Strona główna / Analizy / Nowa funkcjonalność smartfonów
środa 20 październik 2010 | Jan Petersen
Nowa funkcjonalność smartfonów
Ze badań rynku sponsorowanych przez Alcatel‑Lucent wynika, że klienci indywidualni potwierdzają silne zainteresowanie wykorzystywaniem swoich telefonów komórkowych jako portfela. Badania wykazały, że 81% respondentów jest mocno zainteresowanych usługą zaś 89% ankietowanych byłoby gotowych do płacenia za taki serwis miesięcznej opłaty.

Wnioski te sformułowano w ramach badań rynku młodych konsumentów, mających na celu określenie atrakcyjności usługi mobilnego portfela. Firma Alcatel-Lucent przeprowadziła te dwutygodniowe badania latem bieżącego roku wśród członków działającego pod jej auspicjami panelu badawczego Youth Lab.

Panel Youth Lab liczy 226 członków pochodzących z 10 krajów, w tym z Hiszpanii, Brazylii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Meksyku, Niemiec, Włoch i Japonii. Osoby te w większości używają już telefonu komórkowego do mikropłatności, np. za dzwonki do telefonów, i mogły zaoferować świeże spojrzenie na atrakcyjność usług mobilnego portfela. Najważniejsze z wyników ankiety dotyczyły atrakcyjności różnych scenariuszy zastosowań oraz stwarzanych przez nie możliwości oszczędzania czasu. Najbardziej atrakcyjna dla respondentów była opcja „kupowanie biletu do kina bez potrzeby czekania w kolejce”. 75% respondentów było zainteresowanych „kuponami opartymi na lokalizacji” i „kuponami opartymi na profilu”.

Czego oczekuje większość

Trzy zastosowania cieszące się największym zainteresowaniem (ponad 85%) to:

  • wgląd w saldo portfela i otrzymywanie pokwitowania z transakcji w czasie rzeczywistym,
  • płacenie przez telefon komórkowy za transport publiczny,
  • otrzymywanie biletów elektronicznych.

Jak wygląda elektroniczny portfel

Na potrzeby tego badania mobilny portfel opisano następująco. Nie trzeba już będzie nosić wszystkich tych kart, które teraz wypełniają portfel, gdyż usługi te będą dostępne przez telefon komórkowy.

  • Przy użyciu telefonu komórkowego będzie można bezpiecznie płacić rachunki i robić zakupy w punktach sprzedaży detalicznej.
  • Telefon komórkowy będzie można powiązać ze swoimi kartami kredytowymi, kontami bankowymi i/lub z rachunkiem za telefon komórkowy.
  • W telefonie komórkowym będzie można przechowywać wszystkie posiadane karty lojalnościowe, kupony, karty upominkowe, itp.
  • Telefon komórkowy może nawet zastąpić kartę dostępową i kartę członkowską. Będzie można również oglądać na nim wyciągi z konta bankowego, rachunki lub pokwitowania z płatności kartą kredytową, punkty lojalnościowe, saldo na kartach upominkowych itp.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej