Strona główna / Analizy / Polscy przedsiębiorcy odkrywają karty
sobota 30 wrzesień 2017 | Robert Kamiński
Polscy przedsiębiorcy odkrywają karty
Zapracowany, nękany przez biurokrację, ale zadowolony z wyników swojej pracy, wierzący w sukces i potrafiący efektywnie używać nowych technologii - taki obraz polskiego przedsiębiorcy wyłania się z badania przeprowadzonego przez home.pl z okazji 20 urodzin firmy.

Badanie „Polski przedsiÄ™biorca. Portret wÅ‚asny” zostaÅ‚o przeprowadzone w 2017 roku z okazji 20. urodzin home.pl. Wzięło w nim udziaÅ‚ tysiÄ…c klientów firmy home.pl, zaliczajÄ…cych siÄ™ do sektora MMÅšP (-mikro, -maÅ‚e i Å›rednie firmy).

- ZrobiliÅ›my to po to, żeby poznać nastroje polskich przedsiÄ™biorców, dowiedzieć siÄ™ jakie majÄ… priorytety oraz jak widzÄ… i oceniajÄ… swoje otoczenie ekonomiczne, a także jakÄ… rolÄ™ w ich biznesie odgrywajÄ… nowe technologie – mówi Marta PuczyÅ„ska, dyrektor dziaÅ‚u sprzedaży i marketingu w home.pl.

Niezależność ma swoją cenę

Dlaczego Polacy w ogóle decydujÄ… siÄ™ na zmiany w swoim życiu zawodowym i stawiajÄ… na wÅ‚asne przedsiÄ™biorstwo? Okazuje siÄ™, że polskich przedsiÄ™biorców zaliczajÄ…cych siÄ™ do sektora MMÅšP (-mikro, -maÅ‚e i Å›rednie firmy) kusi bycie niezależnym. OdpowiedziaÅ‚o tak aż 67 proc. respondentów. ZachÄ™ca ich także wizja elastycznego czasu pracy (56 proc.). Dla prawie poÅ‚owy przedsiÄ™biorców ważne jest to, żeby ich przyszÅ‚e zajÄ™cie byÅ‚o zwiÄ…zane z pasjami i zainteresowaniami (45 proc.). Rzadziej wskazywano na możliwość samorozwoju, zabezpieczenie swojej przyszÅ‚oÅ›ci. OdpowiedziaÅ‚o tak odpowiednio 37 i 26 proc. ankietowanych przez home.pl przedsiÄ™biorców z sektora MMÅšP. Co ciekawe, dla bardzo maÅ‚ej grupy przedsiÄ™biorców motywacjÄ… do tego, żeby zaÅ‚ożyć swój biznes byÅ‚y wysokie zarobki. WskazaÅ‚o na nie tylko 13 proc. respondentów.

Wiadomo jednak, że prowadzenie biznesu nie jest zajÄ™ciem Å‚atwym. Dlaczego? Ponieważ istniejÄ… liczne bariery utrudniajÄ…ce rozwój polskim firmom. Jakie? PrzedsiÄ™biorcy ankietowani przez home.pl najczęściej wskazywali, że zniechÄ™cajÄ… ich wysokie skÅ‚adki ZUS i podatki. OdpowiedziaÅ‚o tak aż 77 proc. respondentów. WÅ‚aÅ›ciciele firm narzekajÄ… także na biurokracjÄ™ (58 proc.), wysokie koszty staÅ‚e, m.in. opÅ‚aty za czynsz czy media (30 proc.), trudnoÅ›ci w pozyskiwaniu klientów (27 proc.). ProwadzÄ…cych biznesy zniechÄ™ca także rosnÄ…ca konkurencja (19 proc.) i brak wykwalifikowanych pracowników (17 proc.).

A jakby tak wydÅ‚użyć dobÄ™…

Czego ciekawego można siÄ™ jeszcze dowiedzieć z raportu firmy home.pl? Otóż dla przeważajÄ…cej wiÄ™kszoÅ›ci polskich przedsiÄ™biorców z sektora MMÅšP wykonywanie sÅ‚użbowych obowiÄ…zków przez osiem godzin dziennie nie wystarcza do tego, żeby należycie kierować swoim biznesem.

Aż 38 proc. przedsiÄ™biorców przyznaÅ‚o siÄ™ do tego, że od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku pracuje wiÄ™cej niż dziewięć godzin dziennie, 31 proc. – nawet wiÄ™cej niż 10 godzin! Tylko 24 proc. ankietowanych wÅ‚aÅ›cicieli firm przeznacza mniej czasu na wykonywanie swoich sÅ‚użbowych obowiÄ…zków. Przyznali siÄ™, że zajmuje im to od piÄ™ciu do oÅ›miu godzin dziennie. Z kolei przedsiÄ™biorcy pracujÄ…cy jeszcze krócej to margines. Tylko 7 proc. wÅ‚aÅ›cicieli firm spÄ™dza w pracy mniej niż pięć godzin dziennie.

A jak przedsiÄ™biorcy wykorzystywaliby swój czas, gdyby codzienne zarzÄ…dzenie firmÄ… nie byÅ‚o aż tak absorbujÄ…ce? Aż 66 proc. ankietowanych postawiÅ‚oby na wypoczynek, 49 proc. – na rozwój osobisty (np. szkolenia), 32 proc. – rozwój oferty biznesowej firmy, 30 proc. – poszukiwanie nowych rynków dla swoich produktów lub usÅ‚ug, 20 proc. – testowanie nowych aplikacji uÅ‚atwiajÄ…cych prowadzenie przedsiÄ™biorstwa.

Pieniądze? Są rzeczy ważniejsze

Co ciekawe, osiÄ…gniÄ™cie sukcesu nie jest utożsamiane przez badanych przedsiÄ™biorców z uzyskiwaniem dużych dochodów. W takim razie z czym? Okazuje siÄ™, że aż 65 proc. utożsamia go z… niezależnoÅ›ciÄ…. Z kolei 48 proc. przedsiÄ™biorców wskazaÅ‚o na rozpoznawalność marki na rynku, 34 proc. – stworzenie jej od poczÄ…tku, 23 proc. – na tworzenie miejsc pracy. Tylko 28 proc. wÅ‚aÅ›cicieli firm utożsamia sukces z uzyskiwaniem miesiÄ™cznie konkretnych dochodów (od 10 do 100 tys. zÅ‚ netto).

Polscy przedsiÄ™biorcy sÄ… zadowoleni ze swoich dokonaÅ„. Aż 36 proc. badanych uważa, że osiÄ…gnęło sukces. Kolejne 31 proc. jest pewne, że dokona tego w ciÄ…gu najbliższych dwóch lat. Tylko 6 proc. wÅ‚aÅ›cicieli przedsiÄ™biorstw z sektora MMÅšP nie czuje, że osiÄ…gnęło sukces, 28 proc. nigdy o tym nie myÅ›laÅ‚o. PrzeważajÄ…ca wiÄ™kszość z nich jest optymistami, jeÅ›li chodzi o rozwój swoich firm. OdpowiedziaÅ‚o tak 93 proc. ankietowanych. Za pesymistów uważa siÄ™ tylko 7 proc. badanych.

Zdecydowana wiÄ™kszość badanych przedsiÄ™biorców, którzy prowadzÄ… firmy z sektora MMÅšP, twierdzi, że cechÄ… pomagajÄ…cÄ… osiÄ…gnąć sukces jest pracowitość. Uważa tak 77 proc. ankietowanych. Z kolei 73 proc. wskazaÅ‚o na kreatywność, 59 proc. – zdolność adaptacji do zmian, 56 – determinacjÄ™ , 55 proc. – zdolność do podejmowania ryzyka, 45 proc. – zdolność zarzÄ…dzania czasem, 43 proc. – szybkość podejmowania decyzji.

Polski przedsiębiorca świadomie używa nowych technologii

FirmÄ™ home.pl interesowaÅ‚o także jak polskie –mikro, –maÅ‚e i Å›rednie przedsiÄ™biorstwa wykorzystujÄ… nowe technologie w prowadzeniu swojego biznesu.  AnalizujÄ…c przesÅ‚ane dane, podzielono je na trzy grupy. Pierwsza z nich to przedsiÄ™biorcy „poczÄ…tkujÄ…cy”, druga – „Å›wiadomi”, trzecia – „fachowcy”.

Kim sÄ… zatem „przedsiÄ™biorcy poczÄ…tkujÄ…cy”? To wÅ‚aÅ›ciciele firm, którzy uważajÄ…, że prowadzony przez nich biznes nie wymaga tego, żeby w jakikolwiek sposób korzystać z nowych technologii. Dlatego też nie widzÄ… sensu, żeby w nie w ogóle inwestować. Chyba, że chodzi o prowadzenie wÅ‚asnej strony internetowej. To rzecz absolutnie podstawowa, nawet dla tych „poczÄ…tkujÄ…cych”. Zdarza siÄ™ też, że posiadajÄ… kilka adresów internetowych zwiÄ…zanych z branżą, w której dziaÅ‚ajÄ…, ale ich nie wykorzystujÄ…. Rocznie wydajÄ… na to do 1 tys. zÅ‚.  StanowiÄ… oni ok. 20 proc. ankietowanych.

Druga grupa, zdecydowanie najliczniejsza (67 proc.), to „przedsiÄ™biorcy Å›wiadomi”. KomunikujÄ… siÄ™ ze swoimi klientami za pomocÄ… firmowej poczty, inwestujÄ… w swój sprzÄ™t komputerowy i nowoczesne oprogramowanie, zazwyczaj wystawiajÄ… e-faktury, posiadajÄ… konto przedsiÄ™biorstwa w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, czÄ™sto korzystajÄ… ze specjalistycznego oprogramowania (graficznego, zabezpieczajÄ…cego dane, analitycznego). Zdarza siÄ™, że posiadajÄ… firmowe sklepy internetowe. Rocznie na nowe technologie wydajÄ… od 1 do 10 tys. zÅ‚.

Ostatnia grupa, wyodrÄ™bniona dziÄ™ki badaniu „Polski przedsiÄ™biorca. Portret wÅ‚asny”, to „fachowcy”. Oprócz dziaÅ‚aÅ„ wymienionych przez „Å›wiadomych”, zdecydowali siÄ™ na zatrudnienie zespoÅ‚u informatyków, np. programistów PHP lub user expierience. SÄ… oni m.in. odpowiedzialni za rozwój aplikacji i serwisów internetowych, projektów e-commerce, programowanie logiki biznesowej serwisów. Ponadto swoje dane firmowe lokujÄ… w chmurze technologicznej. Na nowe technologie wydajÄ… rocznie co najmniej 10 tys. zÅ‚. „Fachowcy” stanowiÄ… 13 proc. badanych przedsiÄ™biorców.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej