Strona główna / Analizy / Darmowe konta do ebackupu
środa 05 maj 2010 | Serwis prasowy 940
Darmowe konta do ebackupu
Przeszło 90 proc. wszystkich dokumentów firmowych tworzonych jest w formie elektronicznej, z czego niemal połowa przechowywana jest wyłącznie na komputerze. Utrata tych danych może narazić korporację na wielomilionowe straty, a małą firmą doprowadzić do bankructwa. Mimo że to scenariusze ostateczne, należy je traktować jako realne zagrożenie dla każdej firmy.
Tagi: backup, supersafe,


Każda działalność, niezależnie czy jest to mała firma rodzinna czy wielka korporacja, wymaga wsparcia w zakresie ochrony danych komputerowych. Starsze i nieskuteczne metody archiwizacji, jak kopiowanie na płyty czy pamięci przenośne, odchodzą do lamusa ustępując coraz to nowocześniejszym technikom, wśród których nie można nie zauważyć usług do backupowania danych online. Obserwowany w ostatnich miesiącach wzrost zainteresowania dostawców i użytkowników tym rozwiązaniem można tłumaczyć dwutorowo - z jednej strony to wynik prowadzonej od dłuższego czasu akcji edukacyjnej mającej uświadomić przedsiębiorcom ryzyko, jakie niesie ze sobą utrata strategicznych danych komputerowych, z drugiej natomiast - pomysł na dobrze prosperujący biznes, skoro technologię tę nadal traktuje się jako niszę rynkową.

Fakty i liczby

Raport MSI pokazuje, że 27 proc. respondentów z polskich firm nie sporządza zdalnych kopii zapasowych, a 63 proc. jest przekonanych, że zarządy ich firm przywiązują zbyt małą wagę do kwestii utrzymania ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa (Business Continuity Planning). Z kolei badania na grupie 470 przedsiębiorstw przeprowadzone
w 2008 roku przez Politechnikę Wrocławską pokazały, że backup prowadzi prawie 40 proc. firm - jednak na tym samym komputerze, co nie jest skutecznym rozwiązaniem wiedząc, że co piąty z nich ulega awarii.

  • Patrząc na przyczyny utraty danych za pierwszą trójkę uznaje się atak: nieumyślne skasowanie plików przez użytkownika, awarię komputera oraz atak wirusa. Dane z 2005 roku podane przez GUS pokazały, że skutki ataku złośliwego oprogramowania dotknęły aż trzy miliony sześćset tysięcy mieszkańców Polski. To wynik realny, skoro tylko latem 2008 roku w sieci pojawiło się 98 tysięcy nowych wirusów i złośliwych aplikacji.
  • Z badań Politechniki Wrocławskiej wynika, że utrata danych w wyniku awarii komputera spotkała 50 proc. respondentów. W tych samych badaniach wyczytać można, że 19,6 proc. respondentów utraciła pliki w wyniku nieumyślnego usunięcia.
  • Według prognoz IDC w 2010 roku z laptopów będzie korzystało aż 44 proc. użytkowników komputerów. Nie należy zatem zapominać o kradzieżach - według statystyk Policji w samych centrach handlowych rocznie dokonuje się ich ok. 10 tysięcy. A ile z nich w ogóle nie zostaje zgłoszonych?
  • Dlaczego więc nie wykonujemy backupu? Z badań Politechniki Wrocławskiej wynika, że największym problemem jest brak czasu, który należy poświęcić na dokonanie tej procedury (47,3 proc.). Z kolei 10 proc. respondentów wyraziło obawy przed "wyciekiem" informacji, a 7,8 proc. wskazało na zbyt wysokie koszty inwestycji.

Przedsiębiorca o ebackupie

Przedsiębiorcy biorący udział we wspominanym wcześniej badaniu Politechniki Wrocławskiej zostali poproszeni o komentarz - jakie cechy powinno posiadać idealne rozwiązanie do ebackupu? Najwięcej, bo 27,3 proc. respondentów wskazało na pełną automatykę działania, dzięki której proces ebackupu będzie dokonywał się w tle pracy, bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika. Nieco mniej, bo 20,3 proc. przedsiębiorców od ebackupu wymagało całodobowego dostępu do danych w systemie online. Dla 16,4 proc. firm nie mniej istotna była możliwość decydowania o archiwizacji nie wszystkich, ale poszczególnych informacji. 14 proc. użytkowników postawiło na dostęp do wyszukiwarki dokumentów, a 13,4 proc. na możliwość archiwizowania poczty elektronicznej. Dla 6 proc. biorących udział w badaniu najważniejszy był system rozliczeń według liczby zarchiwizowanych informacji.

Darmowe konta od SuperSafe

Teoria teorią, ale zanim zainwestujemy w dany program, warto dogłębnie poznać i przetestować jego działanie. Z tego powodu firma TotalSafe, dostawca rozwiązań do backupu online, uruchomiła promocję, w której do wzięcia są roczne, darmowe, 1-gigowe konta SuperSafe. Aby uzyskać bezpłatne konto wystarczy wysłać zgłoszenie na adres bok@supersafe.pl w temacie wpisując „SuperSafe 1Gb”. Promocja potrwa do 30 czerwca 2010 roku.

SuperSafe to system tworzenia kopii zapasowych oparty o metodę "uruchom i zapomnij" - wystarczy wskazać na komputerze katalogi do zarchiwizowania i częstotliwość operacji, a cały proces ebackupu następuje w tle pracy użytkownika i nie wymaga od niego żadnych dodatkowych działań. Archiwizowane dane są kompresowane i szyfrowane,
a następnie przesyłane na zdalny serwer backupów poprzez protokół SSL, dający taki sam poziom bezpieczeństwa, jak w przypadku bankowości internetowej. Dostęp do danych posiada jedynie użytkownik, który utworzył backup - nawet operator usługi nie jest w stanie odczytać danych, bowiem niezbędny jest do tego klucz, który posiada jedynie użytkownik. Ostatnim ważnym aspektem jest bezpieczeństwo przechowywanych danych - z tego powodu TotalSafe współpracuje z Beyond.pl Data Center, najnowocześniejszą serwerownią w kraju.

Dane z 2008 roku pokazują, że zaledwie 7,9 proc. przedsiębiorców backupuje dane na zewnętrznych serwerach. Postępująca technologia połączona z szeroko zakrojoną akcją edukacyjną pozwala mieć nadzieję, że z roku na rok przedsiębiorcy będą przywiązywać coraz większą wagę do ochrony ważnych danych komputerowych.

Nowe pakiety Symantec

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej