Strona główna / Analizy / Smart nie znaczy inteligentny
środa 16 październik 2019 | Redakcja
Smart nie znaczy inteligentny
Sztuczna inteligencja to obecnie popularne hasło wykorzystywane przez wielu dostawców technologii. Jak przekonują producenci, coraz więcej dostępnych na rynku urządzeń korzysta z AI, począwszy od telewizorów, poprzez lodówki, a kończąc na klimatyzatorach.

Eksperci SAS zwracajÄ… uwagÄ™, że w wielu przypadkach kojarzenie sztucznej inteligencji z produktami z kategorii „smart” jest błędem. Prawdziwie inteligentne urzÄ…dzenie jest w stanie samodzielnie decydować, a także podejmować dziaÅ‚ania bez udziaÅ‚u czÅ‚owieka. Jak zatem rozpoznać rozwiÄ…zanie, które faktycznie wykorzystuje AI?

(3 października 2019 r.) – Jak wynika z badaÅ„ przeprowadzonych przez VMware, wiÄ™kszość z nas nie rozumie czym jest sztuczna inteligencja. Aż 45% respondentów uważa, że AI to materialna „rzecz” np. robot. Zdaniem ekspertów z firmy SAS, która wykorzystuje sztucznÄ… inteligencjÄ™ w systemach analitycznych np. do rozpoznawania obrazów, tekstu czy mowy, takie wyobrażenie może wynikać z przekazu medialnego oraz sposobu, w jaki firmy przedstawiajÄ… inteligentne urzÄ…dzenia.

Trudno siÄ™ dziwić, że przeciÄ™tny czÅ‚owiek chce w jakiÅ› sposób zmaterializować sztucznÄ… inteligencjÄ™. Trudno sobie wyobrazić zbiór inteligentnych algorytmów, usprawniajÄ…cych dziaÅ‚anie systemów IT czy usÅ‚ug. Jeżeli ekspres jest w stanie przygotować kawÄ™ o okreÅ›lonej godzinie, to dla osób nierozumiejÄ…cych do koÅ„ca pojÄ™cia AI, może być postrzegany jako inteligentne urzÄ…dzenieMiÅ‚osz TrawczyÅ„ski, Business Consulting Manager w SAS Polska. Wizja wojny robotów znana z filmów science fiction ma jakÄ…Å› fizycznÄ… formÄ™, tymczasem prawdziwe AI dziaÅ‚a w tle wielu procesów, bazujÄ…c na danych i wiedzy w nich zawartej.

O ile sztuczna inteligencja dopiero zaczyna być częściÄ… życia przeciÄ™tnego użytkownika, który o wiele częściej ma do czynienia z urzÄ…dzeniami smart, w procesie optymalizacji biznesu jest ona obecna od dawna. Zdaniem ekspertów SAS AI stanowi odpowiedź na rosnÄ…ce wymagania klientów. Bez automatyzacji i analityki wspartej sztucznÄ… inteligencjÄ… nie da siÄ™ np. opracowywać spersonalizowanej oferty sprzedażowej dla każdego klienta. Trudno też speÅ‚nić oczekiwania odnoÅ›nie czasu obsÅ‚ugi, jeżeli konsultant musi samodzielnie analizować każdy przypadek. PrzykÅ‚adowo w branży ubezpieczeniowej przyspieszenie i zmniejszenie kosztów analizy szkód przebiega automatycznie dziÄ™ki inteligentnemu przetwarzaniu zdjęć pojazdów.

Smart czy inteligentny?

Sztuczna inteligencja to szerokie pojÄ™cie obejmujÄ…ce wszelkie próby naÅ›ladowania pracy, którÄ… wykonuje mózg czÅ‚owieka. Do AI zaliczamy zarówno proste systemy oparte o kilka zdefiniowanych przez programistÄ™ reguÅ‚, potrafiÄ…ce np. grać w kóÅ‚ko i krzyżyk, jak i zÅ‚ożone modele potrafiÄ…ce rozpoznawać obiekty na zdjÄ™ciach czy interpretować wypowiedzi w jÄ™zyku naturalnym. Wyróżnikiem sztucznej inteligencji jest możliwość podejmowania decyzji i opracowywania rozwiÄ…zaÅ„ okreÅ›lonych problemów. RozwiÄ…zania smart sÄ… w stanie jedynie przetwarzać informacje oraz zapamiÄ™tywać preferencje użytkownika. Możliwość sterowania urzÄ…dzeniem z poziomu aplikacji nie oznacza, że wykorzystuje ono sztucznÄ… inteligencjÄ™. System ogrzewania, który jest w stanie nauczyć siÄ™ preferencji mieszkaÅ„ców, nie jest przykÅ‚adem rozwiÄ…zania dziaÅ‚ajÄ…cego w oparciu o AI. AbyÅ›my mogli go za takie uznać, musiaÅ‚by np. samodzielnie ustawiać odpowiedniÄ… temperaturÄ™.

„Rozmowy” inteligentnych urzÄ…dzeÅ„

Mimo że sztuczna inteligencja to zbiór algorytmów, jesteÅ›my w stanie wskazać urzÄ…dzania, które jÄ… wykorzystujÄ…. PrzykÅ‚ad stanowiÄ… autonomiczne samochody, które mogÄ… samodzielnie, bez ingerencji kierowcy prowadzić pojazd. Co wiÄ™cej, zbierajÄ… one dane dotyczÄ…ce jazdy i mogÄ… kontaktować siÄ™ z innymi inteligentnymi samochodami. Zbiór połączonych ze sobÄ… lub z sieciÄ… urzÄ…dzeÅ„ wykorzystujÄ…cych sztucznÄ… inteligencjÄ™ tworzy ekosystem AIoT (ang. Artificially Intelligent Internet of Things). Czy to oznacza, że w pewnym momencie inteligentne urzÄ…dzenia bÄ™dÄ… w stanie funkcjonować samodzielnie i wymieniać siÄ™ informacjami, a czÅ‚owiek stanie siÄ™ zbÄ™dny?

Nie zapominajmy, że to ludzie tworzÄ… systemy sztucznej inteligencji. ProjektujÄ… je, okreÅ›lajÄ… reguÅ‚y, procedury i kryteria w ramach których dziaÅ‚a maszyna. Dany system musi siÄ™ ich nauczyć i wdrożyć je w życie. NastÄ™pnie może je rozwijać np. poznajÄ…c w jaki sposób użytkownik korzysta z danego rozwiÄ…zania i proponujÄ…c dostosowanie niektórych funkcji do jego potrzeb – tÅ‚umaczy MiÅ‚osz TrawczyÅ„ski, Business Consulting Manager w SAS Polska.

SAS

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej