Redukcja kosztów IT i wdrożenie narzÄ™dzi do efektywnego zarzÄ…dzania rosnÄ…cÄ… zÅ‚ożonoÅ›ciÄ… infrastruktury sÄ… ich priorytetem. Badanie bazuje na ankiecie przeprowadzonej w listopadzie 2009 r. wÅ›ród 1780 menedżerów centrów danych w 26 krajach – w tym również z Polski.
MSP docenia technologiÄ™
Åšredniej wielkoÅ›ci przedsiÄ™biorstwa deklarujÄ… wiÄ™ksze zaangażowanie we wprowadzenie zmian w centrach obliczeniowych – w 2010 r. menedżerowie IT planujÄ… wprowadzenie znaczÄ…cych zmian w centrach danych, w tym wdrożenie nowych aplikacji. Ponadto Å›redniej wielkoÅ›ci firmy kÅ‚adÄ… najwiÄ™kszy nacisk na obsadÄ™ kadrowÄ… i szkolenia.
„Choć firmy Å›redniej wielkoÅ›ci zwykle szybciej wdrażajÄ… nowe technologie niż wiÄ™ksze przedsiÄ™biorstwa, to wciąż borykajÄ… siÄ™ z problemami w centrach obliczeniowych, na które nakÅ‚adajÄ… siÄ™ nowe inicjatywy. Standaryzacja w ramach heterogenicznych rozwiÄ…zaÅ„, zarzÄ…dzanie nowymi technologiami i automatyzacja procesów, przyniesie bÅ‚yskawicznÄ… redukcjÄ™ kosztów, a w dÅ‚uższej perspektywie uÅ‚atwi pracÄ™ menedżerów centrów danych” – powiedziaÅ‚ Deepak Mohan, wiceprezes, Information Management Group w firmie Symantec.
Najważniejsze wnioski z „Raportu o centrach danych”
- Średniej wielkości przedsiębiorstwa łatwiej deklarują gotowość zastosowania nowych technologii. W przeciwieństwie do małych i dużych firm, średniej wielkości przedsiębiorstwa uruchamiają nowe inicjatywy technologiczne, takie jak cloud computing, replikacja i deduplikacja o 11-17 procent szybciej.
- NajwiÄ™ksze obawy firm zwiÄ…zane sÄ… z nadmiernÄ… zÅ‚ożonoÅ›ciÄ… i rosnÄ…cÄ… liczbÄ… aplikacji w centrach danych. WiÄ™kszość przedsiÄ™biorstw ma 10 lub wiÄ™cej aktywnych inicjatyw w centrach danych, które sÄ… oceniane jako ważne lub kluczowe.
- PięćdziesiÄ…t procent ankietowanych spodziewa siÄ™ „istotnych” zmian w swoich centrach danych w 2010 r. PoÅ‚owa wszystkich przedsiÄ™biorstw potwierdza wzglÄ™dnie szybki lub szybki przyrost liczby aplikacji, druga poÅ‚owa uważa, że realizacja umów SLA jest trudna i kosztowna.
- Jedna trzecia korporacji uważa, że wydajność pracowników spada z powodu nadmiernej liczby aplikacji. Problem nasila nieustajÄ…cy wzrost iloÅ›ci danych, co skÅ‚ania 71 procent organizacji do rozważenia technologii ograniczajÄ…cych ich skalÄ™, takich jak deduplikacja.
- Bezpieczeństwo, kopie zapasowe, przywracanie danych oraz ciągła ochrona danych to najważniejsze inicjatywy w 2010 r. Osiemdziesiąt trzy procent przedsiębiorstw uznało bezpieczeństwo za kwestię dość lub bardzo ważną. Siedemdziesiąt dziewięć procent wyraziło podobną opinię na temat kopii zapasowych i przywracania danych, zaś dla 76 procent jedną z najważniejszych inicjatyw jest ciągła ochrona danych.
- PoÅ‚owa ankietowanych przedsiÄ™biorstw zgÅ‚asza, że cierpi na umiarkowane bÄ…dź poważne niedobory kadrowe. NajwiÄ™kszym problemem podczas rekrutacji jest znalezienie budżetów i wykwalifikowanych kandydatów. SiedemdziesiÄ…t sześć procent przedsiÄ™borstw ma w tym roku takÄ… samÄ… lub wiÄ™kszÄ… liczbÄ™ wakatów.
- PotencjaÅ‚ optymalizacji procedur disaster recovery jest wciąż duży. Jedna trzecia planów w tym zakresie jest nieudokumentowana lub wymaga dopracowania. Istotne obszary IT, takie jak cloud computing, zdalne biura i wirtualne serwery, czÄ™sto nie sÄ… w nich uwzglÄ™dnione. SprawÄ™ pogarsza fakt, że niemal jedna trzecia przedsiÄ™biorstw nie przeprowadziÅ‚a oceny swoich planów disaster recovery w ciÄ…gu ostatnich 12 miesiÄ™cy.
- PrzedsiÄ™biorstwa skupiajÄ… swojÄ… uwagÄ™ na ochronie wirtualnych maszyn. SpoÅ›ród ankietowanych firm, 82 procent bÄ™dzie rozważać wirtualizacjÄ™ w 2010 r. Respondenci wskazywali, że najwiÄ™kszym problemem jest granularność odzyskiwania danych w obrÄ™bie obrazów wirtualnych maszyn.
Zalecenia dla przedsiębiorstw
Szczególnie ważne dla Å›redniej wielkoÅ›ci przedsiÄ™biorstw, chÄ™tniej siÄ™gajÄ…cych po nowe technologie, ale z ograniczonymi kompetencjami i zasobami kadrowymi jest oprogramowanie wspierajÄ…ce Å›rodowiska heterogeniczne.
- Firmy powinny stosować deduplikacjÄ™ „na źródle danych”, a nie na urzÄ…dzeniach deduplikacyjnych, redukujÄ…c nie tylko koszty pamiÄ™ci masowych, ale także koszty zwiÄ…zane z utrzymaniem sieci LAN/SAN.
- Administratorzy centrów danych powinni mieć możliwość zarzÄ…dzania pamiÄ™ciami masowymi w heterogenicznych Å›rodowiskach w sposób zapewniajacy efektywne wykorzystanie piosiadanych zasobów i eliminacji sytuacji, w których zakup sprzÄ™tu jest powodowany restrykcjami technicznymi posiadanego oprogramowania. W tym celu przedsiÄ™biorstwa powinny wdrażać nowe technologie, takie jak zarzÄ…dzanie zasobami pamiÄ™ci masowych (SRM), thin provisioning, deduplikacja, wirtualizacja pamiÄ™ci oraz ciÄ…gÅ‚a ochrona danych (CDP). Firmy stosujÄ…ce caÅ‚oÅ›ciowe podejÅ›cie do zarzÄ…dzania pamiÄ™ciami masowymi, wielokrotnie lepiej kontrolujÄ… wydatki niezbÄ™dne na ten cel, czÄ™sto opóźniajÄ… kolejne zakupy.
- Testowanie procedur disaster recovery jest niezbÄ™dne, ale może mieć duży wpÅ‚yw na bieżącÄ… dziaÅ‚alność firmy. PrzedsiÄ™biorstwa powinny dążyć do usprawnienia testów w drodze oceny i wdrożenia metod testowych, które nie wprowadzajÄ… zakÅ‚óceÅ„ do normalnej dziaÅ‚alnoÅ›ci.
- Organizacje powinny wdrażać uniwersalne rozwiÄ…zania do ochrony zasobów fizycznych i wirtualnych maszyn, upraszczajÄ…c zarzÄ…dzanie informacjÄ….
Jak ochronić smartfon przed wirusem