Strona główna / Analizy / Firma wygrywa przez Internet
piątek 27 luty 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Firma wygrywa przez Internet
Wg badań WebVisible oraz Nielsen Online 82 proc. Konsumentów wykorzystuje wyszukiwarki internetowe do szukania informacji o usługach małych i średnich przedsiębiorstw.

Sądząc po tych rezultatach badania WebVisible i Nielsen Online czasy obszernych katalogów z firmowymi ofertami powoli odchodzą do historii. Wnioski z badania wskazują, że sektor MSP powinien znacząco przesunąć pieniądze inwestowane w marketing w kierunku Sieci.

Jak to wygląda za oceanem

Może w potocznym rozumieniu Ameryka czyli USA nie jest obecnie jakimś wzorcem gospodarczym ale nie ma co się łudzić. Trendy w IT są podobne wszędzie i wyniki badań z ponad 300-milionowego rynku należy brać pod uwagę.

WebVisible i Nielsen Online przeprowadziły badanie wśród wyselekcjonowanej grupy amerykańskich konsumentów, dotyczące wykorzystania określonych kanałów komunikacji umożliwiających pozyskanie informacji o ofercie małych i średnich przedsiębiorstw. 82% respondentów stwierdziło, że wykorzystuje w tym celu wyszukiwarki internetowe. 57% badanych pozyskuje informacje o lokalnych firmach z tradycyjnych katalogów prezentujących zbiorczo oferty wielu przedsiębiorstw. Z ich internetowych odpowiedników korzysta 49% ankietowanych. 53% badanych konsumentów szuka informacji o ofercie małych i średnich przedsiębiorstw w prasie lokalnej, 49% zaś korzysta w tym celu z regionalnej telewizji.

Dynamika Internetu powala inne media

W porównaniu z 2007 rokiem, o 72% wzrosła liczba konsumentów deklarujących korzystanie z  wyszukiwarek internetowych w celu pozyskiwania informacji o ofercie lokalnych przedsiębiorstw. Tak dynamiczny wzrost nie idzie jednak do końca w parze z działaniami podejmowanymi przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

„Spora część firm z sektora MŚP obecność w Internecie nadal traktuje z dużym dystansem, sądząc, że podobne sprawy można odłożyć na później. Rodzi się więc pytanie – czy pozyskiwanie nowych klientów w czasach recesji warto odkładać w czasie?” - komentuje Michał Wojda, Account Director w Agencji interaktywnej Eura7.

Słowa te odzwierciedlają wyniki badania WebVisible i Nielsen Online – zaledwie 44% firm działających na rynkach lokalnych ma własną stronę WWW. Pamiętajmy, że wyniki te dotyczą wyłącznie amerykańskich przedsiębiorstw. Biorąc pod uwagę stopień rozwoju Internetu w USA można więc założyć, że analogiczny współczynnik obejmujący polskie firmy z sektora MŚP jest znacznie mniejszy.

Polskie firmy chcą Internetu jak konie owsa

Według badań Net Track z grudnia 2008 roku z Internetu korzysta obecnie 47,1 % Polaków, co daje pokaźną liczbę ponad 14 milionów internautów. W tej grupie ponad 65% stanowią osoby w wieku 25 – 59 lat, czyli potencjalni klienci małych i średnich przedsiębiorstw. Dotarcie do nich dla wielu polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP staje się kwestią priorytetową.

Odkąd uruchomiliśmy stronę internetową naszej firmy, wyraźnie zwiększyła się liczba zapytań o nasze usługi. Doświadczenie nauczyło nas jednak, że klienci baczną uwagę zwracają na jakość firmowej strony WWW, traktując ją w pewnym sensie jako wyznacznik naszego profesjonalizmu. Dlatego obecnie zdecydowaliśmy się na stworzenie nowej witryny, która mamy nadzieję spełni oczekiwania naszych klientów, zwiększając jednocześnie sprzedaż naszych usług” - komentuje Piotr Jasiołek, właściciel studia filmowego Imperia Film.

Polska lepsza od USA

Podobne opinie wśród rodzimych przedsiębiorców pojawiają się coraz częściej. Co ciekawe, wyniki ankiety WebVisible i Nielsen Online są zbliżone do rezultatów badania obecności polskich firm w sieci przeprowadzonego w 2008 roku przez Akademię Ekonomiczną w Katowicach. Okazuje się, że firmowymi stronami WWW dysponuje 44% amerykańskich przedsiębiorstw z sektora MŚP, w Polsce ten wskaźnik kształtuje się na poziomie 46,5%.

Myślę, że podobne wyniki nie są wcale zaskakujące. Polscy przedsiębiorcy i tak odstają w tym względzie od średniej unijnej, gdzie firmowymi stronami WWW dysponuje ponad 63% przedsiębiorstw”- komentuje Wojda.

Znaczenie pozycjonowania w wyszukiwarkach rośnie

Według WebVisible i Nielsen Online 82% konsumentów wykorzystuje wyszukiwarki internetowe w celu pozyskania informacji o ofercie małych i średnich przedsiębiorstw. By firmy mogły jednak wykorzystać ten fakt w celu pozyskiwania nowych klientów, konieczne jest zwiększenie ich widoczności w wyszukiwarkach.

By uzyskać taki efekt, najlepiej podjąć działania z zakresu SEO. Pozycjonowanie witryny firmowej w wyszukiwarce jest skutecznym sposobem na zwiększenie ruchu na niej i ułatwienie potencjalnym klientom dotarcia do informacji dotyczącej oferty konkretnego przedsiębiorstwa. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że koszty pozycjonowania są stosunkowo niewielkie, przez co działania tego typu może podjąć praktycznie każda firma” - stwierdza Radosław Chmiel, specjalista ds. SEO/SEM w Agencji interaktywnej Eura7.

Kluczowy Internet

Dotarcie do nowych klientów jest jednym z kluczowych elementów w strategii rozwoju każdej firmy. Ważnym czynnikiem jednak dla wielu przedsiębiorców pozostaje koszt dotarcia do określonej grupy konsumentów. Małych i średnich firm często jest nie stać na prowadzenie szeroko zakrojonych projektów marketingowych, dlatego potrzebne są kanały umożliwiające dotarcie do klientów stosunkowo niewielkim kosztem. Tego typu możliwości firmom z sektora MŚP daje obecnie Internet, w który jak pokazują przytoczone wyniki badań warto obecnie zainwestować.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej