Strona główna / Analizy / Która przeglądarka dla e-biznesu
sobota 11 kwiecień 2009 | Jakub Krzysztof Szymaniak
Która przeglądarka dla e-biznesu
Korzystanie z internetu to nie tylko komputer i łącze. Niezbędne jest także oprogramowanie czyli zestaw narzędzi do realizacji celów wyznaczonych przez użytkownika np. surfowania po sieci. "Furtką" otwierającą przed użytkownikiem wirtualny świat jest przeglądarka internetowa.
Tagi: firma, internet, www,

Przeglądarka internetowa pozwala łączyć się z serwerami za pomocą Internetu, udostępniając WWW. Przeglądarka umożliwia wyszukiwanie, wyświetlanie i pobieranie informacji zgromadzonych w postaci tzw. stron hipertekstowych. Strony te budowane są za pomocą języka HTM L -  zadaniem przeglądarki jest zamiana kodu napisanego w tym języku na czytelną dla odbiorcy postać.

Pionierską przeglądarką internetową, jest Internet Explorer. Sukces przeglądarki autorstwa amerykańskiej firmy Microsoft, zachęcił innych producentów do stworzenia konkurencyjnego oprogramowania. W ten sposób przeglądarka Internet Explorer zyskała rywali takich jak: Mozilla Firefox, Opera oraz Safari. Oprócz liderów, na rynku działa jeszcze kilka innych przeglądarek m.in. Chrome, Safari, Netscape.

Optymalizuj strony pod przegladarki

Wiedza na temat zasobów, możliwości i funkcji przeglądarek jest niezbędnym narzędziem w budowaniu serwisów internetowych, za pomocą których możemy prowadzić skuteczne działania e-marketingowe. Brak podstawowych informacji o przeglądarkach, może prowadzić do nieprawidłowej  interpretacji naszej witryny www czyli niespójnego wyglądy tej samej strony w różnych przeglądarkach. Aby uniknąć „ wizerunkowego” zamieszana, a nasza wizytówka w sieci była jednolita i logiczna, należy wykonać optymalizację www pod kątem wybranych przeglądarek. Mówiąc w dużym uproszczeniu, optymalizacja polega na analizie sposobu przetwarzania kodu strony przez np. :przeglądarkę np. Internet Explorer czy Mozilla Firefox. Jednak nie będziemy wchodzić w szczegóły, zostawmy to wyspecjalizowanym firmom np. www.webdoctor.pl. Ważny jest wniosek - w efekcie optymalizacji, wyświetlana zawartość witryny www  nie odbiega od pierwowzoru.

Więcej nie znaczy lepiej

Nie jest jednak powiedziane, że optymalizacja www da 100 procentową gwarancję. Przewrotnie, sprawę komplikują wchodzące co roku nowe, ulepszone wersje przeglądarek - nie wszyscy użytkownicy aktualizują oprogramowanie na swoich komputerach. Wówczas w jednym czasie wykorzystywanych jest kilka różnych wersji i typów przeglądarek. Powoduje to spore trudności w sprawnym wprowadzaniu nowych rozwiązań na stornach internetowych. Jednak i temu problemowi można zaradzić stosując dodatki programistyczne popularnie nazywane wtyczkami lub rozszerzeniami. Najbardziej popularne to Shockwave Flash, Acrobat firmy Adobre oraz Java firmy Sun.

Czy rodzaj przeglądarki ma znaczenie?  

...tak. Typ wykorzystywanej przeglądarki w dużej mierze przesądza o tym do jakiego odbiorcy trafimy, a to z kolei ma decydujący wpływ na efekty reklamowe i wyniki sprzedażowe np. e-sklepu. Potocznie uważa się, że z przeglądarki IE korzystają najczęściej  internetowi nowicjusze, mniej zaawansowani użytkownicy. Wynika to z faktu, iż IE jest domyślną przeglądarką popularnego systemu Windows, stosowanego głównie w firmach, instytucjach. Można więc powiedzieć, że ten typ przeglądarki jest „narzucony”  użytkownikom. Z kolei posługiwanie się przeglądarkami takimi jak Firefox czy Opera, zdeterminowanie jest wolą użytkownika. Aby używać alternatywnych wyszukiwarek, internauta musi ściągnąć i zainstalować oprogramowanie na swoim komputerze. Stąd prosty wniosek, że z opcjonalnych wyszukiwarek korzystają zaawansowani użytkownicy sieci i komputera. Jakie to ma przełożenie na e-marketing?

Trzeba zastanowić się jaki rodzaj produktów/usług chcemy „sprzedać” w sieci. Jeśli są to np. szkolenia dla programistów komputerowych, lepiej skoncentrować się na optymalizacji WWW pod kątem przeglądarek takich jak Firefox czy Opera. Wówczas rośnie prawdopodobieństwo, że nasza strona trafi do ściśle określonej i pożądanej grupy odbiorców – np. programistów, informatyków, którzy są zaawansowanymi użytkownikami sieci. Inaczej będzie w przypadku sprzedaży kosmetyków – będą łatwiejsze do znalezienia wśród użytkowników Internet Explorera.

Z marketingowego punktu widzenia, przeglądarka daje nam odpowiedź na ważne pytanie - kim jest użytkownik sieci. Z taką wiedzą łatwiej dostosować stronę www do odpowiednich rodzajów przeglądarek, a co za tym idzie, zaplanować skuteczną strategię dotarcia do e-klienta.

Internet Explorer 8.0

Nazwa przeglądarki

Rodzaj silnika

Producent

Ciekawostki

Mozilla Firefox

Gecko

Mozilla Corporation

Fundacja Mozilla

Obecnie jest ona drugą w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników. Początkowo nazywała się Phoenix, potem Mozilla Firebird i Firebird; obecną nazwę nosi od 9 lutego 2004.Firefox jest jedną z najczęściej używanych aplikacji z dostępnym kodem źródłowym, o jego popularności świadczy 100 milionów pobrań w ciągu niecałego roku. Według badań firmy Net Applications, w lutym 2009 Firefox był używany przez 21,77% internautów, z czego 21,48% stanowiły wersje 2.0 i nowsze.

Opera browser

Presto

Opera Software ASA

Darmowa   wielkoplatformowa przegladarka internetowa, a właściwie pakiet internetowy. 

W skład pakietu wchodzą; przeglądarka WWW, klient poczty i Usenetu (Opera Mail), menedżer pobierania plików, czytnik kanałów,  notes elektroniczny.  

Windows Internet Explorer

Trident

Microsotf

Jest aktualnie najbardziej popularną przeglądarką  internetową na świecie. W lutym 2009 używana była przez 67,44% internautów (dane z marca 2009)

Safari

WebKit

Apple

Przeglądarka stworzona dla systemu operacyjnego Mac OS X, a od czerwca 2007 roku darmowo udostępniana użytkownikom konkurencyjnych systemów operacyjnych Microsoft Windows XP i Microsoft Windows Vista. Safari jest również wbudowaną przeglądarką w  iPhonie i iPodzie touch.

Google Chrome

WebKit

Google

Premiera odbyła się 2 września 2008, kiedy na oficjalnych stronach Google udostępniono do pobrania pierwszą testową wersję aplikacji dla systemu Microsoft Windows. Wersje przeglądarki dla systemów Mac OS X i Linux planowane są na połowę 2009 roku. Przeglądarka została sklasyfikowana jako pierwsza pod względem działania silnika JavaScript.

Netscape Navigator,

Gecko

Netscape Communications Corporation

Pierwsza wersja programu pojawiła się w 1994 roku, ostatnia  9. wersja programu ukazała się w grudniu 2007 roku. Właściciel marki ogłosił wstrzymanie prac nad rozwojem aplikacji internetowych - przeglądarka i klient poczty elektronicznej oraz grup dyskusyjnych.

Źródło: na podstawie artykułu (Przeglądarka internetowa )w Wikipedii, licencja: [GNU FDL].

Popularność przeglądarek internetowych w Polsce 17 III 2009 - 23 III 2009

I

 Firefox 3.x

  39.4%

II

MSIE 7.x

  23.1%

III

 MSIE 6.x

  21.7%

Źródło: Gemius SA, gemiusTraffic, 09/04/2009

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej