Strona główna / Analizy / Raport: Laptopy w I półroczu 2010
wtorek 31 sierpień 2010 | Robert Kamiński
Raport: Laptopy w I półroczu 2010
W I półroczu 2010 rynek wyraźnie odreagował wyjątkowo słaby poprzedni rok. Potencjalny popyt mierzony liczbą zapytań w kategorii laptopy wykazał wyraźny wzrost.

Dane dostarczone przez porównywarkę cenową Skąpiec , pokazują że w I kwartale 2010 potencjalny popyt na komputery przenośne mierzony liczbą zapytań internautów wyraźnie wzrósł (o 25%) w stosunku do analogicznego okresu w minionym roku.  W stosunku do całego roku 2009 potencjalny popyt wyniósł 63% ogólnej liczby zapytań.

Popularność marek - czołówka stabilna

Pomimo, że czołówka prezentuje się niemal identycznie jak na koniec 2009 roku, wyraźne zmieniły się udziały poszczególnych producentów. Najbardziej poszukiwaną marką w I półroczu był nadal sprzęt firmy Asus, ale jego udział wzrósł z 18,93% do 25,20% zapytań, wiceliderem był HP, który odnotował natomiast spadek z 18,78% do 13,92%. Na trzecie miejsce, wysunęła się firma Acer (11,49%) zastępując Toshibę (10,85%), która odnotowała spadek o 4pp.

Zmiany po części odzwierciedlają zabiegi marketingowe producentów, jak również szybkość  wprowadzania nowinek technologicznych. Firmy, które najszybciej wprowadziły do swej oferty najnowsze procesory Intela Core i3, i5 wyraźnie na tym zyskały. Oferta stała się również bardziej zróżnicowana pod względem wzornictwa – wszechobecny do niedawna „fortepianowy lakier” pomału odchodzi do przeszłości.

Niezmienny standard

Laptop uniwersalny – to wciąż najczęstsze wskazanie internautów, ale widać nadchodzące zmiany. Podobnie jak w poprzednim roku szukamy zatem niedrogiego sprzętu, z wyświetlaczem o przekątnej 15,4”, z dyskiem minimum 250GB  i pamięcią (4 GB) która zaspokoi wymagania współczesnego oprogramowania.

Takiego sprzętu poszukuje nieco ponad 50% badanych. W stosunku do poprzedniego roku odnotowaliśmy więc spadek o prawie 10pp.

Co piąty badany poszukuje komputera z dyskiem 500 GB, co wskazuje - z jednej strony rosnące zapotrzebowanie na większą powierzchnię przeznaczoną na składowanie danych, z drugiej zaś na spadające ceny HDD.

Zmniejszyło się również zainteresowanie netbookami, których poszukiwało w I półroczu 2010 niecałe 10% internautów (13% w 2009). Wzrosło natomiast zainteresowanie subnotebookami o przekątnej ekranu 12” (4,63%) i modelami  nieco większymi 13,3” (6,26% wskazań). O 2 punkty procentowe wzrosło również zainteresowanie laptopami największymi – powyżej 17”.

Wygrani i przegrani

Wydaje się, że  atrakcyjne port folio produktów  i konkurencyjne ceny to nadal idealny przepis na sukces. Stąd zapewne umocnienie się liderów rynku i wyrównanie stawki. Spektakularnych zmian nie było, choć na uwagę zasługuje wzrost zainteresowania sprzętem firmy Dell i  odzyskiwanie pozycji przez Samsunga. Nadal niestety spada popularność marki Fujitsu, którą interesowało się zaledwie 0,98 % badanych.

Prymat Intela

Pozycja firmy Intel na rynku komputerów przenośnych jest nadal dominująca. Po sukcesie nowych procesorów Atom i serii CULV, kolei przyszła na procesory spod znaku Core serii i. Już blisko 40% zapytań dotyczy właśnie tych ostatnich. Pomimo pojawienia się nowości nadal nieco większym zainteresowaniem cieszyły się procesory Core 2 Duo. Udziały w liczbie zapytań pozostałych procesorów pozostawały na podobnych poziomach, przy czym zainteresowanie procesorem Turion konkurencyjnej firmy AMD spadło do poziomu 3 % .

Laptop najbardziej pożądany:

 • preferowany dostawca: Asus, HP, Acer
 • cena poniżej 3000 zł
 • procesor Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz)
 • matryca 15,4 (1440x900)
 • dysk twardy 250-320 GB
 • pamięć RAM 2-4 GB

Źródło wiedzy

Porównywarka cen to nie tylko wygodne narzędzie dla kupującego, lecz również fascynujący materiał do badań preferencji nabywców. Wspólnie z serwisem Skąpiec.pl  postanowiliśmy uruchomiliśmy stały monitoring zachowań konsumentów w procesie wyboru sprzętu komputerowego.

Badaniem objęte zostało I półrocze 2010 roku uwzględniając preferencje  konsumentów w zakresie matrycy, procesora, pojemności dysku twardego, pamięci  RAM a także marki. Odrębną analizowaną kategorią był poziom cen notebooków.

Preferencje konsumenckie są analizowane na podstawie rzeczywistej liczby odsłon strony www dla poszczególnych  kategorii.


Podobne artykuły
 • Raport: Laptopy 2009

  Czy Polska pozostała „zieloną wyspą” na rynku IT? Na podstawie danych groma...
 • Raport: Laptopy 2011

  Na podstawie danych gromadzonych przez porównywarkę cenową skapiec.pl dokonaliśmy anali...
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej