Strona główna / Analizy / Ile wysyłamy danych przez Internet
sobota 24 październik 2009 | Jan Petersen/Cisco
Ile wysyłamy danych przez Internet
Cisco przedstawiło wyniki badania Visual Networking Index (VNI) Usage. Wynika z nich, że operatorzy obsługują znaczny ruch w zakresie komunikacji wizualnej w sieci. Ruch ten stanowi miesięcznie ponad jedną trzecią średnich globalnych połączeń z Internetem za pośrednictwem sieci szerokopasmowej, podczas których obsługiwane są połączenia wideo, serwisy społecznościowe oraz aplikacje do pracy zespołowej.

Nowe badanie Cisco VNI Usage oferuje dane ilościowe dotyczące bieżących czynności wykonywanych w sieciach operatorów w trzecim kwartale roku kalendarzowego 2009. Badanie przeprowadzono dzięki współpracy firmy Cisco oraz grupy złożonej z ponad 20 operatorów z całego świata, którzy udostępnili zebrane, anonimowe dane dotyczące wykorzystania sieci. Dzięki tym informacjom możliwe było przeprowadzenie analizy tendencji wykorzystania sieci, przedstawienie prognozy dotyczącej zmian w infrastrukturze, a także opracowanie wytycznych dotyczących rozbudowy architektury w przyszłości.

Najważniejsze fakty dotyczące badania Cisco VNI Usage

 

Zebrane wnioski dotyczące sieci szerokopasmowych (3 kwartał roku kalendarzowego 2009):

  • W skali globalnej podczas średniego połączenia z Internetem za pośrednictwem sieci szerokopasmowej (głównie użytkownicy prywatni i niektórzy użytkownicy biznesowi) przesyłanych jest 11,4 gigabajta danych miesięcznie.
  • W przypadku jednego połączenia dziennie taka ilość danych odpowiada pobraniu około 3 000 tekstowych wiadomości e-mail, 100 plików muzycznych MP3 lub 360 książek elektronicznych zawierających wyłącznie tekst.
  • Na całym świecie podczas średniego połączenia z Internetem za pośrednictwem sieci szerokopasmowej przesyłanych jest miesięcznie około 4,3 gigabajta danych generowanych przez aplikacje wykorzystujące obraz wideo (zaawansowane usługi, np. połączenia wideo, serwisy społecznościowe i aplikacje do współpracy).
  • W przypadku jednego połączenia dziennie taka ilość danych odpowiada pobraniu około 20, 5 krótkich filmów wideo transmitowanych przez Internet lub około 1, 1 godziny filmu transmitowanego przez Internet (przesyłanego strumieniowo samodzielnie, osadzonego w witrynie internetowej lub wyświetlanego w ramach komunikacji wideo).
  • Pierwszy 1 procent globalnych użytkowników wygenerował ponad 20 procent całkowitego ruchu sieciowego.
  • Pierwszych 10 procent globalnych użytkowników wygenerowało ponad 60 procent całkowitego ruchu sieciowego.

Wykorzystanie połączeń szerokopasmowych z Internetem w godzinach największego obciążenia

  • Podczas przeciętnego dnia w kwartale objętym raportem największe obciążenie Internetu na całym świecie występuje w godzinach 21–1. Stanowi to kontrast dla czasu największej oglądalności programów telewizyjnych, który w przypadku większości globalnych rynków z reguły przypada na godziny 19–23.
  • 25 procent (lub 93, 3 MB w przeliczeniu na dzień na połączenie) globalnego ruchu w Internecie jest generowanego w okresie największego obciążenia sieci.
  • W ciągu godziny maksymalnego obciążenia przesyłanych jest o 20 procent danych więcej niż poza godzinami szczytu. W ciągu godziny największego obciążenia Internetu ruch sieciowy wynosi średnio 18 MB w przeliczeniu na połączenie (na godzinę). W ciągu godziny poza szczytem ruch sieciowy wynosi średnio 15 MB w przeliczeniu na połączenie (na godzinę).
  • W ciągu godziny największego obciążenia Internetu aplikacjami wykorzystującymi obraz wideo ruch sieciowy jest o ponad 25 procent większy niż średni ruch w ciągu godziny.

Raporty Cisco

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej