Strona główna / Analizy / Czy linki sponsorowane mają wpływ  ocenę strony WWW
piątek 22 maj 2009 | Paulina Niżankowska
Czy linki sponsorowane mają wpływ  ocenę strony WWW
Linki sponsorowane stanowią jedno ze skuteczniejszych narzędzi promocji witryny w sieci.  Potocznie zwane Google Adwords, zajmują prawą stronę wyników wyszukiwań.  Czym są linki sponsorowane? Co wpływa na Page Rank strony?  Czy istnieje związek pomiędzy tymi dwoma elementami budowania wartości witryny?

Terminowe podstawy…

Internauci często mylą linki sponsorowane z płatnymi linkami umieszczanymi na witrynach internetowych. Istnieje jednak spora różnica pomiędzy tymi dwoma narzędziami. Linki sponsorowane nie mają wpływu na pozycję serwisu w naturalnych wynikach, a linki płatne wprost przeciwnie.

Co to jest Page Rank?  W dużym skrócie jest to algorytm, który służy  do oceny jakości strony internetowej. Algorytm ten stanowi tajemnicę handlową firmy Google zatem nie można na 100 procent określić jego wszystkich elementów składowych. Niemniej jednak  testy przeprowadzone na setkach witryn przez wielu specjalistów z branży SEO  pozwoliły określić kilka czynników, które z całą pewnością wpływają na Page Rank.

Dla wyszukiwarki wartość strony budują linki prowadzące do niej z innych witryn.  Każdy link, który odsyła do strony traktowany jest jak głos oddany na nią przez inny serwis. Im więcej takich głosów tym lepiej. Nie bez znaczenia jest również miejsce z jakiego linki pochodzą. Jeśli ich źródłem jest strona tematycznie powiązana, dobrej jakości, wysoko oceniana przez wyszukiwarkę tym głos jest bardziej wartościowy. Wśród Internautów  linki sponsorowane znane są także jako odnośniki do  witryn umieszczane w stopce strony. Czy budując kontent strony mogą wpływać na jej Page Rank?

Historyczny Page  Rank  strony…

W pierwszej fazie rozwoju  reklamy wyszukiwarkowej, kiedy pozycjonowanie było jeszcze w powijakach, podstawę wszelkich działań stanowił Page Rank strony - wartość określana na podstawie algorytmu  Google, mieszcząca się w skali od 0 do 10.  Dominowało wówczas przekonanie, że Page Rank ma wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.  Starano się budować wartościowy kontent witryn oraz dbać o jej strukturę kodu. Główne aspekty, które wytyczały tor działań pozycjonera dotyczyły: domeny, która powinna wiązać się z tematyką strony, technologii wykonania strony oraz prawidłowości kodu. 

Obecnie, po wielokrotnych aktualizacjach algorytmu okazało się, że znaczenie Page Ranku dla strony  zmalało i inne czynniki zaczęły mieć większy wpływ na pozycję strony, choćby nasycenie słów kluczowych.

Czy faktycznie linki sponsorowane wpływają wysokość oceny strony?

Wziąwszy pod uwagę to, że jednym z elementów oceny strony jest jakość ruchu oraz ilość użytkowników to wniosek jest jednoznaczny. Linki sponsorowane mogą wpływać na PR ponieważ jednym z ich głównych zadań jest skierowanie na stronę jak największej ilości użytkowników. Reklamy z wyszukiwarki generują dużą ilość wejść na stronę.  Dzięki temu, że strona jest często odwiedzana zwiększa się jej popularność, a co za tym idzie rośnie jej wartość.

Jeśli dodatkowo witryna jest systematycznie aktualizowana, posiada unikalny kontent, ocena jej, czyli Page Rank  może ulec zmianie. Idąc dalej tym tropem możemy pokusić się o stwierdzenie, że im lepiej  nakierowany na stronę ruch tym lepsza będzie jej ocena” – mówi Paulina Niżankowska, Junior SEM Specialist w Adseo.pl.

Skąd pozyskać pożądany ruch? Między innymi z profesjonalnie prowadzonej kampanii linków sponsorowanych oraz odpowiedniej promocji witryny w sieci. Im strona popularniejsza tym  częściej odwiedzana przez użytkowników. Internet to medium oferujące szeroki wachlarz możliwości. Należy jednak pamiętać, że wszelkie działania powinny być prowadzone z rozwagą i rzetelnością.

Tylko mobilna przeglądarka jest bezpieczna

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej