Strona główna / Analizy / IT mocno wspomaga firmowe HR
piątek 30 lipiec 2010 | Serwis prasowy/GAVDI Polska
IT mocno wspomaga firmowe HR
Do arsenału wspomagającego zadowolenie pracownika dochodzi kolejne narzędzie. Dla uzyskania satysfakcji z pracy niezwykle pomocne są narzędzia IT stosowane przez komórki kadrowe. W sam raz aby wdrożyć na "po wakacjach" jak wróci wypoczęty personel.  

Zapewnienie przyjaznego środowiska pracy, stworzenie warunków do rozwoju i doskonalenia umiejętności osobistych to wybrane czynniki zwiększające satysfakcję pracowników.

HR ma mniej roboty

Składanie wniosków urlopowych, kontrola godzin nadliczbowych czy rozliczanie delegacji to chleb powszedni dla pracowników każdej organizacji. W firmach, które te procesy realizują za pomocą papierowych dokumentów, czynności te trwają długo i wymagają zaangażowania wielu osób, w tym samego pracownika, jego przełożonych i działu HR. Zastosowanie systemu IT ułatwi pracownikowi codzienne funkcjonowanie w organizacji. Dzięki narzędziom do elektronicznego zarządzania czasem pracy osoba zatrudniona ma stały dostęp do informacji o swoim harmonogramie. Zlecenia godzin nadliczbowych przesyłane są przez przełożonego w formie elektronicznej, a pracownik sam proponuje sposób ich rekompensaty w postaci czasu do odbioru lub wynagrodzenia, co skraca czas rozliczania nadgodzin. Co ważne, pracownik nie musi też znać się na przepisach czasu pracy, gdyż system informatyczny sam kontroluje prawidłowość w tym zakresie.

System IT planuje rozwój kwalifikacji

Możliwości  rozwoju zawodowego i awansu to dla polskich pracowników jedne z ważniejszych czynników wpływających na poziom satysfakcji z pracy. Tutaj z pomocą przychodzą odpowiednie rozwiązania informatyczne, które ułatwią pracownikowi planowanie i realizację własnego rozwoju zawodowego w ramach organizacji. Przykładowo, oprogramowanie SAP HCM (SAP ERP Human Capital Management) dostarczane przez GAVDI Polska, umożliwia przygotowanie i uruchomienie serwisu szkoleniowego, dzięki któremu pracownik szybko zweryfikuje niedobory kwalifikacji wymaganych na jego stanowisku. Co więcej, system zapewni bieżący dostęp do aktualnych propozycji szkoleniowych lub rozwojowych, które mogą uzupełnić braki kompetencyjne. System IT umożliwi także elektroniczne zawnioskowanie do przełożonego o zgodę na udział w danym szkoleniu lub pozwoli zrealizować odpowiednie szkolenie e-learningowe.

Pracownik definiuje oczekiwani a w systemie

Wykorzystanie systemu IT daje pracownikowi pewność, że jego kompetencje i talent będą odpowiednio zarządzane i promowane przez pracodawcę.  Wystarczy by za pomocą narzędzia informatycznego pracownik określił swoje zainteresowania dotyczące kierunku rozwoju. Gdy w firmie pojawią się wolne stanowiska odpowiadające jego preferencjom, pracodawca zaproponuje mu realizację nowych działań. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm zatrudniających kilka tysięcy osób, w których zarządzanie  informacją o wymaganiach kwalifikacyjnych na stanowiskach i kompetencjach wszystkich pracowników byłoby niemożliwe bez umieszczenia ich w jednej bazie.

Dane osobowe zmieniam sam

Podobnie jest w przypadku konieczności weryfikacji czy aktualizacji danych osobowych. Dzięki narzędziom IT wszystkie czynności z tym związane mogą być wykonane bez pośrednictwa działu personalnego, z poziomu portalu pracowniczego. Umożliwia to pracownikowi np. samodzielną zmianę numeru rachunku, na który ma trafiać jego pensja i daje pewność, że nowa informacja będzie obowiązywać od najbliższej wypłaty.

System usprawnia także rozliczanie delegacji. Wszystkie formalności (wniosek, a potem rozliczenie) pracownik wykonuje samodzielnie w sposób elektroniczny. Po wprowadzeniu danych do systemu ma on także możliwość monitorowania aktualnego salda rozliczenia i wysokości kwoty, którą otrzyma automatycznie przy najbliższej wypłacie wynagrodzeń.

Korzyści

Wdrożenie systemu IT do zarządzania kadrami to wymierne korzyści nie tylko dla pracodawcy czy działów kadr, ale także dla wszystkich pracowników objętych systemem. Świadomość przynależności do sprawnie zarządzanej organizacji, poczucie, że firma na bieżąco reaguje na potrzeby zatrudnionych i inwestuje w ich rozwój to klucz do wzrostu satysfakcji pracowników, a tym samym do większej efektywności wykonywanej pracy.

Lepiej pracuj w outsourcingu IT

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej