Strona główna / Analizy / Top 5 - ranking głośników komputerowych
wtorek 10 listopad 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Top 5 - ranking głośników komputerowych
Głośnikowy standard 2.1 zdecydowanie dominuje wśród polskich użytkowników komputerów. Prym wiodą zestawy z subwooferem oraz dwiema kolumnami satelitarnymi. Zwycięscy rankingu sprzedaży Komputronik to dwie marki: Logitech oraz Creative.


W październiku 2009 średnia cena zestawu przekraczała 300 zł. Wartość ta jest wysoka gdyż do rankingu wszedł najbardziej eksluzywny zestaw Harman Kardon Soundstick II. Jak podaje jednak ranking Komputronika, w rzeczywistości przeciętny polski użytkownik jest skłonny przeznaczyć na głośniki nie więcej niż 200-250 zł. 

The Best 5

  • 1. Creative GigaWorks T20 II
  • 2. Logitech Z-323
  • 3. Creative T3130
  • 4. Logitech X-530
  • 5. Harman Kardon Soundstick II


Wygląd równie ważny jak brzmienie

Polscy klienci oczekują od zestawów głośnikowych nie tylko dobrego brzmienia (przy czym ważne są czyste i mocne basy). Wyraźnie liczy się również atrakcyjny wygląd, o czym najdobitniej świadczą głośniki, które zamykają październikowe zestawienie Top 5. Komplet Harman Kardon Soundstick II to produkt o wyjątkowo awangardowym wzornictwie. To nie dziwi, biorąc pod uwagę, że powstał jako wspólne dzieło legendarnych firm: JBL, Infinity i Harman Kardon. Opływowa obudowa z przezroczystego plastiku robi znakomite wrażenie, a cenę 619 zł należy uznać za wyjątkowo przystępną jak na produkt specjalistów tej klasy. Na uwagę zwraca równiez wzornictwo wicelidera październikowej listy Top 5. Głośniki Logitech Z-323 swoim wyglądem oraz gładką, błyszczącą powierzchnią nawiązują do charakterystycznego kształtu pokrywy fortepianu. O ile komplet Soundstick II należy uznać za typowo futurystyczny, to zestaw Z-323 w udany sposób łączy nowoczesne kształty z klasyką.   

W październiku br. klienci sieci sklepów  Komputronik i sklepu internetowego, najchętniej kupowali zestawy z subwooferem i dwiema kolumnami. Jedynie czwarty zestaw pod względem popularności (Logitech X-530) mógłby, dzięki subwooferowi i pięciu satelitarnym głośnikom, stanowić podstawę do budowy kina domowego z prawdziwego zdarzenia. Tylko jeden komplet, spośród pięciu najchętniej wybieranych nie był wyposażony w głośnik niskotonowy (Creative GigaWorks T20 II). Warto jeszcze podkreślić, że średnia sumaryczna moc najbardziej popularnych zestawów nie przekraczała 35 W. Należy to uznać za wartość wystarczającą do typowych zastosowań domowych. 


  • Nr 1 Creative GigaWorks T20 II

Najchętniej kupowane głośniki w październiku 2009 to Creative GigaWorks T20 II w cenie 249 zł. Zastosowano w nim najwyższej jakości przetworniki tonów średnich i wysokich. O dobrych parametrach decydują między innymi kopułowe membrany z włókna szklanego. Równowagę akustyczną zapewnia również technologia Creative BasXPort, która wzmacnia basy bez oddzielnego głośnika niskotonowego. Dwa wejścia pozwalają podłączyć jednocześnie komputer i odtwarzacz MP3 bez konieczności przełączania kabli. Na przednim panelu prawego głośnika umieszczono pokrętła do sterowania zasilaniem, basami i wysokimi tonami.


  • Nr 2 Logitech Z-323

Drugim pod względem popularności kompletem okazał się zestaw Logitech Z-323 w cenie 199 zł. Zastosowany w nim system 360-stopniowego dźwięku (tzw. akustyki wielokierunkowej) gwarantuje doskonałe przestrzenne brzmienie. Dźwięk rozchodzi się po większym obszarze dzięki wykorzystaniu wielokierunkowych membran. Komplet Logitech Z-323, który dysponuje łączną mocą 30 watów (RMS), korzysta z subwoofera typu down-firing. Podwójny kabel RCA i wtyk 3,5 mm ułatwiają podłączenie do głośników odtwarzacza sieciowego Logitech Squeezebox, konsoli do gier, DVD czy iPoda. Użytkownik może korzystać z wygodnego panelu sterowania do kontroli mocy, głośności i basów.


  • Nr 3 Creative T3130           

Na trzecim miejscu październikowej listy Top 5 znalazły się głośniki Creative T3130 w cenie 189,90 zł, które korzystają z technologii Creative IFP. Poprawia ona kierunkowość i obrazowanie dźwięku, a jednocześnie zachowuje dokładność tonalną. Łatwo dostępna przewodowa regulacja głośności oraz regulacja poziomu basów w głośniku niskotonowym umożliwiają spersonalizowane odtwarzanie muzyki. Niskotonowy głośnik z regulowanym poziomem basów zawiera dużą tubę o lejkowatym kształcie pozwalającą uzyskać czyste dźwięki. Z kolei przewodowy pilot z regulatorem głośności umożliwia spersonalizowaną regulację i większą swobodę wyboru miejsca. Ekranowanie magnetyczne pozwala na ustawienie głośników w pobliżu notebooków lub monitorów bez powodowania zakłóceń obrazu.


  • Nr 4 Logitech X-530

Zestaw Logitech X-530 kosztuje 279 zł. Pięć głośników oraz subwoofer pozwalają wykorzystać komplet do budowy kina domowego. Podwójne membrany oparte na technologii FDD2U eliminują wszystkie efekty echa generowane w konwencjonalnych konstrukcjach. Działający w czasie rzeczywistym, dynamiczny korektor dźwięku subwoofera pogłębia brzmienie basów, eliminując jednocześnie wszelkie zniekształcenia. System głośników X-530 wyposażony jest w wygodnie rozmieszczone regulatory poziomu basów i głośności. Złącze do słuchawek pozwala odciąć się od wszystkiego, co nie jest muzyką. Głośniki satelitarne można zawiesić na ścianie. 


  • Nr 5 Harman Kardon Soundstick II                     

Najwięcej emocji budzi futurystyczny komplet Harman Kardon Soundstick II w cenie 619 zł, którego głośniki mają obudowy z przezroczystego plastiku. Doskonale komponują się zwłaszcza z komputerami marki Apple lub nowoczesnymi notebookami. Łączna moc zestawu RMS wynosi 40 W. Ekranowanie magnetyczne pozwala na ustawienie głośników w pobliżu notebooków lub monitorów bez powodowania zakłóceń obrazu. Zestaw powstał z myślą o miłośnikach czystych i mocnych brzmień, którzy traktują innowacyjne technologie jako element wystroju wnętrz.

Top 5 notebooków

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej