Strona główna / Analizy / Raport: Notebook a kryzys
środa 18 marzec 2009 | Robert Kamiński
Raport: Notebook a kryzys
Czy spowolnienie gospodarcze wyhamowało popyt na komputery? Na podstawie danych gromadzonych przez porównywarki cenowe dokonaliśmy kolejnej analizy preferencji konsumentów w zakresie popytu na laptopy na przestrzeni minionego roku. Wyniki badania skonfrontowaliśmy z danymi dotyczącymi realnej sprzedaży na rynku polskim.

Jako źródło wiedzy posłużyły nam dane dotyczące liczby zapytań w poszczególnych kategoriach dostarczone przez porównywarkę Skąpiec, oraz „przekliki” czyli przejścia do sklepów zarejestrowane przez porównywarkę Ceneo.

Rok wzrostów i zmian

Miniony rok pomimo poważnych zawirowań gospodarczych okazał się całkiem dobry dla producentów laptopów. W sumie na rynek trafiło ponad 2,1 miliona komputerów przenośnych. Spadek potencjalnego popytu i idącej za nim sprzedaży pojawił się jedynie w II kwartale. Kolejne miesiące to okres wzrostów, choć końcówka roku pozbawiona była dynamiki wcześniejszych miesięcy.

IV kwartał przyniósł silne przetasowanie czołówki producentów – miejsce najbardziej poszukiwanej marki zajął Asus (22,58% liczby zapytań), zastępując Toshibę. Kolejne miejsca to HP (19,16%), wspomniana Toshiba (12,84%) i Acer (10,66%). Zmiany które nastąpiły w IV kwartale są ewidentnie spowodowane szybko rosnącą popularnością netbooków, co potwierdzają dane dotyczące preferowanej wielkości matrycy. W grudniu minionego roku było to blisko 11% ogólnej liczby zapytań. Co ciekawe wzrost zainteresowania netbookami odbywa się głównie kosztem laptopów o przekątnej ekranu 15,4%.

Warto zauważyć, że wyniki sprzedaży podawane przez IDC odzwierciedlają popyt z III kwartału czyli kolejność HP, Toshiba, Acer.    

Dominuje mainstream

Laptop uniwersalny – to wciąż najczęstsze wskazanie internautów. Podobnie jak w III kwartale szukamy zatem niedrogiego sprzętu, o wyświetlaczu 15,4”, pojemnym dysku (250GB) i pamięci (2 GB) która zaspokoi wymagania najnowszych systemów operacyjnych.  Dobrze by było gdyby przy tym urządzenie było lekkie i wygodne do pracy w podróży. I tu właśnie pojawia się netbook, który nie tylko odebrał punkty mainstreamowi, ale zagroził pod względem popularności  laptopom wyposażonym w matryce o przekątnej 17”, które w końcówce roku wyraźnie straciły popularność.

Wygrani i przegrani

Marka która przeżywała w minionym roku największe fluktuacje to zdecydowanie Toshiba. Warto przypomnieć, że notebooki Toshiby zajęły pozycję lidera w maju, zamieniając się miejscami z produktami firmy Hewlett-Packard. Jednocześnie trzeba odnotować gwałtowny wzrost zainteresowania laptopami marki Toshiba w okresie sierpień-wrzesień, co było efektem intensywnej kampanii brandingowej (outdoor). Wraz z końcem letniej promocji zainteresowanie sprzętem Toshiby powróciło do poprzedniego poziomu, zaś ostatni kwartał to zdecydowany spadek zainteresowania marką. Można zaryzykować tezę, że jest to efekt relatywnie mało atrakcyjnej oferty w najbardziej dynamicznie rosnącym segmencie netbooków. Te same czynniki mogły być również przyczyną wysforowania się firmy Asus, co zapowiadaliśmy już w minionym kwartale.  

Wielkim wygranym okazał się Samsung, który w ciągu 3 kwartałów obecności na rynku zdobył zainteresowanie ponad 6% internautów.

Intel rządzi

Pozycja firmy Intel na rynku komputerów przenośnych jest niewątpliwie dominująca. Blisko 90% zapytań dotyczyło właśnie procesorów tej firmy. 

Niewielkie zmiany w poszczególnych miesiącach, jak i w całym okresie od stycznia do października 2008 roku widoczne były w strukturze popytu na poszczególne procesory w notebookach. Wyłączając chwilową zmianę w sierpniu i wrześniu, największym zainteresowaniem cieszyły się procesory Core 2 Duo. Udziały w liczbie zapytań pozostałych procesorów pozostawały na podobnych poziomach, przy czym zainteresowanie procesorem Turion konkurencyjnej firmy AMD ustabilizowało się na poziomie 6,8% .

Wciąż niskie ceny

Granicą od której spada zainteresowanie notebookiem jest cena 4000 zł. Laptopy w cenie powyżej 4500 zł praktycznie są marginesem rynku. Patrząc na cały okres badania, największym zainteresowaniem cieszyły się notebooki w przedziale cenowym 1400-1600 PLN (zainteresowanie na poziomie 12% w okresie styczeń-październik). W IV kwartale parametr ceny nie uległ zmianie jednak zważywszy na umacniający się kurs złotego, po wyprzedaży zapasów w I kwartale 2009 ceny mogą znacząco wzrosnąć. Co zapewne nie pozostanie bez wpływu na popyt.  

Prognoza na 2009

W czasach spowolnienia gospodarczego trudno pokusić się o wiarygodne prognozy. Jednak wydaje się, że I kwartał 2009 zakończy się wzrostem sprzedaży liczonej rok do roku, osiągając poziom 600 tyś. sztuk.  II kwartał niestety za sprawą kursu złotego może być znacznie gorszy. Niewątpliwie jednak będziemy mieli do czynienia z dwoma istotnymi trendami:

  • dalszym wzrostem zainteresowania netbookami
  • pojawieniem się Intel CULV czyli tanich, lekkich i pełnowartościowych notebooków

Źródło wiedzy

Porównywarka cen to nie tylko wygodne narzędzie dla kupującego, lecz również fascynujący materiał do badań preferencji nabywców. Wspólnie z serwisem Skąpiec.pl  postanowiliśmy uruchomić stały monitoring zachowań konsumentów w procesie wyboru sprzętu komputerowego.  Jako pierwszy pod lupę trafił najbardziej dynamicznie rozwijający się segment notebooków.

Badaniem objęte zostały 4 kwartały 2008 roku uwzględniając preferencje  konsumentów w zakresie matrycy, procesora, pojemności dysku twardego, pamięci  RAM a także marki. Odrębną analizowaną kategorią był poziom cen notebooków.

Preferencje konsumenckie są analizowane na podstawie rzeczywistej liczby odsłon strony www dla poszczególnych  kategorii.

Laptop najbardziej pożądany:

  •  preferowany dostawca: Asus, Toshiba, HP
  •  cena poniżej 3000 zł
  •  procesor Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz)
  •  matryca 15,4 (1440x900)
  •  dysk twardy 250 GB
  •  pamięć RAM 2 GB

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej