Technologie przede wszystkim
Gospodarki światowe, w tym oczywiście gospodarka UE, rozwijają się dzięki przewagom konkurencyjnym opartym na bazie wiedzy i innowacyjności. Polski sektor gospodarczy jest obarczony szczególnie niskim poziomem innowacyjności i niedostatecznym wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym technologii informacyjnych.
Polska 2020 i MSP
Narodowy Program Foresight „Polska 2020” (NPF) obejmuje 3 pola badawcze: Zrównoważony Rozwój Polski, BezpieczeÅ„stwo oraz Technologie Informacyjne i Telekomunikacyjne (ICT). Celem badania, które przeprowadzi Program jest okreÅ›lenie kierunków rozwoju, które w dÅ‚ugoletniej perspektywie – wsparte badaniami naukowymi i wdrażaniem ich wyników – zdynamizujÄ… rozwój Polski na najbliższe kilkanaÅ›cie lat. Należy dostrzec pozytywny fakt wielkiego dowartoÅ›ciowania pola IT (jako pola badawczego) a także sklasyfikowania sektora maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw jako jednego z kluczowych dla caÅ‚ej gospodarki.
Foresight to przyszłość
Zadaniem Programu Foresight jest odkrycie potrzeb, szans oraz zagrożeń związanych z rozwojem gospodarki i społeczeństwa. NPF umożliwi przeprowadzenie debaty publicznej na temat przyszłości gospodarki jako takiej i, interesującej nas tutaj najbardziej, roli i miejsca technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych w gospodarce. Docelowo NPF, uwzględniając wkład wielu grup opiniotwórczych (również i przedsiębiorców sektora MSP) umożliwi zaplanowanie przyszłych aktywności gospodarczych (i społecznych). NPF jest więc w istocie aktywnym kształtowaniem przyszłości, również gospodarczej.
NPF czyli ThinkTank
Ponieważ istotÄ… NPF jest charakter spoÅ‚eczny, polski foresight bÄ™dzie wykorzystywaÅ‚ wiedzÄ™ i zaangażowanie przedstawicieli różnych Å›rodowisk – przedsiÄ™biorców, naukowców, menedżerów i ekspertów, urzÄ™dników publicznych, dziennikarzy czy wreszcie polityków. Zaangażowanie wielu Å›rodowisk zwiÄ™ksza bowiem prawdopodobieÅ„stwo trafnoÅ›ci procesu prognozowania.
PrzedsiÄ™biorcy beneficjantami NPF „Polska 2020”
Ustalenia Programu będą miały szczególnie duże znaczenie dla przedsiębiorców funkcjonujących na polskim rynku. Włączenie tej grupy opiniotwórczej do debaty na temat przyszłości Polski daje możliwość uwzględnienia potrzeb środowisk gospodarczych w tworzeniu polityki naukowo-technicznej i jest gwarancją wykorzystania wyników Programu w praktyce gospodarczej.
NPF umożliwia firmom: zdynamizowanie trendu konkurencyjności dzięki udziałowi w procesie rozpoznawania nowych strategii, praktyczny wpływ na środowisko naukowe sprzyjający praktyce gospodarczej i wdrożeniom, zapoznanie się z najnowszymi trendami otoczenia przedsiębiorstw, odkrywawanie nowych pól działania przedsiębiorstw.
Jak zaistnieć w NPF „Polska 2020”?
Udział w programie można wziąć w charakterze eksperta w wybranym panelu tematycznym NPF lub tez zaangażować się w badanie eksperckie Delphi. W obrębie paneli tematycznych podzielonych na pola badawcze można wybrać (wg kompetencji i zainteresowań) wiele interesujących zagadnień, takich jak, m.in.: nowe materiały i technologie, bezpieczeństwo techniczno-technologiczne czy dostęp do informacji i technologii telekomunikacyjnej, ICT a społeczeństwo, ICT a edukacja, eBiznes czy nowe media.
Udział w badaniu eksperckim Delphi
Po etapie przygotowania zagadnieÅ„ wchodzÄ…cych do poszczególnych pól odbÄ™dzie siÄ™ badanie metodÄ… Delphi polegajÄ…cÄ… na dwukrotnym ankietowaniu tej samej grupy ekspertów z zakresu przyszÅ‚oÅ›ci nauki, techniki i gospodarki. Uczestnictwo w tej ankiecie bÄ™dzie możliwe przy pomocy Internetu (ankieta). W metodzie Delphi eksperci – szczególnie wartoÅ›ciowe jest wÅ‚aÅ›nie uczestnictwo przedsiÄ™biorców MSP – sÄ… anonimowi i oceniajÄ… poszczególne projekty, wdrożenia, technologie itp. Po dwukrotnym powtórzeniu cyklu wartoÅ›ciowym efektem jest utworzenie spójnego obrazu rozwoju danej dziedziny gospodarczej.
Oczekiwany raport końcowy w 2008
Wydaje się, że warto poczekać na raport będący efektem badań NPF ponieważ, w raporcie tym możemy oczekiwać konkretnych scenariuszy rozwoju gospodarczego i społecznego do roku 2020, listy priorytetowych technologii oraz wyników badania eksperckiego Delphi. To wiedza, która powinna przynieść wiele bezcennych informacji i najbardziej prawdopodobnych prognoz.
Wszystko to w ramach Foresight „Polska 2020” dostÄ™pne dla zainteresowanych uczestników gospodarki. Należy skorzystać.