sobota 23 październik 2010 | Serwis prasowy/Symantec

Mniej spamu ale ciągle dużo

Raport 10/2010 firmy Symantec na temat niechcianych wiadomości i phishingu pokazuje, że liczba ataków spamerów stopniowo zmniejsza się z miesiąca na miesiąc. Nadal jednak niemal 9 na 10 wysyłanych w świecie wiadomości elektronicznych to spam.

Powszechniejszym zagrożeniem staje się za to phishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. danych dostępowych do konta bankowego) przez cyberprzestępców podszywających się pod zaufane instytucje i firmy. Liczba stron o takim przeznaczeniu wzrosła we wrześniu o 46 proc., a liczba unikalnych adresów URL służących wyłudzeniom – aż o 83 proc.

  • W Internecie pojawia się też coraz więcej domen phishingowych z adresami IP w nazwie (np. http://255.255.255.255) – w poprzednim miesiącu eksperci firmy Symantec wykryli ich o 35 proc. więcej niż w sierpniu tego roku. Najgłośniejszy ostatnio przykład ataku phishingowego to nieprawdziwe wiadomości rozesłane do użytkowników portalu LinkedIn, który pomaga w utrzymywaniu kontaktów biznesowych.

Jako firma zajmująca się bezpieczeństwem w Internecie nieustannie monitorujemy nie tylko ataki hakerów, ale również rozsyłany spam i używane narzędzia phishingowe – mówi Maciej Iwanicki, ekspert z polskiego oddziału firmy Symantec – Udoskonalane zabezpieczenia sprawiają, że niechcianych wiadomości jest coraz mniej. Nadal jednak ta nielegalna działalność stanowi poważne źródło dochodów dla cyberprzestępców na całym świecie

  • Jak pokazują wyniki raportu, najczęstszym tematem niechcianych wiadomości są usługi internetowe (42 proc.) i szeroko pojęta tematyka produktowa (16 proc.).
  • Maile kwalifikowane jako spam zazwyczajwysyłane są z adresów o popularnej domenie .com (60 proc.) oraz rosyjskiej – .ru (23,2 proc., wzrost o ponad 10 proc.). Maile tego typu ważą w większości od 2 do 5 kilobajtów (prawie 60 proc.).
  • Co ciekawe, ponad jedna piąta tego typu wiadomości pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Podobnie jest w przypadku hostów służących do ataków typu phishing.

Pochodzenie wiadomości typu spam

Kraj

Proc. wysłanych niechcianych wiadomości

Stany Zjednoczone

23 proc.

Indie

6 proc.

Brazylia

5 proc.

Holandia

5 proc.

Wielka Brytania

4 proc.

 

Lokalizacja hostów do ataków typu phishing

Kraj

Proc. wszystkich hostów phishingowych

Stany Zjednoczone

51 proc.

Kanada

11 proc.

Niemcy

6 proc.

Wielka Brytania

3 proc.

Korea Południowa

3 proc.