Strona główna / Analizy / 5 najważniejszych innowacji na najbliższe 5 lat
środa 12 maj 2010 | eRKa
5 najważniejszych innowacji na najbliższe 5 lat
IBM Polska podczas konferencji Forum IT po raz czwarty ogłosił doroczną listę "IBM Next Five in Five" prezentującą 5 innowacyjnych rozwiązań, które znacząco mogą wpłynąć na nasze życie w ciągu najbliższych pięciu lat:

Lista „IBM Next 5 in 5” oparta jest na analizie trendów rynkowych i społecznych oraz technologii tworzonych w laboratoriach IBM na całym świecie. Oto co czeka nas w najbliższych latach według przewidywań IBM:

  • Inteligentne systemy przewidywania chorób
  • Inteligentne budynki
  • Samochody zasilane prądem
  • Inteligentne zarządzanie gospodarką wodną i energetyką
  • Inteligentne zarządzanie antykryzysowe

5 innowacji na 5 najbliższych lat:

Miasta będą wyposażone w inteligentne systemy przewidywania chorób

Miasta są siedliskiem chorób zakaźnych i pozostaną nimi wraz ze wzrostem populacji.
IBM przewiduje jednak, że w przyszłości przedstawiciele publicznej służby zdrowia będą dokładnie mogli przewidzieć - kiedy, gdzie i jak rozprzestrzeniają się choroby, a nawet które okolice zostaną zarażone jako następne. Naukowcy zaoferują samorządom, szpitalom oraz szkołom narzędzia pozwalające na lepsze wykrywanie, śledzenie i zwalczanie zakażeń, takich jak te wywoływane przez wirusa H1N1 lub sezonową grypę. Zaobserwujemy pojawienie się „zdrowego Internetu”, gdzie anonimowe informacje medyczne zgromadzone w elektronicznych kartotekach zdrowotnych będą udostępniane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, by ograniczać rozprzestrzenianie się chorób. IBM już dziś współpracuje z międzynarodowymi organizacjami takimi jak Nuclear Threat Initiative’s (NTI), Global Health and Security Initiative oraz Middle East Consortium on Infectious Disease Surveillance (MECIDS) przy opracowywaniu standardów udostępniania informacji zdrowotnych i metod analizowania wybuchów epidemii chorób zakaźnych.

Budynki będą inteligentne

Ponieważ liczba ludzi wprowadzających się do budynków miejskich osiąga rekordowy poziom, budynki w miastach będą musiały być budowane w inteligentny sposób. Obecnie, wiele systemów w budynkach – ogrzewanie, instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna itp. – zarządzane są oddzielnie. W przyszłości technologie zarządzające budynkami będą działały jak żywy organizm, który odbiera sygnały i na bieżąco na nie odpowiada. Tysiące czujników umieszczonych w budynkach będą rejestrować ruch, stopień wilgotności, ilość mieszkańców przebywających w budynku czy zapalonych lamp. System ten umożliwi przeprowadzenie automatycznych napraw, jeszcze przed awarią, wezwie służby ratunkowe, by pojawiały się szybko z niezbędnym sprzętem, a użytkownikom
i właścicielom firm zaoferuje monitorowanie zużycia oraz ograniczenie wykorzystania energii. Już dziś niektóre z budynków wyposażone są w część inteligentnych systemów, dzięki którym poprawiają efektywność funkcjonowania budynku oraz wpływają na komfort i bezpieczeństwo lokatorów. Jednym z pierwszych takich miejsc będzie Hangzhou Dragon Hotel z Chin, który wybrał firmę IBM, by stworzyła inteligentny system kompleksowego zarządzania tym obiektem, integrujący wszystkie główne systemy hotelu.

Samochody będą poruszały się bez paliwa

Coraz więcej samochodów oraz autobusów komunikacji miejskiej nie będzie potrzebowało paliwa. Pojazdy będą napędzane akumulatorami nowej technologii, które nie będą wymagały częstego ładowania. Naukowcy z IBM oraz partnerzy firmy prowadzą prace nad opracowaniem nowych akumulatorów, które umożliwią samochodom napędzanym elektrycznie pokonywanie odległość od 500 do 800 kilometrów bez konieczności ładowania baterii, podczas gdy obecnie mogą one pokonać drogę od 80 do 160 km. Także inteligentne sieci przesyłowe w miastach umożliwią ładowanie samochodów
w publicznych miejscach przy wykorzystaniu energii odnawialnej, np. pozyskiwanej
z wiatru, zamiast tej produkowanej w elektrowniach węglowych. Ograniczy to emisję zanieczyszczeń oraz zminimalizuje poziom hałasu. IBM oraz konsorcjum badawcze EDISON z Danii już dziś rozwijają inteligentną infrastrukturę umożliwiającą wdrożenie samochodów elektrycznych na szeroką skalę.

Gospodarka wodna i energetyka będą zarządzane inteligentnie

Obecnie jedna na pięć osób nie ma dostępu do wody pitnej, a samorządy miejskie marnotrawią alarmującą ilość cennej wody. Aż do 50% wody wycieka przez nieszczelną infrastrukturę. Ponadto spodziewany jest sześciokrotny wzrost zapotrzebowania ludzi na wodę w ciągu następnych 50 lat. By sprostać tym wyzwaniom, miasta zainstalują inteligentne systemy wodne, by zmniejszyć marnotrawstwo wody. W miastach instalowane będą także inteligentne kanały ściekowe, które nie tylko zapobiegną przedostawaniu się zanieczyszczeń do rzek i jezior, ale także oczyszczą wodę i uzdatnią ją do spożycia. Już dzisiaj IBM wdraża taki system w Dublinie. Zaawansowane technologie oczyszczania wody pomogą miastom ponownie jej używać, redukując przy tym energię potrzebną na jej transport do 20%. Interaktywne mierniki i czujniki wbudowane w systemy wodne i energetyczne zapewnią dokładne informacje dotyczące zużycia wody i energii w czasie rzeczywistym.

Miasta będą automatycznie odpowiadać na sytuacje kryzysowe

W ciągu najbliższych pięciu lat miasta zostaną wyposażone w ultranowoczesne centra antykryzysowe, które będą mogły zniwelować zagrożenia przestępczością, czy skutki katastrof, nawet przed otrzymaniem zgłoszenia o sytuacji awaryjnej. IBM wspiera instytucje egzekwujące prawo w analizowaniu właściwych informacji w odpowiednim czasie, tak by funkcjonariusze publiczni mogli aktywnie zwalczać przestępczość. Straż Pożarna Nowego Jorku wybrała firmę IBM, by stworzyła supernowoczesny system gromadzący i udostępniający dane w czasie rzeczywistym pozwalający zapobiegać pożarom i jednocześnie chronić zasoby. IBM tworzy również inteligentne systemy umocnienia brzegów rzek chroniące miasta przed niszczycielskimi powodziami – system taki funkcjonuje już m.in. w Amsterdamie.

Sieci społecznościowe w firmach

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej