Strona główna / Analizy / Poczucie bezpieczeństwa wpływa na zakupy online
niedziela 23 sierpień 2009 | Serwis prasowy/E2H
Poczucie bezpieczeństwa wpływa na zakupy online
Kryzys się zakończył. Tak przynajmniej ogłaszają co bardziej zapobiegliwi handlowcy. Powinni jednak pochylić się nad najnowszymi badaniami, które wyraźnie stwierdzają, że kryzys zwany spowolnieniem wcale nie wpływa na sprzedaż online. Największym zabójcą zakupów w sieci jest…zachwiane poczucie bezpieczeństwa kupujących.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Harris Interactive na zlecenie firmy McAfee, spowolnienie gospodarcze nie wpłynęło na dynamikę zakupów online w takim stopniu, jak obawy dotyczące bezpieczeństwa transakcji.

Obawa przed zagrożeniem wpływa na większość

Aż 72 procent ankietowanych konsumentów stwierdziło, że stan gospodarki nie wpłynął na sposób przeprowadzania przez nich zakupów online. Natomiast najpoważniejszą przyczyną rezygnacji z transakcji online są obawy dotyczące bezpieczeństwa transakcji i danych osobowych - prawie połowa badanych porzuciła koszyk lub anulowała transakcję z tego powodu. Nawet szukając dobrej okazji, 63 procent konsumentów nie dokonałoby zakupu w e-sklepie, który nie ma opublikowanej polityki ochrony prywatności lub nie wyświetla uznanego znaku bezpieczeństwa.

„Internetowi sprzedawcy muszą zrozumieć, że wielu konsumentów mających szczere zamiary dokonania zakupu anuluje transakcje tylko dlatego, że nie czują się bezpiecznie. Wyniki naszych badań sugerują, że ani sytuacja gospodarcza, ani cena produktu nie wpływają na ostateczną decyzję o zatwierdzeniu transakcji w takim stopniu, jak właśnie obawy dotyczące bezpieczeństwa. Dlatego zarówno małe, jak i duże serwisy muszą udowodnić swoim klientom, że ich dane osobowe będą bezpieczne” – powiedział Tim Dowling, wiceprezes firmy McAfee ds. bezpieczeństwa sieci WWW.

Zachód wymaga znaku bezpieczeństwa

Na Zachodzie rośnie liczba konsumentów, którzy wymagają od sklepów online posiadania znaku bezpieczeństwa i nie korzysta z serwisów, które nie mogą się nim wylegitymować. Badanie Harris Interactive pokazało, że co piąty konsument rezygnuje z dokonania zakupu w sklepach, które nie mają takiego certyfikatu, natomiast aż ok. 60% konsumentów czuje się bezpieczniej korzystając ze stron certyfikowanych. Badanie wykazało również, że korzystanie z certyfikatów może być istotnym narzędziem marketingowym dla mniejszych sklepów.

Nowy i nieznany sklep ma pod górkę

Ponad 90% konsumentów obawiało się o bezpieczeństwo podczas zakupów w nowym lub nieznanym sobie e-sklepie, a 47% szukało w takiej sytuacji certyfikatu, aby upewnić się o bezpieczeństwie strony. Co więcej – aż jedna trzecia konsumentów wolałaby kupować w mniejszym sklepie korzystającym ze znaku bezpieczeństwa, niż w dużym i znanym.

Klient patrzy na typ certyfikatu

Inny raport, firmy Yankee Group, pokazał z kolei, że certyfikaty, które obejmują codzienną analizę podatności (tak, jak np. McAfee SECURE) dają klientom wyższy poziom zaufania, niż certyfikaty oparte na ocenie reputacji i prywatności. Dzięki temu e-sklepy oznaczone znakiem McAfee SECURE – których na całym świecie jest już ponad 14 tys. – zanotowały wzrost odsetka skutecznie zakończonych transakcji średnio o 12%.

Antywirus dla netbooków

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej