Strona główna / Analizy / 5 najważniejszych innowacji na najbliższe 5 lat
środa 12 maj 2010 | eRKa
5 najważniejszych innowacji na najbliższe 5 lat
IBM Polska podczas konferencji Forum IT po raz czwarty ogłosił doroczną listę "IBM Next Five in Five" prezentującą 5 innowacyjnych rozwiązań, które znacząco mogą wpłynąć na nasze życie w ciągu najbliższych pięciu lat:

Lista „IBM Next 5 in 5” oparta jest na analizie trendów rynkowych i spoÅ‚ecznych oraz technologii tworzonych w laboratoriach IBM na caÅ‚ym Å›wiecie. Oto co czeka nas w najbliższych latach wedÅ‚ug przewidywaÅ„ IBM:

  • Inteligentne systemy przewidywania chorób
  • Inteligentne budynki
  • Samochody zasilane prÄ…dem
  • Inteligentne zarzÄ…dzanie gospodarkÄ… wodnÄ… i energetykÄ…
  • Inteligentne zarzÄ…dzanie antykryzysowe

5 innowacji na 5 najbliższych lat:

Miasta bÄ™dÄ… wyposażone w inteligentne systemy przewidywania chorób

Miasta sÄ… siedliskiem chorób zakaźnych i pozostanÄ… nimi wraz ze wzrostem populacji.
IBM przewiduje jednak, że w przyszÅ‚oÅ›ci przedstawiciele publicznej sÅ‚użby zdrowia bÄ™dÄ… dokÅ‚adnie mogli przewidzieć - kiedy, gdzie i jak rozprzestrzeniajÄ… siÄ™ choroby, a nawet które okolice zostanÄ… zarażone jako nastÄ™pne. Naukowcy zaoferujÄ… samorzÄ…dom, szpitalom oraz szkoÅ‚om narzÄ™dzia pozwalajÄ…ce na lepsze wykrywanie, Å›ledzenie i zwalczanie zakażeÅ„, takich jak te wywoÅ‚ywane przez wirusa H1N1 lub sezonowÄ… grypÄ™. Zaobserwujemy pojawienie siÄ™ „zdrowego Internetu”, gdzie anonimowe informacje medyczne zgromadzone w elektronicznych kartotekach zdrowotnych bÄ™dÄ… udostÄ™pniane z zachowaniem zasad bezpieczeÅ„stwa, by ograniczać rozprzestrzenianie siÄ™ chorób. IBM już dziÅ› wspóÅ‚pracuje z miÄ™dzynarodowymi organizacjami takimi jak Nuclear Threat Initiative’s (NTI), Global Health and Security Initiative oraz Middle East Consortium on Infectious Disease Surveillance (MECIDS) przy opracowywaniu standardów udostÄ™pniania informacji zdrowotnych i metod analizowania wybuchów epidemii chorób zakaźnych.

Budynki będą inteligentne

Ponieważ liczba ludzi wprowadzajÄ…cych siÄ™ do budynków miejskich osiÄ…ga rekordowy poziom, budynki w miastach bÄ™dÄ… musiaÅ‚y być budowane w inteligentny sposób. Obecnie, wiele systemów w budynkach – ogrzewanie, instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna itp. – zarzÄ…dzane sÄ… oddzielnie. W przyszÅ‚oÅ›ci technologie zarzÄ…dzajÄ…ce budynkami bÄ™dÄ… dziaÅ‚aÅ‚y jak żywy organizm, który odbiera sygnaÅ‚y i na bieżąco na nie odpowiada. TysiÄ…ce czujników umieszczonych w budynkach bÄ™dÄ… rejestrować ruch, stopieÅ„ wilgotnoÅ›ci, ilość mieszkaÅ„ców przebywajÄ…cych w budynku czy zapalonych lamp. System ten umożliwi przeprowadzenie automatycznych napraw, jeszcze przed awariÄ…, wezwie sÅ‚użby ratunkowe, by pojawiaÅ‚y siÄ™ szybko z niezbÄ™dnym sprzÄ™tem, a użytkownikom
i wÅ‚aÅ›cicielom firm zaoferuje monitorowanie zużycia oraz ograniczenie wykorzystania energii. Już dziÅ› niektóre z budynków wyposażone sÄ… w część inteligentnych systemów, dziÄ™ki którym poprawiajÄ… efektywność funkcjonowania budynku oraz wpÅ‚ywajÄ… na komfort i bezpieczeÅ„stwo lokatorów. Jednym z pierwszych takich miejsc bÄ™dzie Hangzhou Dragon Hotel z Chin, który wybraÅ‚ firmÄ™ IBM, by stworzyÅ‚a inteligentny system kompleksowego zarzÄ…dzania tym obiektem, integrujÄ…cy wszystkie gÅ‚ówne systemy hotelu.

Samochody będą poruszały się bez paliwa

Coraz wiÄ™cej samochodów oraz autobusów komunikacji miejskiej nie bÄ™dzie potrzebowaÅ‚o paliwa. Pojazdy bÄ™dÄ… napÄ™dzane akumulatorami nowej technologii, które nie bÄ™dÄ… wymagaÅ‚y czÄ™stego Å‚adowania. Naukowcy z IBM oraz partnerzy firmy prowadzÄ… prace nad opracowaniem nowych akumulatorów, które umożliwiÄ… samochodom napÄ™dzanym elektrycznie pokonywanie odlegÅ‚ość od 500 do 800 kilometrów bez koniecznoÅ›ci Å‚adowania baterii, podczas gdy obecnie mogÄ… one pokonać drogÄ™ od 80 do 160 km. Także inteligentne sieci przesyÅ‚owe w miastach umożliwiÄ… Å‚adowanie samochodów
w publicznych miejscach przy wykorzystaniu energii odnawialnej, np. pozyskiwanej
z wiatru, zamiast tej produkowanej w elektrowniach wÄ™glowych. Ograniczy to emisjÄ™ zanieczyszczeÅ„ oraz zminimalizuje poziom haÅ‚asu. IBM oraz konsorcjum badawcze EDISON z Danii już dziÅ› rozwijajÄ… inteligentnÄ… infrastrukturÄ™ umożliwiajÄ…cÄ… wdrożenie samochodów elektrycznych na szerokÄ… skalÄ™.

Gospodarka wodna i energetyka będą zarządzane inteligentnie

Obecnie jedna na pięć osób nie ma dostÄ™pu do wody pitnej, a samorzÄ…dy miejskie marnotrawiÄ… alarmujÄ…cÄ… ilość cennej wody. Aż do 50% wody wycieka przez nieszczelnÄ… infrastrukturÄ™. Ponadto spodziewany jest szeÅ›ciokrotny wzrost zapotrzebowania ludzi na wodÄ™ w ciÄ…gu nastÄ™pnych 50 lat. By sprostać tym wyzwaniom, miasta zainstalujÄ… inteligentne systemy wodne, by zmniejszyć marnotrawstwo wody. W miastach instalowane bÄ™dÄ… także inteligentne kanaÅ‚y Å›ciekowe, które nie tylko zapobiegnÄ… przedostawaniu siÄ™ zanieczyszczeÅ„ do rzek i jezior, ale także oczyszczÄ… wodÄ™ i uzdatniÄ… jÄ… do spożycia. Już dzisiaj IBM wdraża taki system w Dublinie. Zaawansowane technologie oczyszczania wody pomogÄ… miastom ponownie jej używać, redukujÄ…c przy tym energiÄ™ potrzebnÄ… na jej transport do 20%. Interaktywne mierniki i czujniki wbudowane w systemy wodne i energetyczne zapewniÄ… dokÅ‚adne informacje dotyczÄ…ce zużycia wody i energii w czasie rzeczywistym.

Miasta będą automatycznie odpowiadać na sytuacje kryzysowe

W ciÄ…gu najbliższych piÄ™ciu lat miasta zostanÄ… wyposażone w ultranowoczesne centra antykryzysowe, które bÄ™dÄ… mogÅ‚y zniwelować zagrożenia przestÄ™pczoÅ›ciÄ…, czy skutki katastrof, nawet przed otrzymaniem zgÅ‚oszenia o sytuacji awaryjnej. IBM wspiera instytucje egzekwujÄ…ce prawo w analizowaniu wÅ‚aÅ›ciwych informacji w odpowiednim czasie, tak by funkcjonariusze publiczni mogli aktywnie zwalczać przestÄ™pczość. Straż Pożarna Nowego Jorku wybraÅ‚a firmÄ™ IBM, by stworzyÅ‚a supernowoczesny system gromadzÄ…cy i udostÄ™pniajÄ…cy dane w czasie rzeczywistym pozwalajÄ…cy zapobiegać pożarom i jednoczeÅ›nie chronić zasoby. IBM tworzy również inteligentne systemy umocnienia brzegów rzek chroniÄ…ce miasta przed niszczycielskimi powodziami – system taki funkcjonuje już m.in. w Amsterdamie.

Sieci społecznościowe w firmach

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej