Strona główna / Analizy / Rynek laptopów ma się lepiej
piątek 06 listopad 2009 | Robert Kamiński
Rynek laptopów ma się lepiej
Analiza danych dostarczonych przez porównywarkę Skąpiec.pl pokazuje, że miniony kwartał przyniósł odreagowanie po słabym II kwartale. Liczna odsłon odzwierciedlająca potencjalny popyt znacząco wzrosła, choć nadal nie dorównuje wynikom osiągniętym na początku roku wyraźnie wskazuje na odwrócenie trendu.
Tagi: msp, laptop, notebook,

Okres kanikuły przyniósł wzrost zainteresowania komputerami przenośnymi, co może być dobrą prognozą w nadchodzącym IV kwartale. Rosnący potencjalny popyt na laptopy wydaje się potwierdzać nadchodzące ożywienie w gospodarce.
W czołówce - przemeblowanie
III kwartał przyniósł roszadę - na pierwsze miejsce wysunął się Asus zamieniając się miejscem z Hewlett-Packardem, który przesunął się na trzecią pozycję. Pozycję wicelidera niezmiennie zajmuje Toshiba, kolejne zaś miejsca zajmują - Lenovo i Acer. Systematyczny wzrost odnotowuje Dell, natomiast zainteresowanie produktami Fujitsu spadło już poniżej 2%.   
Nudny standard  
Laptop uniwersalny nadal jest najbardziej poszukiwanym komputerem. Podobnie jak w minionych okresach szukamy niedrogiego sprzętu (cena poniżej 3000 zł), o wyświetlaczu 15,4”, pojemnym dysku (250GB) i pamięci (4 GB) która zaspokoi wymagania najnowszych systemów operacyjnych. W porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosło zainteresowanie maszynami wyposażonymi w większą pamięć operacyjną.
Takiego notebooka poszukuje blisko połowa  internautów. Jest to jednak już o blisko 10 pp mniej niż w IV kwartale ubiegłego roku. Zainteresowanie netbookami osiągnęło stabilny poziom – nadal co czwarty internauta poszukuje tego typu komputera. Ustabilizował się również popyt na laptopy z nieco większymi przekątnymi ekranu (16”-18”).
Co ciekawe o 2 pp spadło zainteresowanie komputerami wyposażonymi w system Linux. Obecnie zainteresowanie tym systemem przejawia niecałe 8% internautów.  Wzrosło natomiast (o 4 pp) zainteresowanie laptopami oferowanymi bez systemu operacyjnego.
Prymat Intela
Prymat firmy Intel na rynku komputerów przenośnych jest niepodważalny. Nadal ponad 90% zapytań dotyczyło właśnie procesorów tej firmy. Największym zainteresowaniem nadal cieszą się procesory Core 2 Duo. Udziały w liczbie zapytań pozostałych procesorów pozostawały na podobnych poziomach, przy czym zainteresowanie procesorami konkurencyjnej firmy AMD ustabilizowało się – podobnie jak w poprzednim okresie - na poziomie 7% .
Notebook najbardziej pożądany:

  • sugerowany dostawca komputera:, HP, Toshiba lub Asus
  • cena poniżej 3000 zł
  • procesor Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz)
  • matryca 15,4 (1440x900)
  • dysk twardy 250-320 GB
  • RAM 4 GB

Źródło wiedzy
Porównywarka cen to nie tylko wygodne narzędzie dla kupującego, lecz również interesujący materiał do badań preferencji nabywców. Wspólnie z serwisem Skąpiec.pl  prowadzimy stały monitoring zachowań konsumentów w procesie wyboru sprzętu komputerowego. Preferencje konsumenckie są analizowane na podstawie rzeczywistej liczby odsłon strony www dla poszczególnych  kategorii.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej