Strona główna / Po godzinach / Święta 2.0 - technologia przy stole
czwartek 24 grudzień 2015 | Robert Kamiński
Święta 2.0 - technologia przy stole
Technologia nie omija Świąt Bożego Narodzenia. Przeciwnie – Polacy chętnie korzystają z niej przy wigilijnym stole i w kolejne świąteczne dni.

Microsoft przeprowadził sondaż dotyczący postrzegania przez Europejczyków roli technologii podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Ponad połowa z nas będzie przeszukiwać popularne blogi i serwisy kulinarne w poszukiwaniu przepisów świątecznych, a blisko 43 proc. pobierze z Sieci kolędy. W obu przypadkach europejskimi liderami są Polacy. Aż 61 proc. z nas zdecydowanie się zgadza, a 36,2% raczej się zgadza, że technologia podczas świąt jest dopuszczalna tak długo jak służy spędzaniu wspólnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Sondaż przeprowadzono w Polsce i 12 innych krajach europejskich, na grupie ponad 13 tys. ankietowanych[i]. Okazuje się, że Polacy często mają inne przyzwyczajenia bożonarodzeniowe, niż pozostali mieszkańcy Europy.

Tak dla selfie, nie dla SMS

Większość osób akceptuje technologię w okresie świątecznym pod warunkiem, że jest używana do komunikacji z rodziną i przyjaciółmi. Zaczynając od pobierania przepisów na wigilijne potrawy, a kończąc na robieniu świątecznych zdjęć i przesyłaniu ich do serwisów społecznościowych, uważamy, że technologia daje każdemu niezliczone okazje, aby święta były bardziej udane.

Polacy zapytani o to, jak będą używać technologii podczas świąt, na kilku listach zajęli pierwsze miejsce wśród europejskich krajów:

  • Co drugi Polak (52 proc.) pobierze z Sieci przepis na wigilijną potrawę, w porównaniu z zaledwie 27 proc. Skandynawów;
  • 43 proc. z nas pobierze z Sieci kolędy, które umilą czas spędzony przy świątecznym stole;
  • 82 proc. wyśle co najmniej jedną wiadomość SMS z życzeniami świątecznymi;
  • 74,3 proc. uważa, że dopuszczalne jest robienie selfie z rodziną przy wigilijnym stole;
  • 33 proc. zajrzy podczas świąt na media społecznościowe, zaktualizuje swoje statusy lub opublikuje nowe posty;
  • 33,6 proc. wykorzystuje połączenia wideo, aby porozmawiać ze swoimi bliskimi podczas świąt;
  • 20 proc. akceptuje wysyłanie w tym momencie wiadomości tekstowych;
  • Co dziesiąty z nas (blisko 11 proc. badanych) zamierza pobrać z Internetu rozmaite aplikacje (np. quizzy), które chce wykorzystać do wspólnej zabawy z rodziną;

Życzenia na odległość

Choć 85 proc. respondentów uważa, że połączenia wideo są dobrym sposobem na podtrzymanie kontaktów z nieobecnym członkiem rodziny lub przyjacielem, to 23 proc. aktywnie prowadzi rozmowy wideo ze znajomymi w okresie świątecznym. Oczywiście najchętniej łączymy się z naszymi bliskimi i ukochanymi – w tym przypadku rozmowy wideo prowadzi ponad 33,6 proc. Polaków.

– Wiemy, że tradycja ma wielką siłę. W cyfrowych czasach powinniśmy jednak nauczyć się również wykorzystywać nowe technologie do podtrzymywania kontaktu z bliskimi, którzy są daleko od nas, zwłaszcza w okresie świątecznym. Dlatego warto wypróbować nowoczesne i osobiste sposoby umożliwiające nam pozostawanie w kontakcie z tymi, z którymi chcemy podzielić się świąteczną radością. Dzięki takim narzędziom, jak np. komunikator Skype, dostępny na wielu urządzeniach, nie ominie nas bezcenna mina obdarowanego, kiedy będzie otwierał prezent od nas! A dzięki chmurze OneDrive możemy szybko i łatwo podzielić się z bliskimi nagraniami video czy zdjęciami ze świąt – mówi Sebastian Pawłowski, Dyrektor Grupy Produktowej Windows w polskim oddziale Microsoft.

Zapomnieć o pracy

W czasie Świąt Bożego Narodzenia warto więc zapomnieć o pracy i skupić się na najbliższych. Sprawdzanie firmowej poczty w święta deklaruje tylko 22,2 proc. Polaków.[i] Badania przeprowadzono w dniach 10.11. 2015 – 19.11. 2015 wśród 13 053 konsumentów z Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Irlandii, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej