Strona główna / Analizy / Subiektywny test: HTC Magic czyli Android 1,5
niedziela 07 czerwiec 2009 | Robert Kamiński
Subiektywny test: HTC Magic czyli Android 1,5
Firma HTC modelem Magic wyposażonym w system Android 1,5 wychodzi z cienia konkurenta - Apple i zaciera nie najlepsze wrażenie jakie pozostawił poprzednik z system Google na pokładzie. Najnowszy smartfon dostępny w ofercie sieci Orange jest skazany na sukces.

czytaj więcej: MAGIC w ofercie Orange

HTC Magic

Jako zadeklarowany zwolennik urządzeń ze sprzętową klawiaturą QWERTY - typu Nokia E71 - do Magica podchodziłem z pewną rezerwą. Jednak wypada oddać sprawiedliwość - ten telefon może się podobać.

Budowa

Tworzywo użyte do budowy telefonu jest dobrej jakości - zarzuty o tandetnym wykonaniu w odniesieniu do wcześniejszych modeli  -  zdecydowanie odpadają. Magic ewidentnie nawiązuje do iPhone'a, choć wydaje się nieco szerszy i odrobinę grubszy. W każdym razie wrażenia estetyczne są bardzo dobre - miły w dotyku plastik i sensownie rozmieszczone klawisze funkcyjne. W przeciwieństwie do produktów konkurencji z dotykowym ekranem HTC Magic posiada aż pięć  "sprzętowych" klawiszy funkcyjnych plus trackball. Manipulator wydaje się z resztą bardzo sensownym rozwiązaniem umożliwiając precyzyjne nawigowanie na stronach o dużej licznie hyperlinków. Dodatkowo, muśnięcię trackballa powoduje podświetlenie klawiszy, co w warunkach słabego oświetlenia jest bardzo przydatne.

W przeciwieństwie do produktu Apple, nie ma ograniczeń w samodzielnym otwieraniu obudowy i wymianie baterii. Złącze MicroSD umieszczone jest pod pokrywą, ale w porównaniu do np. Samsung Omnia nie ma potrzeby wyjmowania baterii aby wymienić pamięć. Do tego do dyspozycji mamy przyzwoity aparat foto i kamerę w jednym, z banalną wręcz funkcją ładowania swoich produkcji do serwisu Picassa.

Wszystko w jednym

Telefon obsługuje wszystkie możliwe opcje telekomunikacyjne łącznie z HSDPA. Należy zauważyć, że po uruchomieniu urządzenie w sposób domyślny prowadzi użytkownika do faktycznego nawiązania połączenia z siecią, co nie umniejsza możliwości wykorzystania do pracy w trybie off-line. Magic pozwala skonfigurować równocześnie wiele kont pocztowych. Oczywiście obsługuje wszystkie usługi oferowane przez Google - pocztę, komunikator, kalendarz i dokumenty online. Co ważne - nie zaniedbano zwolenników konkurencji - HTC Magic synchronizuje kalendarz również z Outlookiem.

System operacyjny Android w wersji 1,5 pracuje w HTC Magic stabilnie i bez zacięć. Nie ma problemu we współpracy z plikami biurowymi. Urządzenie jest przecież wykorzystywane do mobilnej pracy i biznesu.

Oprogramowanie

HTC MagicPoprawiona wersja systemu Android robi dobre wrażenie – ikony są ładne, zaś animacje płynne. Sprawnie następuje również przełączanie trybów, okien, poprawnie sprawuje się czujnik położenia telefonu. Dzięki temu  - dla wtajemniczonych - gra w kulki jest prawdziwą przyjemnością.

Pulpit gwarantujący szybkie dodawanie skrótów, aplikacji i „płaskie” menu to zalety nie do przeceniania - ten telefon da się obsłużyć bez potrzeby sięgania do instrukcji. Na uwagę zasługuje również przeglądarka Internetu – szybka, a dzięki możliwości powiększania wybranych elementów ekranu, wręcz innowacyjna w porównaniu do konkurencji.

Klawiatura dotykowa – nawiązująca do znanej z iPhone’a  - jest naprawdę niezła, choć dla zwolennika „sprzętowej” wciąż niedoskonała. Obsługa jednak robi pozytywne wrażenie i jest bardzo intuicyjna.

Konkluzja

Rynek ewidentnie podlega ewolucji wyraźnie wyodrębniając główne kategorie telefonów: najprostsze telefony z klasycznym układem klawiszy dla najmniej wymagających, smartfony z klawiaturą QWERTY typu Blackberry czy Nokia E71, oraz urządzenia dotykowe reprezentowane właśnie przez HTC Magic. Trudno przewidzieć przyszłość, choć przewaga większego ekranu uzyskanego kosztem wyeliminowania klawiatury wydaje się oczywista. Biorąc zaś pod uwagę, iż Magic to telefon wszystko mający – trudno nie wróżyć mu sukcesu. To naprawdę solidny telefon!

Plusy ujemne?

Zaleta, która jest jednocześnie niedogodnością to „zawsze” online.  Dzięki temu wyszukiwarka podpowiada w trakcie wpisywania adres strony, poczta sama się odbiera, Google maps szybko nas zlokalizują,  itd…. Jednak za internetowe fajerwerki trzeba zapłacić – krótsze życie baterii – jeśli korzystamy z sieci WiFi lub większe opłaty za połączenia komórkowe. W kraju nie ma problemu, gdyż Orange oferuje urządzenie wraz ze specjalnymi taryfami internetowymi, jednak w roamingu może być problem z rachunkiem!

Pewnym problemem może być też bateria, która nie wytrzyma długiej pracy przy obciążeniu z wieloma aplikacjami lub ciągłym użytkowaniem różnych systemów łączności.

Plusy dodatnie

HTC Magic to doskonały smartfon dla biznesu oraz innych użytkowników ceniących mnogość funkcji. Brak jakichkolwiek ograniczeń, otwarty system operacyjny umożliwiający instalację dodatkowego oprogramowania – to cechy nie do przecenienia. Szczególnie warte są podkreślenia optymalizacja pracy aplikacji biurowych oraz GPS w połączeniu z Google Maps. No i design… iPhone ma autentycznego konkurenta.

Czytaj więcej: HTC Magic w Orange

HTC na MójTelefon.info  

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej