Strona główna / Analizy / Huawei rośnie/Korespondencja z Chin
niedziela 23 maj 2010 | Cezary Tchorek-Helm/Shenzen-Szanghaj
Huawei rośnie/Korespondencja z Chin
Czasy, w których kojarzono Chiny z technologiami poprzednich generacji skończyły się bezpowrotnie. Firma Huawei będąca światowym prowajderem dla firm telekomunikacyjnych, zmienia strukturę swojego biznesu.  Huawei, świadczący usługi dla 45 z 50 głównych telekomów na świecie, miał 75 procent biznesu na zewnątrz Państwa Środka. Obecnie proporcje pomiędzy rynkiem chińskim a zewnętrznym są prawie równe. Przyszłość to coraz większa aktywność firmy w Chinach.

Obserwując światową aktywność Huawei z poziomu centrum zarządzania siecią w Shenzen przekonujemy się jak firma, której własność podzielono w 100% pomiędzy pracowników realizuje swój biznes. W centrum operacyjnym, pod kontrolą 80 pracowników na każdej zmianie, widać wszelkie światowe aktywności Huawei. Widok z galerii dla gości przypomina do złudzenia kosmiczne centrum zarządzania lotami w Houston w USA. Ale to tylko złudzenie – nie ma tu lotów ale jest telekomunikacja.  

Shenzen: sieć jest ogólnoświatowa

Technicznie sieć bazuje na koncepcji All-IP co pozwala wykorzystywać jednocześnie technologię VPN (Virtual Private Networks) oraz rozwiązania pochodzące z cloud computing. All –IP to konwergentne rozwiązania pozwalające na korzystanie z sieci zawsze i wszędzie, niezależnie od zastanej w danym miejscu technologii. Geograficznie struktura składa się z centrum Shenzen odpowiadającym za zaplecze techniczne, biura regionalne na terenie Chin oraz Azji i Pacyfiku a także centra R&D, m.in. w Sztokholmie i na terenie Zjednoczonego Królestwa.  Statystyka być może niewiele mówi ale gdy uświadamiamy sobie 2000 serwerów pracujących na rzecz 700 biur na świecie z 1400 specjalistami IT, widać skalę operacji Huawei.

Głos ciągle się liczy – głównie bezprzewodowo

Obejrzeliśmy prezentację większości aktywności firmy i trudno odnieść się do wszystkich pól działania Huawei. Ponieważ jednak Komputer w Firmie skierowany jest do przedsiębiorców, skupiliśmy się  na aktywnościach istotnych dla małych i średnich firm. Z punktu widzenia MSP warte uwagi są usługi głosowe, zarówno mobilne jak klasyczne(core network).   Oczywiście z punktu widzenia Huawei sama transmisja głosu to tylko część oferowanych usług ale bynajmniej nie traktowana pobocznie. Ostatnie lata przyniosły istotna dynamikę transmisji głosu. Głos nie umarł a ludzie chcą ciągle rozmawiać  przez telefon i dlatego Huawei  rozwija w swoim portfolio tę usługę.

Dla sektora MSP

Oferta bezprzewodowej transmisji głosu Huawei obejmuje właściwie wszelkie znane dzisiaj technologie. Począwszy od GSM przez GPRS, EDGE i HSPA aż do rozwiązań LTE. Co istotne, Huawei mocno rozwija również część hardwareową biznesu inwestując w nowe smartfony oraz całą gamę routerów.

  • Z satysfakcją odnotowaliśmy, że polski operator GSM – Polkomtel, oferuje przedostatnią generację modemu do Internetu mobilnego HSPA+. Nic w tym dziwnego, że przedostatnią bo ostatni model Huawei to technologia 4G, niedostępna na większości rynków.
  • Interesującym akcentem był też router z łączem optycznym „oflagowany” przez Orange. Jako istotną nowość postrzegamy genialny w swej prostocie pomysł mobilnego routera, który może na niewielkiej  przestrzeni stworzyć własny, mobilny (ograniczony zasięgiem urządzenia) dostęp do sieci przez WiFi. Urządzenie nazwane E5 II charakteryzuje się szybkościami: 5,76 Mb/sek. dla standardu HSUPA i  do 21,6 Mb/sek. dla HSDPA.
  • Ze smartfonów podobał nam się model U 9130 charakteryzowany przez producenta jako mobilny terminal poczty elektronicznej oraz U 8220 zabudowany na platformie Android. Trzeba zresztą przyznać, że modele produkowane przez Huawei są brandowane innymi markami. Nie zmienia to faktu, że wysoko oceniamy ten sektor oferty. 

Wideokonferencje

Uważamy, że transmisja wideo jest przyszłością prac zespołowych i zrewolucjonizuje sposób pracy na odległość. Dlatego z satysfakcją odnotowaliśmy ofertę Huawei w tym sektorze technologii. Przeprowadziliśmy rozmowę na dystansie Shenzen – Beijing (Pekin). Odmiennie niż w przypadku Telekomunikacji Polskiej, technologia Huawei nie używa lustrzanego odwzorowania pomieszczeń do transmisji. W teście poprosiliśmy informatyka z Pekinu, który był naszym rozmówcą, aby przemieścił się w obrębie swojego pokoju aby sprawdzić ewentualne opóźnienie. Transmisja przebiegła jednak bez zakłóceń. Po sprawdzeniu naszych zegarków z czasem w Pekinie zakończyliśmy rozmowę na dystansie prawie 2000 kilometrów.  

Premia technologiczna dla Chin

Rynek wewnętrzny staje się w Chinach coraz ważniejszy. Jest to oczywiste, jeżeli weźmiemy pod uwagę kłopoty gospodarcze większości krajów a także opóźnienie technologiczne dużej części Chin, szczególnie regionów wiejskich. W tym przypadku jednak, w naszej opinii, zadziała premia technologiczna wynikająca z ominięcia kilku generacji telekomunikacyjnych.  W tym kierunku idzie zapowiedź rozwijania usług przez Huawei na terenie Chin. Wystarczy tu przytoczyć przykład urządzenia, które w kubaturze średniej wielkości szafy modułowej mieści urządzenia mogące obsłużyć 12 milionów abonentów GSM.  

Jeżeli dodamy do powyższego skalę rynku, gdzie tylko 2 miasta: 21 milionowy Szanghaj i 18 milionowe Shenzen odpowiadają całkowitej liczbie ludności Polski, otrzymamy odpowiedź dlaczego tak ważny jest wewnętrzny rynek Chin.Warto również pamiętać, że ekonomia i technologia pomagają głównie pracowitym, zdyscyplinowanym oraz innowacyjnym i nakierowanym na przyszłość.

Dlatego też obie boginie dzisiejszego świata, i ekonomia i technologia, wybrały Chiny.

HTC Wildfire

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej