Strona główna / Analizy / Raport: Laptopy 2009
środa 20 styczeń 2010 | Robert Kamiński
Raport: Laptopy 2009
Czy Polska pozostała „zieloną wyspą” na rynku IT? Na podstawie danych gromadzonych przez porównywarkę cenową dokonaliśmy analizy preferencji konsumentów w zakresie popytu na laptopy na przestrzeni minionego roku.

Zgodnie z przewidywaniami miniony rok okazał się wyzwaniem dla producentów laptopów. Po względnie dobrym I kwartale, kolejne dwa przyniosły wyraźny spadek potencjalnego popytu na komputery przenośne, wyrażonego liczbą zapytań w porównywarce Skąpiec. Tradycyjnie dobry ostatni trymestr przyniósł wzrost potencjalnego popytu o 10% w stosunku do dobrego I kwartału.

Rok konsolidacji?

raport laptopy 2009Pomimo, że czołówka prezentuje się identycznie jak rok wcześniej, nastąpiło wyraźne „spłaszczenie”  różnic pomiędzy liderem, a kolejnymi miejscami w naszym rankingu. Najbardziej poszukiwaną marką był w minionym roku sprzęt firmy Asus (18,93% zapytań), wiceliderem był HP (18,78%), zaś  kolejne miejsca to Toshiba (14,96%), Acer (10,45%) i Lenovo (10,16%).

Wyraźnie pokazuje to brak zróżnicowania oferty poszczególnych producentów zarówno pod względem technologii (dominacja Intela) jak i wzornictwa (wszechobecny lakier fortepianowy). W tej sytuacji podstawowym kryterium wyboru staje się cena i w dalszej kolejności marketingowa siła marki.

Nadal dominuje mainstream

Laptop uniwersalny – to wciąż najczęstsze wskazanie internautów. Podobnie jak w poprzednim roku szukamy zatem niedrogiego sprzętu, z wyświetlaczem o przekątnej 15,4”, nieco większym dyskiem (250GB) i pamięcią (2-4 GB) która zaspokoi wymagania najnowszych systemów operacyjnych.  Takiego sprzętu poszukuje blisko 60% badanych.

Zgodnie z przewidywaniami hitem minionego roku okazały się netbooki, które cieszyły się zainteresowaniem 13% internautów – zdecydowanie większym niż subnotebooki o przekątnej ekranu 12” (2,8%) czy nieco większe 13,3” modele (5,2% wskazań).

Co ciekawe laptopy największe – powyżej 17” – zainteresowały blisko 15% badanych internautów.

Wygrani i przegrani

W czasach spowolnienia gospodarczego i presji cenowej większość producentów nie wykazuje skłonności do odważnych premier, a wygrywają Ci którzy mają atrakcyjne port folio i konkurencyjne ceny. Stąd zapewne umocnienie się liderów rynku i wyrównanie stawki. Spektakularnych zmian nie było, choć na uwagę zasługuje wzrost zainteresowania sprzętem Dell i minimalny spadek Samsunga. Po rozstaniu z Siemensem firma Fujitsu nadal nie zdołała odzyskać utraconej pozycji wzbudzając zainteresowanie zaledwie 2,15% badanych.

Intel rządzi

Pozycja firmy Intel na rynku komputerów przenośnych jest nadal dominująca. Dzięki wprowadzeniu nowych procesorów Atom i serii CULV powiększyła stan posiadania. Już ponad 90% zapytań dotyczyło właśnie procesorów tej firmy. Pomimo pojawienia się nowości nadal największym zainteresowaniem cieszyły się procesory Core 2 Duo. Udziały w liczbie zapytań pozostałych procesorów pozostawały na podobnych poziomach, przy czym zainteresowanie procesorem Turion konkurencyjnej firmy AMD ustabilizowało się na poziomie 6 % .

Wciąż niskie ceny

Pomimo wahań kursu złotego miniony rok nie przyniósł istotnych podwyżek w segmencie laptopów. Co więcej pojawiły się nawet wyprzedaże na których można byłoby nabyć sprzęt o przyzwoitych parametrach technicznych poniżej 1500 zł.

Nadal więc granicą od której spada zainteresowanie notebookiem jest cena 4000 zł. Laptopy w cenie powyżej 4500 zł praktycznie są marginesem rynku. Patrząc na cały okres badania, największym zainteresowaniem cieszyły się notebooki w przedziale cenowym 1400-2000 zł.

 Prognoza na 2010

Obecny rok pomimo wciąż niepewnej sytuacji gospodarczej, z uwagi na pojawienie się nowych technologii może przynieść ożywienie na rynku. Możemy zatem spodziewać się kilku istotnych trendów:

  • Pojawienie się nowych procesorów Atom
  • Upowszechnienie lekkich, pełnowartościowych notebooków CULV
  • Pojawienie się tabletów i urządzeń MID
  • Upowszechnienie mobilnych wersji procesorów core i5 i i7

Laptop najbardziej pożądany:

  • preferowany dostawca: Asus, HP, Toshiba,
  • cena poniżej 3000 zł
  • procesor Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz)
  • matryca 15,4 (1440x900)
  • dysk twardy 250-320 GB
  • pamięć RAM 2-4 GB

zobacz więcej raportów

Źródło wiedzy

Porównywarka cen to nie tylko wygodne narzędzie dla kupującego, lecz również fascynujący materiał do badań preferencji nabywców. Wspólnie z serwisem Skąpiec.pl  postanowiliśmy uruchomiliśmy stały monitoring zachowań konsumentów w procesie wyboru sprzętu komputerowego.

Badaniem objęte zostały 4 kwartały 2009 roku uwzględniając preferencje  konsumentów w zakresie matrycy, procesora, pojemności dysku twardego, pamięci  RAM a także marki. Odrębną analizowaną kategorią był poziom cen notebooków.

Preferencje konsumenckie są analizowane na podstawie rzeczywistej liczby odsłon strony www dla poszczególnych  kategorii.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej