Coraz wiÄ™cej obszarów naszego życia wciąż ulega cyfryzacji i dzieje siÄ™ to w coraz wiÄ™kszym tempie. DziÅ› niewiele osób wspomina pÅ‚yty winylowe, kasety audio i video, tradycyjne bÅ‚ony fotograficzne czy analogowe telefony z obrotowÄ… tarczÄ…. A byÅ‚y one przecież w powszechnym użytku przed niespeÅ‚na dwiema dekadami. W efekcie cyfryzacji naszego życia mamy bezprzewodowy Internet i łącza z coraz wiÄ™kszÄ… przepustowoÅ›ciÄ…. Wciąż wzrasta liczba aparatów komórkowych, która w Polsce przekroczyÅ‚a już caÅ‚kowitÄ… liczbÄ™ obywateli. MówiÄ…c o fotografii, z reguÅ‚y mamy na myÅ›li aparaty cyfrowe i zdjÄ™cia zapisane na dysku. Telewizja HD staje siÄ™ standardem, po którym coraz szerzej upowszechniana jest telewizja udostÄ™pniana w modelu VoD, itd. Na tle tych wszystkich zmian za prawdziwego „dinozaura” należy uznać jakość transmisji mowy w telefonii stacjonarnej i komórkowej.
Częstotliwość znana od 1937
UdoskonalonÄ… technologiÄ™ transmisji gÅ‚osu w telefonach, z której do dziÅ› korzysta ludzkość, wprowadzono w 1937 r., czyli ponad 60 lat po tym, jak A.G. Bell opatentowaÅ‚ telefon. DokÅ‚adniej chodzi o zakres czÄ™stotliwoÅ›ci, jakie transmitowane sÄ… na łączach (wczeÅ›niej analogowych, obecnie gÅ‚ównie cyfrowych). Niezależnie od postÄ™pu cyfryzacji od ponad 70 lat w tym zakresie niewiele siÄ™ zmieniÅ‚o, choć prognostykiem zmian jest upowszechnianie technologii HD Voice, która zapewne zrewolucjonizuje rynek telefonii w najbliższych latach.
Jak słychać
- Zacznijmy od zmysÅ‚u sÅ‚uchu. Ucho czÅ‚owieka jest zdolne do odbioru dźwiÄ™ków w okreÅ›lonym paÅ›mie czÄ™stotliwoÅ›ci: od 16Hz do 20kHz. WiÄ™kszość dźwiÄ™ków mowy ludzkiej zawiera siÄ™ w znacznie węższym zakresie: od 200Hz do 3kHz.
- Tradycyjne telefony (PSTN), jak również sieć GSM, transmitujÄ… mowÄ™ i dźwiÄ™ki w czÄ™stotliwoÅ›ciach mowy (ok. 200Hz – 3kHz), ignorujÄ…c jednak dolne i górne zakresy czÄ™stotliwoÅ›ci, które ucho czÅ‚owieka bez trudu rozpoznaje. Zakresu transmisji nie zmieniono także po tym, jak wprowadzono zamianÄ™ analogowych sygnaÅ‚ów dźwiÄ™kowych (rzeczywistej mowy) na sygnaÅ‚ cyfrowy.
- Obecnie, w dotychczas stosowanych rozwiÄ…zaniach telefonii, rzeczywista mowa ludzka (sygnaÅ‚ analogowy) jest konwertowana na dane cyfrowe z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… 8000 próbek na sekundÄ™. Pozwala to na zapewnianie dostatecznej jakoÅ›ci i wÅ‚aÅ›ciwe rozpoznawanie mowy przez rozmówcÄ™. Takie tradycyjne kodowanie mowy pochÅ‚ania przepustowość na poziomie 64KB/s.
Co to jest HD Voice
Technologia HD Voice High-Definition Voice w porównaniu z tymi parametrami wprowadza rewolucjÄ™ technologicznÄ….
- Po pierwsze, pozwala kodować (próbkować) dźwiÄ™ki analogowe dwukrotnie częściej (16tys/s).
- Po drugie, kilkukrotnie poszerza spektrum przenoszenia czÄ™stotliwoÅ›ci – w HD Voice zakres ten wynosi od 50Hz do 7kHz.
- Po trzecie, transmisja rozmów w technologii HD Voice wymaga dwukrotnie mniejszej przepustowoÅ›ci – jedynie 32KB/s. W efekcie stosowania tej technologii rozmówcy uzyskujÄ… niezwykle wysokÄ… jakość połączenia,: dźwiÄ™ki odtwarzane sÄ… wiernie, z zachowanÄ… wÅ‚aÅ›ciwÄ… głębiÄ… brzmienia.
Kodek G.722 – rewolucja!
HD Voice zapewnia krystalicznÄ… jakość połączenia gÅ‚osowego dziÄ™ki kodekowi G.722 (oraz G.722.1). To oznacza, że rozmówcy skorzystajÄ… z usÅ‚ugi HD Voice jedynie wtedy, gdy telefon każdego z nich bÄ™dzie obsÅ‚ugiwaÅ‚ taki kodek. Tradycyjny system telefonii PSTN bez ogromnej reorganizacji nie może transmitować szerszego pasma dźwiÄ™ku – inaczej rzecz siÄ™ ma w telefonii internetowej VoIP.
Firm VoIP wdrożą HD Voice
HD Voice – już teraz jest na wyciÄ…gniÄ™cie rÄ™ki. Operator telefonii internetowej, FreecoNet, już w maju ub. r. jako pierwszy w Polsce wprowadziÅ‚ nowy standard HD Voice na polski rynek.
„Od tego czasu nasza spóÅ‚ka certyfikuje również konkretne modele telefonów VoIP, które w standardzie obsÅ‚ugujÄ… kodeki HD Voice. Jeden z nich można nabyć już za zÅ‚otówkÄ™” – tÅ‚umaczy Jan WyrwiÅ„ski, Prezes ZarzÄ…du FreecoNet S.A.
W listopadzie 2009 Edge Solutions również wprowadziÅ‚o standard HD Voice do IntraOut, swojej autorskiej internetowej platformy zintegrowanej komunikacji, w ramach której dostÄ™pne sÄ… również usÅ‚ugi telefonii VoIP.
Aparaty HD Voice
Dla wielu obecnych użytkowników VoIP skorzystanie z nowego standardu oznacza zakup nowego aparatu. HD Voice wymaga od obu rozmówców posiadania przystosowanego aparatu, co dziÅ› uznawane jest za jeden z gÅ‚ównych czynników spowalniajÄ…cych upowszechnianie tej technologii. Co prawda w Polsce dostÄ™pne sÄ… aparaty przystosowane do HD Voice, m.in. Siemens Gigaset A580 IP oraz telefony oferowane przez AVM i Yealink, dostÄ™pne sÄ… oferty „za zÅ‚otówkÄ™”, jednak dla wielu konieczność wyposażenia siÄ™ w nowy sprzÄ™tu wciąż niesÅ‚usznie kojarzy siÄ™ z inwestycjÄ… i kosztem.
Korzyści HD Voice
Zasadnicza korzyść z HD Voice to znakomita jakość dźwiÄ™ku w trakcie rozmowy. Naturalnie, jest to zaleta tym cenniejsza, im wiÄ™cej i dÅ‚użej rozmawiamy przez telefon i im bardziej jest on naszym narzÄ™dziem pracy. Wraz z upowszechnianiem siÄ™ samego VoIP w Polsce systematycznie bÄ™dzie rosÅ‚o zainteresowanie HD Voice, ponieważ, tak jak w IntraOut, bÄ™dzie to z reguÅ‚y technologia dostÄ™pna w standardzie, bez żadnych dopÅ‚at. Być może wcale nie minie sporo czasu, a odebrawszy telefon bÄ™dziemy sÅ‚yszeć naszego rozmówcÄ™ tak, jakby siedziaÅ‚ obok w fotelu…
Porównanie możliwoÅ›ci tradycyjnej transmisji dźwiÄ™ków z transmisjÄ… w HD Voice
Transmisja |
Zakres transmitowanej częstotliwości |
CzÄ™stotliwość kodowania dźwiÄ™ków |
Wymagana przepustowość |
PSTN / GSM |
200Hz – 3,3kHz |
8 000 na sekundÄ™ |
64KB/s |
VoIP z HD Voice |
50Hz – 7kHz |
16 000 na sekundÄ™ |
32KB/s |