Strona główna / Analizy / Test laptopów: klawiatury
czwartek 27 maj 2010 | Mikołaj Bibański
Test laptopów: klawiatury
Która klawiatura jest najlepsza? A o jakiej strach cokolwiek powiedzieć? Na co warto zwrócić uwagę wybierając laptopa? Uchylmy rąbka tajemnicy: w oparciu o dane serwisu cnet.com przygotowaliśmy odpowiedź.

Klawiatura to jeden z kluczowych podzespołów komputera, który wpływa na komfort i ergonomię pracy. Pomimo to w procesie wyboru nowego sprzętu ten właśnie element spada na dalsze miejsce, ustępując gigahercom, pamięci i innym peryferiom. A szkoda, gdyż jest to wciąż podstawowy sposób komunikacji z komputerem. Warto więc zwrócić uwagę zarówno na niezawodność jak i wygodę pracy.

Nasze ulubione klawiatury:

Lenovo ThinkPad Edge / x100e

ThinkPad Edge reprezentuje nową drogę obraną przez Lenovo: zaprojektowana na nowo mała wygodna i miękka klawiatura dla produktów z serii ThinkPad. Tradycjonaliści mogą narzekać na zmianę konwencjonalnego wyglądu, wspaniałą wiadomością jest jednak, że nowa klawiatura prezentuje się równie dobrze w swoim obecnym wyglądzie. Lekko wklęsłe klawisze, dobrze dopasowane do palców, z odpowiednią przestrzenią pomiędzy nimi to jedna z naszych ulubionych części nowej serii ThinkPadów wprowadzonej na rynek tej zimy.
Netbookowa seria x100e przejęła ten sam styl klawiatury z zawrotnym sukcesem; jest zarazem pełnowymiarowa jak i kompaktowa.

MacBook Pro 15-calowy

Płaska klawiatura Apple jest równie udana jak te stosowane w poprzednich generacjach MacBooków. Na pochwałę zasługują duże klawisze Shift, ergonomicznie rozplanowane klawisze strzałek i odwróceniemacbook działania klawiszy funkcyjnych na samej górze klawiatury. W połączeniu z dużym i wygodnym touchpadem obsługującym multitouch to jedna z czołowych pozycji.

HP Mini 5102

Byliśmy zaniepokojeni gdy HP zarzuciło projekt płaskich i szerokich klawiszy dla swoich notebooków na rzecz klawiatury wyspowej z wyraźnie zarysowanymi odstępami między klawiszami. Szybko postaraliśmy się o przetestowanie nowej wersji, w ostatecznym rozrachunku zmiana ta zaowocowała umieszczeniem HP Mini 5102 w tym rankingu. Ważne klawisze jak Shift są ładne i duże, a dodatkowa wolna przestrzeń pomiędzy klawiszami eliminuje uczucie "ścisku na klawiaturze" podczas pracy.

Lenovo ThinkPad SL510

lenovoPotwierdza się legendarna jakość klawiatur IBM,a obecnie Lenovo, dla której rzesze użytkowników są lojalne wobec wypróbowanej i wielokrotnie odgrzewanej przez coraz nowsze modele linii ThinkPadów. Komputery te są naprawdę komfortowe w użyciu. Ducha tradycyjnej klawiatury będącej swoistą wizytówką jeszcze dawnego IBM wyraźnie widać między innymi w ThinkPad SL510. Delikatnie zwężające się klawisze pozwalają poczuć smak czasów gdy klawiatura nie zmniejszyła się do szerokiej płaskiej tabliczki. Gdyby tylko nie było czerwonego trackpointa na środku, powiedzielibyśmy pewnie że to klasyczna doskonałość.

Sony Vaio E

Biorąc przykład z Apple, Sony stworzyło świetną podwyższoną klawiaturę dla notebooka z wyższej półki. Porządne i spore klawisze mają lekką tendencję do leciutkiego chwiania się co akurat nie jest minusem - czysto i łatwo się wciskają. Klawiatura posiada odpowiednie przestrzenie między klawiszami i wystarczająco dużo miejsca by wygodnie pracować nie forsując nadgarstków. Poprzednie modele Vaio, miały opinie posiadających dobre klawiatury lecz mniej dopracowane numeryczne. Nowy zabieg polegający na rozciągnięciu klawiatury by wykorzystać każdy element dostępnej przestrzeni wyszedł zdecydowanie na dobre komfortowi użytkowania, dzięki czemu Vaio E zyskał naszą aprobatę.

Wyróżnienia:

HP Envy 13

Ta wpuszczona w obudowę klawiatura składa się z płaskich na górze, umieszczonych w rozsądnych odstępach klawiszy. Te potrzebniejsze jak Backspace, Tab i Shift - na szczęście w pełnym rozmiarze. Strzałki góra i dół są za nieco za małe, ale kompletna klawiatura sprawia solidne wrażenie a praca na niej nie nastręcza kłopotów. Niektórzy uważają ją za konkurenta dla klawiatury z jabłuszkiem, ale to raczej przesada.

Acer Ferrari One

Większą część powierzchni  tego jedenastocalowego netbooka zajmuje duża klawiatura z klawiszami płaskimi niemal od krawędzi do krawędzi. Doceniamy duże klawisze Tab, Shift i klawisze funkcyjne, nawet pomimo lekkiego uginania się centralnej części klawiatury.

Niegodne wzmianki:

Gateway EC14D07u

Ta klawiatura może wyglądać na podobną do lubianej przez nas klawiatury Acera Ferrari One, ale na wyglądzie się kończy. Użytkowanie tej klawiatury przypomina o złośliwości rzeczy martwych. Pomimo sporej wielkości klawiszy, klawiatura niemalże tańczy nam pod palcami odskakując podczas pisania, co wywołuje uczucie obcowania ze sprzętem tanim i pozbawionym ergonomii.

Seria Toshiba Satelite

Nie jest nowością że produkty Toshiby cechuje dobra jakość wykonania i wytrzymałość. Sprawiają wrażenie przemyślanych produktów i mają raczej dobrą opinię. Tym bardziej dziwi nas wykonanie tych klawiatur które są niczym więcej niż strzałem we własną stopę. Klawiatury większości modeli klasy średniej i wyższej z serii Satellite mają powierzchnię zbyt błyszczącą i nieprzyjemną w dotyku. Na dodatek, zamontowano w nich chyba jedną z najkrótszych spacji jakie zdarzyło nam się widzieć w laptopach.

Sony Vaio W
Niewątpliwie można powiedzieć wiele dobrego na temat tego ekologicznego netbooka, jednak niewiele dobrego da się powiedzieć o klawiaturze. Pomimo tego że klawisze są szeroko rozmieszczone, są zbyt małe by komfortowo na nich pracować. Szczególnie małe są klawisze Shift, Tab i Fn - nieszczęsny, bezsensownie pomniejszony prawy Shift jest szczególnie irytujący zwłaszcza gdy robimy coś na kształt poważniejszego pisania.

Nasz ranking w dziedzinie klawiatur potwierdza wieloletni prymat IBM, a obecnie firmy Lenovo. Te klawiatury to, pomimo innowacji wprowadzanych przez konkurencję wypróbowana i niezawodna klasyka.

Polecamy:

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej