KiedyÅ› prenumerata, dziÅ› subskrypcja serwisu online
Raport Deloitte przewiduje, że do koÅ„ca 2018 roku poÅ‚owa dorosÅ‚ych osób w krajach rozwiniÄ™tych bÄ™dzie posiadać co najmniej dwie subskrypcje mediów w kanaÅ‚ach online, a do koÅ„ca 2020 roku liczba ta wzroÅ›nie do czterech. Koszt tych subskrypcji, obejmujÄ…cy gÅ‚ównie telewizjÄ™, filmy, muzykÄ™, wiadomoÅ›ci i prasÄ™, w 2018 roku bÄ™dzie wynosiÅ‚ Å›rednio poniżej 10 dolarów miesiÄ™cznie za subskrypcjÄ™. W tym roku liczba subskrybentów na Å›wiecie wyniesie 350 mln osób, w których posiadaniu bÄ™dzie 580 mln subskrypcji. WiÄ™kszość z nich bÄ™dÄ… stanowiÅ‚y subskrypcje VoD (375 mln).
Aż 20 proc. osób dorosÅ‚ych w krajach rozwiniÄ™tych wykupi lub bÄ™dzie miaÅ‚o dostÄ™p do co najmniej piÄ™ciu pÅ‚atnych subskrypcji mediów online, a do 2020 roku aż dziesiÄ™ciu. – Model subskrypcji znany jest od dawna w kontekÅ›cie mediów tradycyjnych. Wystarczy wspomnieć prenumeratÄ™ prasy. Obecnie jednak obserwujemy popularyzacjÄ™ subskrypcji również w internecie. WpÅ‚ywa na to szereg czynników – mówi Jakub Wróbel, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte. – Jest to przede wszystkim coraz bardziej atrakcyjna treść, którÄ… możemy odtworzyć na wielu urzÄ…dzeniach a zainteresowana niÄ… jest rosnÄ…ca liczba klientów, gotowych również za niÄ… zapÅ‚acić– dodaje.
Seryjne oglÄ…danie Polaków
Trendowi temu sprzyja również rozwój technologii i wiÄ™ksza przepustowość połączeÅ„ do internetu. W Polsce w ostatnich kilkunastu miesiÄ…cach obserwujemy rozwój rynku serwisów video, takich jak np. Netflix, Player.pl czy ShowMax, które inwestujÄ… również w rodzime produkcje. Obserwujemy także zjawisko „binge-watching”, czyli seryjnego oglÄ…dania seriali czy programów telewizyjnych. Niejednokrotnie platformy udostÄ™pniajÄ… swoim odbiorcom caÅ‚e sezony swoich produkcji naraz, co sprawia, że widzowie mogÄ… spÄ™dzić przed ekranem swoich telewizorów, komputerów lub telefonów nawet kilka godzin bez przerwy. Z badania Deloitte wynika, że zjawisko to dotyczy przede wszystkim przedstawicieli pokolenia milenialsów, wÅ›ród których aż 90 proc. przyznaje siÄ™ do takiego sposobu oglÄ…dania, a 38 proc. robi to regularnie (dotyczy widzów w USA). – Przy dalszej popularyzacji tego trendu, dostawcy treÅ›ci i reklamodawcy bÄ™dÄ… siÄ™ starać go wykorzystać, aby lepiej docierać do klientów. JednoczeÅ›nie należy siÄ™ spodziewać rosnÄ…cej podaży treÅ›ci, które można oglÄ…dać seryjnie – mówi Jakub Wróbel.
Domowy internet mobilny
Rozwój serwisów pÅ‚atnej treÅ›ci online nie byÅ‚by możliwy, gdyby nie intensywny rozwój infrastruktury sieci telekomunikacyjnych, w tym internetu stacjonarnego i mobilnego.
Raport Deloitte przewiduje, że w 2018 roku jedna piÄ…ta mieszkaÅ„ców Ameryki PóÅ‚nocnej z dostÄ™pem do internetu bÄ™dzie korzystać jedynie z sieci mobilnej. W 2022 roku takich osób może być już 30-40 proc. Osoby te w ogóle zrezygnujÄ… z internetu stacjonarnego. Ludzie, którzy korzystajÄ… z sieci mobilnej w miejscach publicznych, w szkole i czasem w pracy przeniosÄ… ten zwyczaj również do domu. Istnieje wiele powodów takiego podejÅ›cia, zarówno o charakterze demograficznym, spoÅ‚ecznym, jak i ekonomicznym. Niejednokrotnie jednak internet mobilny jest jedynÄ… dostÄ™pnÄ… opcjÄ… transmisji danych, zwÅ‚aszcza poza miastami.
Trend ten jest również coraz bardziej widoczny w Polsce, biorÄ…c pod uwagÄ™, że na wsi mieszka ponad 40 proc. populacji. RoÅ›nie również liczba jednoosobowych gospodarstw domowych. W tym roku wedÅ‚ug prognoz GUS może być już ich ponad 4,2 mln, a to wedÅ‚ug ekspertów Deloitte single sÄ… jednÄ… z tych grup spoÅ‚ecznych, która bÄ™dzie wybierać częściej niż inne zamiast internetu stacjonarnego internet mobilny. – Liczba użytkowników internetu mobilnego w Polsce od 2014 do 2016 roku zgodnie z danymi UKE wzrosÅ‚a o blisko 28 proc. do 7,4 mln. Należy jednak pamiÄ™tać o wielu toczÄ…cych siÄ™ oraz planowanych inwestycjach w rozwój szerokopasmowych sieci stacjonarnych, które wciąż jednak nie sÄ… dostÄ™pne wszÄ™dzie – mówi Jakub Wróbel.
Sztuczna inteligencja poszerza zakres swojego działania
Nowe funkcjonalnoÅ›ci używanych przez nas smartfonów nie byÅ‚yby możliwe, gdyby nie rozwój sztucznej inteligencji. – Już niebawem niemal każda czynność wykonywana przez nas na smartfonie wsparta bÄ™dzie przez uczenie maszynowe. W coraz szerszym zakresie jest ono wykorzystywane również przez biznes, choć wciąż jeszcze mówimy w tym przypadku o poczÄ…tkowej fazie rozwoju – mówi Jan Michalski, Partner, Lider Sektora TMT, Deloitte. WedÅ‚ug prognoz Deloitte praktyczne zastosowanie rozwiÄ…zaÅ„ z zakresu sztucznej inteligencji wzroÅ›nie w dużych i Å›rednich przedsiÄ™biorstwach. W tym roku liczba projektów pilotażowych i wdrożeniowych w tym segmencie bÄ™dzie dwa razy wiÄ™ksza niż w ubiegÅ‚ym roku, a w 2020 roku bÄ™dzie to już cztery razy wiÄ™kszy wzrost w stosunku do tego roku. Wydatki na ten cel majÄ… wynieść w 2021 roku 57,6 mld dolarów. Dla porównania w ubiegÅ‚ym roku byÅ‚o to 12 mld dolarów.
Polska na poczÄ…tku drogi
Rozwój sztucznej inteligencji jest zdominowany przez gigantów technologicznych, a samo USA odpowiada za prawie 80 proc. wszystkich Å›rodków przeznaczonych na rozwój tej technologii. – W Europie, w tym w Polsce rozwój sztucznej inteligencji jest w bardzo wczesnym stadium. Jednak w połączeniu z rosnÄ…cymi oczekiwaniami klientów kreowanymi przez gigantów technologicznych takimi jak Google czy Amazon stwarza sporÄ… niszÄ™ do wykorzystania. W Polsce do branż, w których najbardziej zauważalne jest podejmowanie dziaÅ‚aÅ„ zmierzajÄ…cych w kierunku wdrożenia rozwiÄ…zaÅ„ z zakresu sztucznej inteligencji należą np. telekomunikacja, usÅ‚ugi finansowe oraz firmy internetowe – mówi Jan Michalski. W wykorzystanie tej technologii inwestujÄ… przede wszystkim start-upy oraz fundusze venture capital. Na tym tle wyróżniajÄ… siÄ™ takie spóÅ‚ki jak Growbots czy deepsense.ai. Polskim produktem jest również Ada, asystent, który przy wsparciu uczenia maszynowego i szeroko rozumianej sztucznej inteligencji pomaga w wynajmie mieszkania. Jednym z najwiÄ™kszych polskich sukcesów w tej dziedzinie byÅ‚o stworzenie syntezator mowy Ivona, którÄ… kilka lat temu kupiÅ‚ Amazon. – Polska ma potencjaÅ‚, by stać siÄ™ regionalnym centrum rozwoju sztucznej inteligencji, dlatego jest tak ważne, by rodzimy biznes dostrzegÅ‚ pojawiÄ…jÄ…cÄ… siÄ™ szansÄ™ i nie przegapiÅ‚ rewolucji, która dzieje siÄ™ na naszych oczach – podsumowuje Jan Michalski.