od tego typu dostawcy. Dobrze znana mi firma zatrudnia 30–40 tys. pracowników. WykorzystujÄ… wiele różnych systemów, ale trzy aplikacje online sÄ… zgodne wyłącznie z przeglÄ…darkÄ… Microsoft. Ze wzglÄ™du na te trzy aplikacje wykorzystywane przez kadry do rozliczania wydatków itp. na ich desktopach musi być zainstalowane Å›rodowisko Microsoft. Firma nie może, wiÄ™c na co dzieÅ„ korzystać z produktów Apple. WÅ‚aÅ›nie tego typu blokowanie zmusza firmy do kupowania tych rozwiÄ…zaÅ„, pÅ‚acenia za serwis, uiszczania opÅ‚at licencyjnych. Instytucje publiczne zdaÅ‚y sobie sprawÄ™, że jeżeli w ich strukturach funkcjonuje departament, który boryka siÄ™ z takim wÅ‚aÅ›nie problemem, tj. wykorzystuje oprogramowanie zamkniÄ™te uzależnione od przeglÄ…darki Microsoft Explorer, to jest to przykÅ‚ad blokowania przez dostawcÄ™ oprogramowania. Wolny wybór zapewnia natomiast wdrożenie otwartych standardów, tj. jeżeli mogÄ… wybrać czy chcÄ… używać wewnÄ™trznie przeglÄ…darki Firefox, Safari, czy też Explorera. Można wykorzystać komputery z systemem Linux, z Androidem – można wybrać każde rozwiÄ…zanie. Administracja publiczna dostrzegÅ‚a korzyÅ›ci, jakie przynoszÄ… nasze rozwiÄ…zania typu „open source”. ZwÅ‚aszcza, gdy wystÄ™pujÄ… problemy z finansowaniem.

Jan Wildeboer, „ewangelista”  Red Hata, wiele czasu poÅ›wiÄ™ca na rozmowy z przedstawicielami administracji publicznej Unii Europejskiej w Brukseli. Zazwyczaj musimy nieco doksztaÅ‚cić naszych potencjalnych klientów w zakresie skutków wdrożenia otwartych standardów. Czasem potrzeba trochÄ™ czasu zanim klient zdecyduje siÄ™ na nasze rozwiÄ…zania. Zazwyczaj nastÄ™puje to w momencie, kiedy klienci zdadzÄ… sobie sprawÄ™ z tego, że tego typu rozwiÄ…zania sÄ… w ich interesie. WykorzystujÄ…c otwarte standardy można zdecydować siÄ™ na zakup oprogramowania „open source”, ale można również kupić oprogramowanie zamkniÄ™te – żaden wariant nie jest wymuszany. To pierwsza kwestia. Otwarte standardy majÄ… kluczowe znaczenie. Oprogramowanie „open source” to wybór jednej z możliwoÅ›ci, wybór okreÅ›lonego produktu. Ale to  otwarte standardy sÄ… kluczowym elementem.

W Å›rodowisku „open source”, w którym pracujemy otwarte standardy sÄ… integralnym elementem, częściÄ… tego „Å›wiatopoglÄ…du”… Technologia „plug and play” to ważne rozwiÄ…zanie dla każdego klienta. DostÄ™pne jest jednak wyłącznie w przypadku bazowania na wspólnie stosowanych standardach.

Mamy jednak przykÅ‚ady z samorzÄ…dów Niemiec i WÅ‚och. Otwarte standardy i otwarte oprogramowanie byÅ‚y bardziej kosztowne, niż produkty Microsoftu.

KR: My słyszeliśmy, co innego.

Problemem były koszty szkoleń i dokształcania. Co o tym sądzicie?

PA: Nie spotkaliÅ›my siÄ™ z takimi informacjami, ale myÅ›lÄ™, że ich źródÅ‚em mogÄ… być osoby zwiÄ…zane z Microsoftem. Spójrzmy, w jaki sposób przeprowadziliÅ›my wdrożenia w administracji publicznej. SÄ… pewne obszary, w których technologie sÄ… bardzo rozwiniÄ™te. SÄ… takie obszary, w których można przebierać w rozwiÄ…zaniach. Na przykÅ‚ad desktopy – w tym obszarze Microsoft wykonaÅ‚ kawaÅ‚ dobrej roboty. Ich pakiety biurowe sÄ… bardzo dobre i dziaÅ‚ajÄ… bez zarzutu, zapewniajÄ…c wysokÄ… produktywność. Należy siÄ™ jednak zastanowić nad innymi kwestiami zwiÄ…zanymi z wyborem desktopów Microsoft. Czy speÅ‚niajÄ… 90% czy 85% wymagaÅ„ klienta? Czy mogÄ… być wykorzystywane do innych celów? KluczowÄ… kwestiÄ… jest wybór obszaru, w którym wdraża siÄ™ oprogramowanie „open source”. To ważna sprawa. WiÄ™kszość rozwiÄ…zaÅ„ „open source” wykorzystuje siÄ™ w obszarze usÅ‚ug zapewnianych przez oprogamowanie typu „middleware”. WiÄ™kszość aplikacji webowych dziaÅ‚a na serwerze Apache lub JBoss. Za te rozwiÄ…zania .NET pÅ‚aci siÄ™. Dlatego ważny jest wybór obszaru do wdrożenia tej kategorii oprogramowania. W przypadków desktopów najczęściej wykorzystywanÄ… platformÄ… „open source” jest Android od Google. Desktopy nie sÄ… jednak najlepszym obszarem do zastosowania otwartego oprogramowania. Najlepszym obszarem sÄ… serwery i infrastruktura, czyli obszary zwiÄ…zane z bezpieczeÅ„stwem, firewallami, itp. W tych obszarach opracowano już wiele rozwiÄ…zaÅ„ dostÄ™pnych na rynku, choć wciąż kilku dostawców stara siÄ™ zachowywać kontrolÄ™ nad rozwiÄ…zaniami i utrzymywać ich wysokie ceny. Dlatego wÅ‚aÅ›nie oprogramowanie typu „open source” jest w tym obszarze tak istotne.

Jesteśmy niezależni. Nie jesteśmy z Microsoft Poland.

PA: Jeżeli przyjrzymy siÄ™ infrastrukturze IT w Red Hat zauważymy, że wybieramy odpowiedniÄ… aplikacjÄ™ do okreÅ›lonego zadania. Nie jesteÅ›my Å›lepymi wyznawcami jedynej sÅ‚usznej wizji. W obszarach, w których jest to uzasadnione sami wykorzystujemy oprogramowanie zamkniÄ™te. Oprogramowanie typu „open source” wdrażamy tam, gdzie ma to sens. To pewien model rozwoju. Systemy ksiÄ™gowe typu „open source” nie podbiÅ‚y Å›wiata otwartego oprogramowania. Tak samo jak systemy ERP. Zazwyczaj wymagajÄ… dużo prac programistycznych i sÄ… oprogramowaniem bardzo specjalistycznym. Tego typu rozwiÄ…zania nie cieszÄ… siÄ™ masowym zainteresowaniem – nabywane sÄ… pojedyncze pakiety. Jeżeli natomiast skupimy siÄ™ na technologiach, które w kategorii „open source” majÄ… silnÄ… pozycjÄ™ zauważymy, że sÄ… to technologie wykorzystywane bardzo czÄ™sto, sÄ… bardzo powszechne i zazwyczaj dostarczane przez nieliczne grono liderów rynku, którzy sÅ‚ono sobie liczÄ… za coÅ›, co jak wszyscy doskonale zdajÄ… sobie sprawÄ™ nie jest niczym nadzwyczajnym. Oprogramowanie „open source” wprowadza w tym obszarze dużo zamieszania. Specjalistyczne technologie o ograniczonej liczbie nabywców sÄ… bardzo kosztowne, jest to wiÄ™c obszar, w którym produkty „open source” nie sprawdzÄ… siÄ™.

MyÅ›lÄ™, że mówimy nie tylko o systemach operacyjnych i serwerach. Czy oferujecie jakieÅ› rozwiÄ…zania w zakresie technologii chmury, która cieszy siÄ™ coraz wiÄ™kszÄ… popularnoÅ›ciÄ…?

PA: Tak. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest chmura. Zaczynamy od komputera, dodajemy system operacyjny, dodajemy wirtualizacjÄ™, dalej interfejs dla klienta, mechanizmy kontroli umożliwiajÄ…ce dostarczanie usÅ‚ug wirtualnych klientowi zainteresowanemu nimi, mechanizmy do zarzÄ…dzania tym procesem i do rejestracji czasu korzystania z usÅ‚ugi. Oferujemy wszystkie powyższe technologie, które sÄ… wykorzystywane we wszystkich dużych chmurach, np. Amazon, IBM, Salesforce.com, NTT, Swisscom. Te wszystkie firmy wykorzystujÄ… w swoich chmurach nasze technologie. Nasze rozwiÄ…zania sÄ… w peÅ‚ni dostÄ™pne w technologii przetwarzania w chmurze, a nasza oferta jest kompleksowa. Można zbudować całą chmurÄ™ wyłącznie korzystajÄ…c z technologii Red Hat. Nasze rozwiÄ…zania oferujemy również klientom do wdrożenia w ich wÅ‚asnej infrastrukturze. Można je zainstalować na kilku serwerach i stworzyć chmurÄ™ wewnÄ™trznÄ…. Oferujemy technologie, dziÄ™ki którym można to zrobić naprawdÄ™ szybko. To obszar, który wedÅ‚ug nas ma ogromny potencjaÅ‚. Wraz z rozwojem oprogramowania typu „open source”, otwarte standardy bÄ™dÄ… odgrywać tam coraz ważniejszÄ… rolÄ™.

KolejnÄ… kwestiÄ… jest to, jakie aplikacje majÄ… dziaÅ‚ać w chmurze. Tu wÅ‚aÅ›nie wkracza liczne grono innych firm. Nie chcemy tworzyć systemów ksiÄ™gowych czy CRM. Tym zajmujÄ… siÄ™ inni. To ich specjalizacja. Nie tworzymy systemów pocztowych. To dziaÅ‚ka innych firm. Nie tworzymy również aplikacji spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, ale tego typu oprogramowanie również musi przecież na czymÅ› dziaÅ‚ać. Musi dziaÅ‚ać w ramach infrastruktury firmowej.

PowiedziaÅ‚ Pan, że system operacyjny komputerów typu desktop nie ma obecnie aż tak wielkiego znaczenia. Uważam, że ekosystemy sÄ… bardzo istotne i dynamicznie siÄ™ rozwijajÄ…, ponieważ użytkownicy chcÄ… mieć te same dane na komputerze, smartfonie i tablecie, czyli w chmurze. Microsoft oferuje obecnie sÅ‚użące do tego rozwiÄ…zanie, VMWare również. Gdzie jest wasze miejsce na tym rynku?

PA: Nie rozumiem o jakim rynku Pan mówi. Chodzi o wirtualny pulpit? Przechowywanie w chmurze?

Wirtualny pulpit to rozwiÄ…zanie dla najwyższych poziomów. Jest przeznaczone dla dużych klientów. To propozycja ze strony VMWare. MaÅ‚ym i Å›rednim przedsiÄ™biorstwom oferuje siÄ™ produkty typu Microsoft Office 365, czy Skydrive, itp. RozwiÄ…zania dziaÅ‚ajÄ… w chmurze, ale w przypadku Office 365 jest to oczywiÅ›cie chmura Microsoft. W przypadku VMWare może potencjalnie być realizowana przez was…?

PA: W kategorii pakietów biurowych funkcjonuje już Open Office. Ten pakiet można pobrać zupeÅ‚nie za darmo. Można uruchomić go na komputerach desktop z systemem Microsoft, czy Apple. My nie tworzymy Open Office, tylko korzystamy z niego. JesteÅ›my jego użytkownikami, nie autorami, choć mamy nasz wkÅ‚ad w jego rozwój. Jeżeli przyjrzymy siÄ™ rozwiÄ…zaniom biurowym do wykorzystania w chmurze, mamy Google Apps, Open Office i wiele innych rozwiÄ…zaÅ„. Nie ma też żadnych przeciwskazaÅ„, by w chmurze wdrożyć Open Office i przechowywać w niej dane. Proponujemy naszÄ… wÅ‚asnÄ… chmurÄ™ pod nazwÄ… OpenShift. To darmowy produkt wykorzystywany przez deweloperów i maÅ‚e firmy. OpenShift umożliwia postawienie caÅ‚ego serwera, czy Å›rodowiska Java do dewelopmentu i stworzyć aplikacjÄ™.

Jak więc wygląda wasz model biznesowy?

KR: OpenShift to dla nas przede wszystkim sposób na gromadzenie wiedzy. To rozwiÄ…zanie oparte na chmurze, które wykorzystuje Amazon. Poza gromadzeniem wiedzy bÄ™dziemy również wykorzystywać to rozwiÄ…zanie biznesowo, pobierajÄ…c opÅ‚aty abonamentowe od klientów, którzy zechcÄ… wdrożyć je w ich firmie. Weźmy na przykÅ‚ad dużą firmÄ™ z branży IT, która jest zainteresowania zbudowaniem chmury do rozwoju jakiegoÅ› oprogramowania. MogÄ… wspóÅ‚pracować z setkami deweloperów, ale chmura może zostać zainstalowana ad hoc na 10–20 serwerach, by po ukoÅ„czeniu prac zostać szybko zlikwidowana. DziÄ™ki naszemu doÅ›wiadczeniu z OpenShift, w którego Å›rodowisku uruchamiane jest 180 tys. aplikacji, wiemy dokÅ‚adnie jak tego dokonać i pobieramy opÅ‚atÄ™ abonamentowÄ… za korzystanie z technologii. OferujÄ…c darmowÄ… chmurÄ™ publicznÄ… wiele siÄ™ nauczyliÅ›my, miÄ™dzy innymi jak to dziaÅ‚a i jak powinniÅ›my Å›wiadczyć usÅ‚ugi. Zdobyte doÅ›wiadczenie pozwoliÅ‚o nam zaoferować klientom biznesowym w peÅ‚ni funkcjonalny produkt. Technologia „open source” polega na dzieleniu siÄ™ wiedzÄ… i wykorzystywaniu jej do udoskonalenia produktu oferowanego ostatecznie, jako usÅ‚uga użytkownikowi koÅ„cowemu.

Jakie to może mieć konsekwencje? 

KR: Firmy z Polski prowadzÄ…ce prace w Å›rodowisku Red Hat do tworzenia oprogramowania w Java mogÄ… tworzyć tego typu aplikacje, ale nie muszÄ… ich uruchamiać w Å›rodowisku Red Hat. MogÄ… wykorzystać dowolne inne Å›rodowisko obsÅ‚ugujÄ…ce JavÄ™. MogÄ… jednak wykorzystać udostÄ™pniane przez nas darmowe Å›rodowisko do rozwoju tych aplikacji. MogÄ… zdecydować siÄ™ na nasze oprogramowanie, które wdrożą u siebie w firmie… MogÄ… również pozyskać oprogramowanie innych dostawców, ponieważ Java to bardzo powszechny standard... W zasadzie wszystkie aplikacje mogÄ… zostać uruchomione w Å›rodowisku Oracle, IBM, JBoss, Apache – we wszystkich gÅ‚ównych Å›rodowiskach Java typu „middleware”. Jeżeli maÅ‚e lub Å›rednie przedsiÄ™biorstwo potrzebuje takiej usÅ‚ugi, jesteÅ›my w stanie jÄ… zapewnić. Do tego sÅ‚uży wÅ‚aÅ›nie nasz OpenShift.

Podam PaÅ„stwu przykÅ‚ad. Naszym partnerem jest Symantec, firma tworzÄ…ca oprogramowanie. Znaczna część technologii w firmie oparta byÅ‚a na Å›rodowisku Unix, dziÄ™ki czemu tworzono klastry na potrzeby systemów o wysokiej dostÄ™pnoÅ›ci dla klientów z sektora bankowego i telekomunikacji. Systemy muszÄ… być dostÄ™pne non-stop, 24 godziny na dobÄ™. Jeżeli ktoÅ› próbuje wykonać telefon, a systemy nie dziaÅ‚ajÄ…, to nie jest dobrze. W ramach strategii obniżania kosztów operacyjnych zastÄ…piono kosztowny sprzÄ™t komputerowy sprzÄ™tem o architekturze x86. W ten sposób można byÅ‚o przenieść aplikacje z Uniksa na Linkusa, przenieść architekturÄ™ z Uniksa na Linuksa… Część architektury zapewnia elastyczność, tworzenie klastrów, duplikacjÄ™ i redundancjÄ™. Obszarem, w którym Symantec rozwija siÄ™ najdynamiczniej nie jest Unix, tylko Linux, w którym wdrażane sÄ… wielkoskalowe i bardzo elastyczne systemy na platformach generujÄ…cych znacznie niższe koszty. Mówimy dosÅ‚ownie o stosunku ceny 10:1. OdnoszÄ…c to do sektora bankowego, instytucje finansowe rywalizujÄ… o klientów, wiÄ™c wszystkie sÄ… pod presjÄ… obniżania kosztów i zwiÄ™kszania rentownoÅ›ci. To jeden z obszarów, w którym oszczÄ™dnoÅ›ci można znaleźć bardzo szybko.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej