Strona główna / Analizy / Telewizja jest (jeszcze) najważniejsza
poniedziałek 04 październik 2010 | Jan Petersen/Deloitte
Telewizja jest (jeszcze) najważniejsza
Firma doradcza Deloitte opublikowała raport, z którego wynika iż telewizja jest nadal najważniejszym medium na świecie. Co ciekawe, mimo szybkiego postępu nowych technologii, tradycyjne formy reklamy w telewizji, radiu i czasopismach niezmiennie mają największy wpływ na konsumentów. Jednak na horyzoncie widać zmianę: podstawowym narzędziem domowej rozrywki powoli staje się komputer, a nie telewizor. Do wniosków raportu Deloitte dodajemy, że Internet jest też rosnącym medium biznesowym, w którym komputer stał się narzędziem koniecznym do  życia.

Deloitte już po raz czwarty przeprowadził globalne badanie dotyczące trendów i zachowań konsumentów mediów i rozrywki. W najnowszej edycji wzięło udział prawie 13 000 respondentów, reprezentujących siedem największych gospodarek świata (USA, Wielka Brytania, Brazylia, Niemcy, Japonia, Korea Południowa, Indie). Analiza ich odpowiedzi pokazuje, że konsumenci chętnie korzystają z wielu platform jednocześnie i kupują coraz bardziej zaawansowane urządzenia służące komunikacji. W mniejszym jednak stopniu, niż w latach poprzednich zainteresowani są zakupem najbardziej nowoczesnych i co za tym idzie, najdroższych technologii. Tę zmianę przypisuje się recesji na światowych rynkach i położeniu nacisku na oszczędzanie w wielu gospodarstwach domowych.

Internet w telewizorze

Raport wskazuje, że telewizja nadal pozostaje dla konsumentów najważniejszym medium. Coraz powszechniejsze staje się jednak używanie cyfrowych nagrywarek pozwalających odtwarzać treści niezależnie od rzeczywistego czasu ich emisji w telewizji. Takie rozwiązania stały się szczególnie popularne w Niemczech, gdzie w porównaniu z poprzednią edycją badania liczba posiadaczy tego typu urządzeń podwoiła się. Stosunkowo małym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania pozwalające na łączenie telewizji i Internetu. Najmniej zainteresowani nimi są Japończycy, najchętniej natomiast sięgają po nie mieszkańcy Korei Południowej. Można jednak przypuszczać, że w następnych latach technologie łączące Internet i TV będą zyskiwały na znaczeniu kosztem tradycyjnych rozwiązań.

Jak sprzedawać to tylko przez wizualizację TV

Duże znaczenie telewizji potwierdza fakt, że w opinii konsumentów reklamy przekazywane tą drogą w największym stopniu kształtują ich decyzje zakupowe. Wyjątkiem jest tylko Japonia, w której to reklama internetowa jest postrzegana jako najbardziej przekonywująca. Na drugim miejscu pod względem oddziaływania na odbiorców znajduje się reklama w czasopismach, za nią - internetowa, później marketing w prasie codziennej, na końcu reklama radiowa.

Mimo rosnącego znaczenia reklamy on-line, nie wszystkie jej formy są równie atrakcyjne dla konsumentów. Najbardziej skuteczne są linki sponsorowane w wyszukiwarkach internetowych. Wyjątkami są jednak Niemcy, Korea Południowa i Japonia, gdzie skuteczniejsze okazują się reklamy umieszczane bezpośrednio na stronie w formie baneru. Dodatkowo reklama internetowa określana jest jako bardziej irytująca niż ta występująca w czasopismach. Takie sugestie respondentów wyraźnie sugerują, że potrzebne jest nowe podejście do marketingu internetowego. Reklama w sieci jest dobrym narzędziem do promowania produktu i wpływania na zachowania jego użytkowników, jednak może zawieść jeżeli nadal będziemy używać tylko tradycyjnych, masowych form kontaktu z klientem. Zamiast nich należy dziś tworzyć inteligentne komunikaty dopasowane do indywidualnych potrzeb odbiorców.”- mówi Dariusz Nachyła, Partner Deloitte.

Rośnie ranga rekomendacji w Internecie

Z przeprowadzonego badania wynika, że platformą, na której inteligentne reklamy z pewnością znajdą zastosowanie są media społecznościowe. Ich użytkownicy z większości państw, w których wykonano badanie, twierdzą, że zamieszczane w nich rekomendacje i rankingi mają większy wpływ na ich decyzje zakupowe niż jakakolwiek inna forma reklamy internetowej. Popularność social media rośnie bardzo szybko - już teraz znajdują się na czwartym miejscu, jako najczęściej wybierana forma aktywności w Internecie. Sieć jest przede wszystkim wykorzystywana do przesyłania emaili, wyszukiwania informacji, oraz śledzenia najnowszych wydarzeń. Media społecznościowe są na czwartej pozycji i zamykają tę listę, jednak to one najbardziej zyskały na popularności w ostatnim okresie, niezależnie od grupy wiekowej.

Smartfon to narzędzie przyszłości

Badanie wyraźnie wskazuje na rosnące zainteresowanie nowymi technologiami związanymi z telefonami komórkowymi. Przede wszystkim na znaczeniu zyskują telefony umożliwiające użytkownikom dostęp do Internetu, korzystanie z mediów społecznościowych i zakupy on-line. Dodatkowo coraz bardziej popularne stają się gry elektroniczne. Popyt na nie spada jedynie w Wielkiej Brytanii - w pozostałych krajach liczba zwolenników rośnie z roku na rok.

Raport potwierdza, że telewizja niezmiennie króluje w naszych domach. Wymieniana jest na pierwszym miejscu jako ulubiona rozrywka. To znajduje potwierdzenie także w Polsce, jednak zauważalna jest wyraźna granica pokoleniowa – młoda generacja spędza coraz mniej czasu oglądając telewizję na rzecz Internetu i w związku z tym zauważalna jest mniejsza skuteczność reklamy telewizyjnej w przypadku adresowania jej do nastolatków. Generalnie we wszystkich sferach życia bardzo szybko zyskuje Internet. A w ślad za tym idzie zainteresowanie technologiami, które umożliwiają do niego dostęp” – podsumowuje Dariusz Nachyła z Deloitte.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej