Strona główna / Analizy / Policzalne zyski ze współpracy Microsoft i Novell
wtorek 22 czerwiec 2010 | erka
Policzalne zyski ze współpracy Microsoft i Novell
Dwie niezależne firmy badawcze – Forrester Consulting i Oliver Wyman Group – opublikowały ostatnio raporty z badań zawierające szczegółowe dane o zwrotach z inwestycji w rozwiązania będące efektem współpracy firm Microsoft i Novell.

Zyski z inwestycji (ROI) w rozwiązania będące efektem współpracy firm Microsoft i Novell sięgają w ciągu roku 82 procent i są związane z niższymi wydatkami na licencyjne, wdrożenie i sprzęt.

„The Total Economic Impact of Microsoft & Novell Interoperability Solutions” to raport sporządzony przez Forrester Consulting w lutym 2010 r. dla firm Microsoft i Novell. Analizuje on całkowity wpływ ekonomiczny i potencjalne zwroty z inwestycji wynikające dla firm z wykorzystania w centrach danych współdziałających ze sobą systemów Windows i Linux oraz wyboru SUSE Linux jako standardowej platformy linuksowej współpracującej ze środowiskami serwerów Windows. Według raportu pierwsi użytkownicy rozwiązań firm Microsoft i Novell osiągnęli w czasie krótszym od roku zwroty z inwestycji nawet na poziomie 82 procent. Były one związane z niższymi wydatkami na licencyjne, wdrożenie i sprzęt.

Z kolei raport „A Perspective From Enterprise IT Executives: Understanding the Evolution of Linux Support Models” opublikowany w marcu 2010 r. przez firmę konsultingową Oliver Wyman Group analizuje zmiany tradycyjnego modelu biznesowego systemu Linux oraz wpływu nowych modeli wsparcia technicznego, w szczególności Expanded Support Service firmy Novell, na rozmaite aspekty funkcjonowania działów informatyki. Raport wskazuje, że usługi Expanded Support Service – w ramach których  Novell zapewnia pomoc techniczną dla użytkowników innych dystrybucji systemu Linux, takich jak Red Hat, podczas migracji do SUSE Linux Enterprise – są dla klientów źródłem istotnych korzyści, radykalnie ułatwiając przejście na SUSE Linux Enterprise Server.

Raport Forrester Consulting

Rozwiązania firm Microsoft i Novell zapewniające wysoki stopień zgodności interoperacyjnej spotkały się z dużym zainteresowaniem rynku – od chwili nawiązania oficjalnej współpracy w listopadzie 2006 roku sięgnęło po nie 500 bardzo dużych klientów. Są one przeznaczone dla systemów Windows Server i SUSE Linux Enterprise i w połączeniu z elastycznym wsparciem technicznym dla Linuksa zapewniły klientom większą efektywność i zarazem obniżenie kosztów utrzymania infrastruktury informatycznej. Klienci zauważyli ponadto wzrost niezawodności systemów i głębszą optymalizację działania infrastruktury informatycznej, będącą efektem lepszej zgodności interoperacyjnej Windows Server i SUSE Linux Enterprise Server.

Firma Forrester Consulting dokonała oceny ekonomicznych aspektów wprowadzenia rozwiązań o zwiększonej zgodności interoperacyjnej w obszarach wirtualizacji, zarządzania systemami i tożsamością oraz zgodności formatów dokumentów, przeanalizowała także korzyści, jakie może przynieść wdrożenie takich rozwiązań. Według raportu TEI (Total Economic Impact), wdrożenie tych rozwiązań w heterogenicznych centrach danych, wykorzystujących platformy SUSE Linux Enterprise i Windows, może oprócz znacznego zmniejszenia kosztów i wzrostu produktywności przynieść firmom poprawę efektywności działania oraz dyspozycyjności systemów, a także zapewnić większą elastyczność centrów danych.

W oparciu o ocenę finansowych efektów zwiększonej zgodności interoperacyjnej w heterogenicznych centrach danych wykorzystujących platformy SUSE Linux Enterprise i Windows, analitycy firmy Forrester zauważają, że klienci wdrażający nawet tylko część rozwiązań o podwyższonej zgodności interoperacyjnej mogą się spodziewać obniżenia kosztów i zwiększenia produktywności.

Raport firmy Oliver Wyman

Raport opracowany przez firmę Oliver Wyman został przygotowany na zamówienie Novella w celu oceny korzyści z oferowanej przez Novella rozszerzonej pomocy technicznej (Expanded Support Service, ESS) z punktu widzenia szefów informatyki. Potwierdza on, że klienci, którzy dokonali migracji do systemu SUSE Linux z wykorzystaniem ESS zauważyli wzrost elastyczności zarządzania środowiskami linuksowymi. ESS daje klientom swobodę wyboru sposobu świadczenia pomocy technicznej dla eksploatowanych dystrybucji Linuksa podczas migracji do SUSE Linux Enterprise, co zazwyczaj zapewnia znaczne oszczędności w porównaniu z ofertą innych wiodących dystrybutorów Linuksa, takich jak Red Hat.

„Szefowie informatyki i osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w dużych korporacjach z całego świata poruszają kilka wspólnych tematów – w szczególności temat kosztów pomocy technicznej dla systemu Linux” – mówi Mark Wohlfarth, koordynator raportu firmy Oliver Wyman. „Nasze badanie wykazało, że rozszerzona pomoc techniczna oferowana przez Novella zrywa z tradycyjnym modelem wsparcia dla Linuksa, znacznie zwiększając wybór możliwości zarządzania środowiskami linuksowymi i pozwalając lepiej zintegrować platformy linuksowe z resztą środowiska serwerowego.”

* * *

Microsoft i Novell od ponad trzech lat współpracują nad tworzeniem rozwiązań technicznych, pomagających klientom rozwiązywać konkretne problemy związane z realizacją celów technicznych i biznesowych w heterogenicznych systemach informatycznych. Więcej informacji o rozwiązaniach firm Microsoft i Novell odznaczających się wysoką zgodnością interoperacyjną oraz wspomniane raporty firm Forrester i Oliver Wyman można znaleźć pod adresem http://www.moreinterop.com.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej