Strona główna / Analizy / Przed wizytą w banku idziemy do Internetu
środa 16 czerwiec 2010 | Mikołaj Radziwonowicz
Przed wizytą w banku idziemy do Internetu
Rośnie rola Internetu w branży finansowej - wg najnowszych badań 65% klientów w banku tradycyjnym szuka informacji w sieci zanim uruchomi rachunek bankowy.

Według opublikowanych wyników badań 65% klientów, którzy zdecydowali się na podpisanie  umowy z  Bankiem Zachodnim  WBK w oddziale deklaruje, że zazwyczaj wykorzystuje Internet do  poszukiwania informacji o usługach finansowych. Spośród ankietowanych 25% wykorzystało informacje zebrane online, przy decyzji o zakupie konta osobistego w oddziale banku wspomnianego banku. Internet był dla ankietowanych drugim najważniejszym źródłem informacji po wizycie w banku.

Internet wiarygodny

Badanie zostało przeprowadzone wyłącznie na grupie 1000 Polaków, która wybrała się do oddziału banku. Choć postrzegali oni swoją wizytę w oddziale jako najcenniejszą, to Internet był dla nich drugim najbardziej przydatnym i wiarygodnym źródłem informacji o usługach finansowych. Spośród osób, które wykorzystały Internet przy podejmowaniu decyzji zakupowej, najczęstszym źródłem informacji były strony internetowe banku (58% wskazań) oraz wyszukiwarki, do których zaglądał co drugi ankietowany. Ponad połowa osób, które korzystały z informacji online robiły to często: aż 33% respondentów co najmniej raz dziennie, a 37% co najmniej raz w tygodniu.

Niezastąpiony czynnik ludzki

W badaniu sprawdzono jaki wpływ na podjęcie decyzji zakupowej mają poszczególne źródła informacji. Za najbardziej wpływowe uznano poradę doradcy finansowego, którą poleciło 98% osób korzystających z tego źródła informacji. Dalej znalazły się wizyta w banku (96% wskazań) i polecenie innych osób (88%). Na czwartym miejscu uplasował się Internet, który wskazało 83% osób korzystających z tego źródła informacji.

  • W badaniu sprawdzono także, jak ważne są dla klientów banku różne źródła wiedzy na każdym etapie podejmowania decyzji - od zdobywania wiedzy o rynku usług finansowych aż po ocenę jakości produktu po podpisaniu umowy. Internet ma duże znaczenie zwłaszcza w pierwszej fazie procesu zakupowego, gdzie jest on drugim najważniejszym źródłem informacji (39% wskazań), zaraz po wizycie w banku (62% wskazań). Należy zauważyć, że klienci banku korzystali na każdym etapie procesu zakupowego średnio z dwóch źródeł wiedzy.
  • W badaniu uwzględniono czas podejmowania decyzji o otwarciu rachunku bankowego. Połowa osób badanych zadeklarowała, że plan założenia konta miała na tydzień przed zakupem, prawie co trzecia osoba potrzebowała od 1 do 2 tygodni na podjęcie decyzji o otwarciu rachunku.

Pentor Research International zrealizował dla Google Polska projekt badawczy mający na celu analizę efektu ROPO (Research Online, Purchase Offiine) w segmencie usług finansowych, czyli zbadanie zachowań konsumenckich w internecie przed dokonaniem zakupu konta w tradycyjnym oddziale banku.

  • W projekcie wzięło udział ponad 1000 osób, które otworzyły konta bankowe w placówkach Banku Zachodniego WBK. Zlecone przez Google badanie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w branży finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Badanie przeprowadzono w kwietniu 2010 r. na próbie 1000 osób, które dokonały zakupu konta osobistego w placówkach Banku Zachodniego WBK.
Komunikacja to wiele mediów

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej