Strona główna / Analizy / Top 5: ranking urządzeń drukujących
czwartek 24 wrzesień 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Top 5: ranking urządzeń drukujących
Drukarka już nie istnieje. W to miejsce pojawiło się wielofunkcyjne urządzenie drukujące. Dekadę temu panował pogląd, że urządzenia wielofunkcyjne są zlepkiem funkcji i żadna z nich nie dorównuje urządzeniu z 1 oryginalną funkcją, bo zawsze jest coś kosztem czegoś. Dzisiaj praktycznie monofunkcyjne drukarki nie istnieją. I technologia dogoniła jakość, i użytkownik woli mieć korzyść z kilku rzeczy w jednej obudowie. Szczególnie mała firma!  

Analitycy prognozują, że w końcu 2009 roku, różnica cenowa pomiędzy urządzeniami mono a wielofunkcyjnymi spadnie do zaledwie kilku procent. W efekcie nawet tanie drukarki nie będą pod tym względem konkurencyjne w stosunku do urządzeń wielofunkcyjnych. Ten sam czynnik, czyli cena powoduje, że polscy użytkownicy zdecydowanie chętniej wybierają atramentowe urządzenia drukujące. Ich laserowe odpowiedniki - zwłaszcza te kolorowe - są często dużo droższe w momencie zakupu. Warto jednak podkreślić, że użytkownik laserówki może zwykle liczyć na tańszą eksploatację.   

Top 5 w sieci Komputronik

  • 1. HP DeskJet F735,
  • 2. HP LaserJet P1005
  • 3. Brother DCP 165C
  • 4. Epson Stylus SX100
  • 5. Canon PIXMA MP190

Znana marka oraz niska cena rządzi sprzedażą

Polscy użytkownicy urządzeń wielofunkcyjnych wybierają produkty najbardziej znanych marek. Liderem sierpniowego zestawienia jest HP - producent, do którego należy blisko połowa polskiego rynku urządzeń drukujących (źródło: CRN Polska). Ostatnie trzy pozycje zajął sprzęt firm: Brother, Epson oraz Canon. Kolejność jest niemal identyczna, jak udziały tych marek w polskim rynku (Canon - 20%, zaś Brother i Epson po 10%). Ranking Komputronik potwierdza, że zdecydowana większość klientów decyduje się na sprzęt nie droższy niż 300-400 zł. To niewiele, biorąc pod uwagę możliwości współczesnych urządzeń wielofunkcyjnych. Zapewniają szybkie i tanie wydruki dokumentów oraz zdjęć, dobrej jakości kopie i skany, a także współpracę z aparatami cyfrowymi i pamięciami USB. Godna podkreślenia jest także szybkość druku, która w czerni i bieli osiąga nawet 30 str./min., zaś  w trybie wielokolorowym do 25 str./min. Wyraźnie widać, że użytkownicy wybierają poszczególne modele pod kątem taniej eksploatacji.   

1: Numero uno – dla małej firmy

Zdecydowanie najczęściej kupowanym urządzeniem wielofunkcyjnym w ostatnich czterech tygodniach okazał się HP DeskJet F735 w cenie 389 zł brutto. Model opracowano z myślą o użytkownikach indywidualnych i małych firmach, które potrzebują urządzenia wielofunkcyjnego o niskich kosztach eksploatacji. HP DeskJet F735 pozwala zaoszczędzić dzięki tanim wkładom atramentowym HP Deskjet o dużej pojemności. Drukarka zapewnia maksymalną prędkość wydruku rzędu 28 str./min. w trybie mono lub 20 str./min. w kolorze (tymi samymi parametrami dysponuje kopiarka). Rozdzielczość skanera i kopiarki wynosi 1200x2400 dpi.  

2: number two – jednak laser

Wiceliderem najnowszego zestawienia Komputronik SA jest drukarka laserowa HP LaserJet P1005, która nie posiada skanera i kopiarki. Model ma jednak szereg innych zalet: drukarka HP LaserJet jest prosta i intuicyjna w instalacji, obsłudze i konserwacji dzięki łatwej wymianie materiałów eksploatacyjnych. Wydajność tego modelu zwiększa podajnik wejściowy na 150 arkuszy oraz port Hi-speed USB 2.0. Efektywna jakość wyjściowa 1200 dpi (rozdzielczość 600 x 600 dpi) sprawia, że wydruki są ostre i wyraźne. Zwarta konstrukcja drukarki HP LaserJet P1005 ułatwia optymalne wykorzystanie przestrzeni w biurze. Technologia Instant-on zapewnia wydruk pierwszej strony z trybu PowerSave w czasie dwukrotnie krótszym niż drukarki bez tej technologii. HP LaserJet P1005 kosztuje w salonach Komputronik 449 zł brutto.

3: Dreier Geraet -  kompaktowy mistrz szybkości

Trzecim pod względem popularności urządzeniem wielofunkcyjnym okazał się Brother DCP 165C – niedrogie (299 zł) i kompaktowe urządzenie wielofunkcyjne. Umożliwia drukowanie, kopiowanie i skanowanie kolorowych dokumentów oraz zdjęć, zarówno z komputera, jak też aparatu cyfrowego za pomocą portu PictBrige. Urządzenie posiada również właściwość odczytywania, zapisywania oraz bezpośredniego wydruku fotografii z karty pamięci, jak również bezpośredniego skanowania do karty pamięci. To najszybsze, pod względem liczby drukowanych stron, urządzenie wielofunkcyjne spośród pięciu najchętniej kupowanych w sierpniu br. Maksymalna szybkość druku w trybie mono to 30.00 str./min., zaś w trybie kolor - 25.00 str./min.

4: czietwiortoje ustrojstwo – oddzielne atramenty, wodoodpornie i najtaniej

Klienci sieci Komputronik chętnie wybierali również atramentowe urządzenie wielofunkcyjne Epson Stylus SX100, które zapewnia niski koszt wydruku dzięki zastosowaniu oddzielnych wkładów atramentowych. To najtańsze urządzenie w tym rankingu. Cena tego modelu dla klientów salonów Komputronik oraz internetowego sklepu Komputronik.pl wynosi jedynie 229 zł. Dzięki wspomnianemu systemowi oddzielnych wkładów atramentowych użytkownik wymienia tylko ten kolor, który się zużył. Niezależnie od tego, czy drukuje teksty czy zdjęcia, atrament DURABrite Ultra firmy Epson zapewnia wysoką jakość dokumentów i zdjęcia o jakości studia fotograficznego, które są odporne na działanie wody, powstawanie smug i blaknięcie.

 

 

 

 

 

5: skrivare utrustning – z podglądem na wyświetlaczu

Piątą pozycję zestawienia stanowi Canon PIXMA MP490 w niskiej cenie 299 zł. Model zwraca uwagę między innymi doskonałą jakością wydruków, przez co staje się ekonomiczną alternatywą dla punktów wydruku zdjęć. Urządzenie umożliwia wydruk zdjęć z różnego rodzaju kart pamięci i ich podgląd na wyświetlaczu TFT o przekątnej 4,5 cm. Zdjęcie w formacie 10 x 15 cm bez obramowania może zostać wydrukowane w czasie zaledwie 43 sekund przy użyciu domyślnych ustawień. Urządzenie wielofunkcyjne PIXMA MP490 charakteryzuje się prędkością druku ISO ESAT na poziomie 8,4 obrazów na minutę w trybie monochromatycznym oraz 4,8 obrazów na minutę w trybie kolorowym. Opracowana przez firmę Canon technologia FINE z kroplami atramentu o objętości 2 pl, zapewnia rozdzielczość wydruku na poziomie 4800x1200 dpi. Drukowane zdjęcia są bardzo szczegółowe i pozbawione efektu ziarnistości. Zastosowany w kasetach Canon FINE atrament barwnikowy pozwala uzyskać doskonałą jakość drukowanych zdjęć, natomiast dodatkowy czarny atrament pigmentowy zapewnia wyrazisty i ostry tekst. 

 Top 5 notebooków

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej