Strona główna / Analizy / Rynek notebooków łapie zadyszkę?
niedziela 10 maj 2009 | Robert Kamiński
Rynek notebooków łapie zadyszkę?
Pierwszy kwartał to dla rynku IT tradycyjny przednówek – po świątecznych żniwach nadchodzi spowolnienie sprzedaży. Podobnie było w tym roku – spada potencjalny popyt na komputery przenośne. Czy jest to tylko chwilowe przesilenie, czy zapowiedź kryzysu? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w naszym raporcie przygotowanym wspólnie z porównywarką cenową Skąpiec.pl.

Podczas gdy w styczniu potencjalny popyt – wyrażony liczbą zapytań  w stosunku do grudnia – spadł niecałe 9 %, to w lutym i marcu było to już 25%. Tym samym spadło zainteresowanie produktami większości producentów. Wyjątkiem są firmy Acer i Dell, które mogą pochwalić się wzrostem zainteresowania internautów.  Na szczególną uwagę zasługuje Dell, który od momentu gdy jesienią ubiegłego roku trafił na rynek klientów indywidualnych odnotowuje systematyczny wzrost zainteresowania swoimi komputerami przenośnymi.

Zaskakująco słabo wypadł Samsung, który w minionym roku systematycznie zwiększał swoje udziały w rynku. Jednak po apogeum które przypadło na grudzień następuje systematyczny spadek zainteresowania wśród internautów. Układ czołówki pozostał praktycznie bez zmian – największym zainteresowaniem internautów cieszą się w kolejności komputery firm: HP, Asus i Toshiba. Pomimo spadku ogólnej liczby zapytań nie daje się zaobserwować przesunięcia popytu w stronę tańszych marek i uboższych konfiguracji. Może to napawać umiarkowanym optymizmem – spadek potencjalnego popytu może mieć charakter sezonowy.

Średniaki górą

Laptop uniwersalny nadal jest najbardziej poszukiwanym komputerem. Podobnie jak w minionym roku szukamy zatem niedrogiego sprzętu, o wyświetlaczu 15,4”, pojemnym dysku (250GB) i pamięci (2 GB) która zaspokoi wymagania najnowszych systemów operacyjnych.

Takiego notebooka poszukuje blisko 60% internautów. Jest to o niecałe 4 pp mniej niż w IV kwartale ubiegłego roku. Wzrosło za to zainteresowanie nieco większymi przekątnymi ekranu (16”-18”). Co ciekawe zdecydowanie wyhamowała dynamika wzrostu zainteresowania netbookami, a potencjalny popyt ustabilizował się na poziomie 12% ogółu zapytań.

Intel rządzi nadal

Pozycja firmy Intel na rynku komputerów przenośnych jest wyraźnie ugruntowana. Blisko 90% zapytań dotyczyło właśnie procesorów tej firmy.

Największym zainteresowaniem nadal cieszą się procesory Core 2 Duo. Udziały w liczbie zapytań pozostałych procesorów pozostawały na podobnych poziomach, przy czym zainteresowanie procesorem Turion konkurencyjnej firmy AMD ustabilizowało się na poziomie 7% .

Źródło wiedzy

Porównywarka cen to nie tylko wygodne narzędzie dla kupującego, lecz również fascynujący materiał do badań preferencji nabywców. Wspólnie z serwisem Skąpiec.pl  prowadzimy stały monitoring zachowań konsumentów w procesie wyboru sprzętu komputerowego. Preferencje konsumenckie są analizowane na podstawie rzeczywistej liczby odsłon strony www dla poszczególnych  kategorii.

Laptop najbardziej pożądany:

  •  preferowany dostawca: Asus, Toshiba, HP
  •  cena poniżej 3000 zł
  •  procesor Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz)
  •  matryca 15,4 (1440x900)
  •  dysk twardy 250 GB
  •  pamięć RAM 2 GB

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej