Na przykÅ‚ad sztuczna inteligencja pojawia siÄ™ jako element trendów zwiÄ…zanych z projektowaniem, zarzÄ…dzaniem danymi i udostÄ™pnianiem aplikacji oraz usÅ‚ug na granicy sieci, w jej rdzeniu i w chmurze. NewralgicznÄ… technologiÄ… staje siÄ™ również konteneryzacja, a urzÄ…dzenia Internetu rzeczy (IoT) znajdujÄ…ce siÄ™ na granicy sieci sÄ… coraz bardziej zaawansowane. To projektanci i programiÅ›ci wyznaczajÄ… kierunki transformacji. DziÄ™ki ich wymaganiom pojawiajÄ… siÄ™ nowe paradygmaty i nowe technologie, w których muszÄ… potem osiÄ…gnąć biegÅ‚ość, aby zachować w dÅ‚uższej perspektywie dobrÄ… pozycjÄ™ na rynku.
1. Pierwszym obszarem działania rozwiązań sztucznej inteligencji będą chmury
Technologie sztucznej inteligencji sÄ… nadal na wczesnych etapach rozwoju. BÄ™dÄ… wykorzystywane do przetwarzania ogromnych iloÅ›ci danych, w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków w chmurach publicznych.
DziÄ™ki szybko poszerzajÄ…cej siÄ™ ofercie oprogramowania i usÅ‚ug opartych na sztucznej inteligencji, dostÄ™pnych gÅ‚ównie w chmurze, tworzenie rozwiÄ…zaÅ„ tego rodzaju bÄ™dzie procesem coraz mniej zÅ‚ożonym. Aplikacje takie bÄ™dÄ… mogÅ‚y uzyskać dużą wydajność i skalowalność, zarówno w Å›rodowiskach lokalnych, jak i zdalnych; bÄ™dÄ… też obsÅ‚ugiwać różne protokoÅ‚y dostÄ™pu do danych i wiele nowych formatów danych. Zmiany czekajÄ… również infrastrukturÄ™ umożliwiajÄ…cÄ… obsÅ‚ugÄ™ obciążeÅ„ obliczeniowych korzystajÄ…cych ze sztucznej inteligencji – niezbÄ™dna tu jest odpowiednia szybkość, odporność i automatyzacja. Systemy sztucznej inteligencji stanÄ… siÄ™ bez wÄ…tpienia kolejnym obszarem rywalizacji dla dostawców infrastruktury, jednak wiÄ™kszość nowych projektów bÄ™dzie realizowana z myÅ›lÄ… o chmurach.
2. Internet rzeczy: nie kontaktuj się z centralą. Rozwiąż problem samodzielnie.
Urządzenia graniczne będą bardziej inteligentne i w większym stopniu zdolne do podejmowania w czasie rzeczywistym decyzji dotyczących przetwarzania danych i działania aplikacji.
Tradycyjne urzÄ…dzenia Internetu rzeczy (IoT) konstruuje siÄ™ z uwzglÄ™dnieniem paradygmatu „połączenia z centralÄ…”: ich praca polega na gromadzeniu danych, przesyÅ‚aniu ich do przetworzenia i oczekiwaniu na instrukcje. Jednak nawet po pojawieniu siÄ™ sieci 5G w przypadku podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym nie zawsze można czekać na zakoÅ„czenie obiegu danych do centrum przetwarzania w chmurze i z powrotem, a do tego ilość przesyÅ‚anych danych wciąż roÅ›nie. Dlatego przetwarzanie powinno odbywać siÄ™ jak najbliżej odbiorcy, a to oznacza, że wzroÅ›nie zapotrzebowanie na funkcje przetwarzania danych na granicy sieci. UrzÄ…dzenia i aplikacje IoT – wykorzystujÄ…ce wbudowane usÅ‚ugi, na przykÅ‚ad analizy i redukcji danych – bÄ™dÄ… coraz szybciej, skuteczniej i inteligentniej podejmować decyzje o tym, które dane wymagajÄ… natychmiastowego dziaÅ‚ania, które należy przesÅ‚ać do rdzenia sieci lub do chmury, a których należy siÄ™ po prostu pozbyć.
3. Wszystko ma dziaÅ‚ać „automagicznie”
DziÄ™ki zapotrzebowaniu na bardzo uproszczone usÅ‚ugi wzroÅ›nie poziom abstrakcji zasobów informatycznych, a usÅ‚ugi przetwarzania danych stanÄ… siÄ™ standardowymi produktami.
JakiÅ› czas temu producenci samochodów zaczÄ™li przechwalać siÄ™ w reklamach, że pierwszy przeglÄ…d auta nastÄ…pi dopiero po 100 tysiÄ…cach mil. W pewnym zakresie te zapowiedzi okazaÅ‚y siÄ™ zresztÄ… prawdziwe. Rzecz w tym, że w zasadzie nikt już nie poÅ›wiÄ™ca weekendów na samodzielnÄ… wymianÄ™ oleju albo Å›wiec zapÅ‚onowych czy napinanie paska rozrzÄ…du. Wsiadamy do samochodu, przekrÄ™camy kluczyk, jedziemy. Nie musimy nad niczym siÄ™ zastanawiać, dopóki nie pojawi siÄ™ informacja, że jakiÅ› element wymaga sprawdzenia. Nic prostszego. Użytkownicy majÄ… podobne oczekiwania wobec infrastruktury informatycznej, zaczynajÄ…c od pamiÄ™ci masowych i funkcji zarzÄ…dzania danymi. ProgramiÅ›ci nie chcÄ… siÄ™ nad tym zastanawiać, chcÄ… po prostu pracować. Wszystko ma siÄ™ odbywać „automagicznie” i już! Szczególnie w przypadku konteneryzacji i technologii „bezserwerowych” tendencja do zwiÄ™kszania poziomu abstrakcji poszczególnych systemów i usÅ‚ug sprawi, że architekci systemów informatycznych zacznÄ… projektować rozwiÄ…zania pod kÄ…tem danych i ich przetwarzania, tak aby zbudować hybrydowe, obejmujÄ…ce wiele chmur infrastruktury przetwarzania danych, a nie zwykÅ‚e centra obliczeniowe. DziÄ™ki zastosowaniu technologii i diagnostyki predykcyjnej osoby podejmujÄ…ce decyzje bÄ™dÄ… mogÅ‚y w wiÄ™kszym stopniu oprzeć siÄ™ na wyjÄ…tkowo niezawodnych, „niewidzialnych” usÅ‚ugach przetwarzania, udostÄ™pniajÄ…cych dane niezależnie od miejsca ich przechowywania tam, gdzie sÄ… potrzebne i wtedy, kiedy sÄ… potrzebne. DziÄ™ki takim nowym możliwoÅ›ciom uda siÄ™ również zautomatyzować proces udostÄ™pniania usÅ‚ug infrastrukturalnych w postaci dynamicznych produktów standardowych, a także proces przesyÅ‚ania kontenerów i obciążeÅ„ miÄ™dzy rozwiÄ…zaniami różnych usÅ‚ugodawców w celu zastosowania najbardziej efektywnego w danym przypadku rozwiÄ…zania.
4. JednÄ… z możliwoÅ›ci bÄ™dzie tworzenie rozwiÄ…zaÅ„ dla Å›rodowisk wielochmurowych (a każdy wybór, jak wiadomo, niesie ze sobÄ… pewne konsekwencje…)
Hybrydowe, obejmujÄ…ce wiele chmur Å›rodowiska stanÄ… siÄ™ standardowÄ… architekturÄ… informatycznÄ… wiÄ™kszoÅ›ci dużych przedsiÄ™biorstw, natomiast inne organizacje zdecydujÄ… siÄ™ na prostotÄ™ i spójność oferowane przez pojedynczego dostawcÄ™.
DziÄ™ki kontenerom obciążenia obliczeniowe stanÄ… siÄ™ wyjÄ…tkowo przenoÅ›nymi obiektami. Same dane mogÄ… być jednak znacznie mniej przenoÅ›ne niż zasoby obliczeniowe i aplikacje, co bÄ™dzie mieć wpÅ‚yw na przenoÅ›ność Å›rodowisk wykonawczych. Nawet po rozwiÄ…zaniu problemów dotyczÄ…cych „grawitacji” danych, ich spójnoÅ›ci, bezpieczeÅ„stwa i ochrony, oraz uwzglÄ™dnieniu innych aspektów, wciąż może wystÄ…pić zjawisko uzależnienia od jednej platformy i usÅ‚ug specyficznych dla danego dostawcy usÅ‚ug chmurowych, na których to usÅ‚ugach należy siÄ™ oprzeć w projektowanym rozwiÄ…zaniu, zupeÅ‚nie niedajÄ…cym siÄ™ przenieść do innej chmury. W efekcie mniejsze przedsiÄ™biorstwa bÄ™dÄ… wolaÅ‚y budować rozwiÄ…zania we wÅ‚asnym zakresie, bez korzystania z oferty dostawców usÅ‚ug chmurowych albo zdecydujÄ… siÄ™ na prostotÄ™, optymalizacjÄ™ i automatyczne zarzÄ…dzanie, które można uzyskać dziÄ™ki wyborowi pojedynczego dostawcy. A dostawcy bez wÄ…tpienia opracujÄ… nowe mechanizmy oferujÄ…ce korzyÅ›ci firmom decydujÄ…cym siÄ™ na zastosowanie ich platform. Z drugiej strony wiÄ™ksze przedsiÄ™biorstwa bÄ™dÄ… oczekiwaÅ‚y elastycznoÅ›ci, niezależnoÅ›ci i niskich kosztów, które wynikajÄ… z możliwoÅ›ci przemieszczania aplikacji miÄ™dzy chmurami. ZastosujÄ… kontenery i infrastrukturÄ™ przetwarzania danych, aby uniknąć uzależnienia od jednego dostawcy, zapewnić peÅ‚nÄ… przenoÅ›ność i zachować peÅ‚nÄ… kontrolÄ™ nad rozwojem Å›rodowiska. Niezależnie od wybranej drogi organizacje dowolnej wielkoÅ›ci muszÄ… pomyÅ›leć o opracowaniu strategii i procedur pozwalajÄ…cych zmaksymalizować korzyÅ›ci z zastosowanego rozwiÄ…zania.
5. Kontenery: naprawdę fajna nowość
Koordynacja działania chmury oparta na kontenerach umożliwi tworzenie aplikacji rzeczywiście przygotowanych do działania w chmurach hybrydowych.
ZaletÄ… kontenerów jest miÄ™dzy innymi możliwość uniezależnienia siÄ™ od konkretnego dostawcy usÅ‚ug. Technologie konteneryzacji, takie jak Docker, bÄ™dÄ… nadal mieć znaczenie, ale standardem de facto w dziedzinie tworzenia aplikacji dla Å›rodowisk wielochmurowych stanie siÄ™ Kubernetes, co nie jest zresztÄ… zbyt odkrywczym stwierdzeniem. Istnieje jednak pewien bardzo interesujÄ…cy aspekt tego zagadnienia: nowe, oparte na kontenerach technologie koordynacji dziaÅ‚ania chmury umożliwiÄ… tworzenie aplikacji przeznaczonych dla chmur hybrydowych, a to oznacza, że nowe aplikacje bÄ™dÄ… mogÅ‚y dziaÅ‚ać zarówno w chmurze publicznej, jak i w Å›rodowisku lokalnym: zniknie potrzeba ciÄ…gÅ‚ego przenoszenia aplikacji miÄ™dzy Å›rodowiskami. Coraz Å‚atwiej bÄ™dzie przenosić obciążenia w miejsce, w którym generowane sÄ… dane, a nie odwrotnie, jak w tradycyjnym podejÅ›ciu.