Strona główna / Analizy / Słabe I półrocze na rynku laptopów
poniedziałek 17 sierpień 2009 | Robert Kamiński
Słabe I półrocze na rynku laptopów
Drugi kwartał tego roku to kolejny okres spadku popytu na komputery przenośne. To jeszcze nie załamanie, ale tendencja spadkowa jest wyraźna od początku roku. Nie dla wszystkich producentów oznacza to kłopoty – kto zyskuje, a kto traci w oczach klientów staramy się odpowiedzieć w naszym raporcie przygotowanym wspólnie z porównywarką cenową Skąpiec.pl.

Liczba odsłon w porównywarce cenowej Skąpiec w II kwartale tego roku, w kategorii „notebook”, stanowiła zaledwie 65% adekwatnej wartości w I kwartale. Warto przypomnieć, że już początek roku zapowiadał znaczący spadek zainteresowania. Podczas gdy w styczniu potencjalny popyt – wyrażony liczbą zapytań  w stosunku do grudnia – spadł niecałe 9 %, to w lutym i marcu było to już 25%. Tym samym spadło zainteresowanie produktami większości producentów. Wyjątkiem jest firma Dell, które może pochwalić się znaczącym wzrostem zainteresowania internautów.  W stosunku do I kwartału zainteresowanie jej produktami wzrosło o 100%. Nieźle radzi są również firma MSI, która najwyraźniej odcina kupony od wrocławskiej inwestycji.

Dla pozostałych dostawców I półrocze to okres stagnacji i „zamrożenia” udziałów w rynku. Wyjątkiem jest Fujitsu, które od początku roku systematycznie traci zainteresowanie swoimi produktami, do czego dodatkowo na pewno przyczyniło się rozstanie z Siemensem.

Układ czołówki pozostał praktycznie bez zmian – największym zainteresowaniem internautów cieszą się w kolejności komputery firm: HP, Toshiba i Asus. Pomimo spadku ogólnej liczby zapytań nadal nie daje się zaobserwować przesunięcia popytu w stronę tańszych marek i uboższych konfiguracji. Może to napawać umiarkowanym optymizmem – spadek potencjalnego popytu może mieć charakter sezonowy, choć upalne lato na pewno nie sprzyja inwestycjom w sprzęt. Pozostaje liczyć na poprawę w IV – tradycyjnie dobrym – kwartale.

Poszukiwana klasyka

Laptop uniwersalny nadal jest najbardziej poszukiwanym komputerem. Podobnie jak w minionych okresach szukamy niedrogiego sprzętu (cena poniżej 3000 zł), o wyświetlaczu 15,4”, pojemnym dysku (250GB) i pamięci (2 GB) która zaspokoi wymagania najnowszych systemów operacyjnych.

Takiego notebooka poszukuje blisko połowa  internautów. Jest to jednak już o blisko 10 pp mniej niż w IV kwartale ubiegłego roku. Zdecydowanie wzrosło zainteresowanie netbookami – już niemal co czwarty internauta poszukuje tego typu komputera. Ustabilizował się również popyt na laptopy z nieco większymi przekątnymi ekranu (16”-18”).

Co ciekawe o 2 pp spadło zainteresowanie komputerami wyposażonymi w system Linux. Obecnie zainteresowanie tym systemem przejawia niecałe 8% internautów.  Spada również zainteresowanie laptopami oferowanymi bez systemu operacyjnego.

Intel rządzi nadal

Prymat firmy Intel na rynku komputerów przenośnych jest niepodważalny. Ponad 90% zapytań dotyczyło właśnie procesorów tej firmy.

Największym zainteresowaniem nadal cieszą się procesory Core 2 Duo. Udziały w liczbie zapytań pozostałych procesorów pozostawały na podobnych poziomach, przy czym zainteresowanie procesorami konkurencyjnej firmy AMD ustabilizowało się – podobnie jak w poprzednim okresie - na poziomie 7% .

Źródło wiedzy

Porównywarka cen to nie tylko wygodne narzędzie dla kupującego, lecz również fascynujący materiał do badań preferencji nabywców. Wspólnie z serwisem Skąpiec.pl  prowadzimy stały monitoring zachowań konsumentów w procesie wyboru sprzętu komputerowego. Preferencje konsumenckie są analizowane na podstawie rzeczywistej liczby odsłon strony www dla poszczególnych  kategorii.

Notebook najbardziej pożądany:

- sugerowany dostawca komputera:, HP, Toshiba lub Asus 

- cena poniżej 3000 zł

- procesor Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz)

- matryca 15,4 (1440x900)

- dysk twardy 250-320 GB

- RAM 2 GB

 

Dell E4300: mały, lekki i szykowny

Podobne artykuły
  • Raport: Laptopy 2011

    Na podstawie danych gromadzonych przez porównywarkę cenową skapiec.pl dokonaliśmy anali...
  • Raport: Laptopy 2009

    Czy Polska pozostała „zieloną wyspą” na rynku IT? Na podstawie danych groma...
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej