Strona główna / Analizy / Wszystko kupimy w sieci
niedziela 21 listopad 2010 | Mariola Czapkiewicz
Wszystko kupimy w sieci
Firma Shoper, producent handlowej platformy e-commerce przeprowadziła badania wśród przedstawicieli sklepów internetowych na temat ich planów i opinii dotyczących handlu w okresie zbliżających się Świąt. Raport analityczny koncentruje się w szczególności na przewidywaniach dotyczących wielkości i dynamiki sprzedaży, rozwoju oferty, wykorzystania narzędzi promocyjnych oraz barier hamujących dalszy rozwój e-commerce

 

W badaniu wzięło udział 154 właścicieli sklepów internetowych reprezentujących różnorodne branże. Ponad 50% respondentów twierdzi, że okres świąteczny przyniesie lepsze lub zdecydowanie lepsze wyniki sprzedaży on-line. 63% uczestników deklaruje inwestycje w reklamę on-line, a blisko 1/3 stawia na promocję w sieciach społecznościowych.

  • Główna zachęta do korzystania z oferty sklepów on-line to upusty cenowe (60% odpowiedzi) oraz nowe produkty w ofercie (48%).
  • Wyniki ankiet wskazują, że ponad 50% respondentów spodziewa się lepszych lub zdecydowanie lepszych wyników sprzedaży niż w poprzednim sezonie. Wśród nich, 20% przewiduje, że obroty będą wyższe nawet o połowę, w stosunku do poprzedniego sezonu. Niemal 29% osób biorących udział w badaniu Shopera uznało, że wyniki sprzedaży pozostaną na podobnym poziomie jak przed rokiem.

Korzyści on-line

Optymistyczne prognozy są motywowane przez respondentów rosnącą świadomością korzyści wynikających z zakupów on-line (22,59%), jakością proponowanej oferty (ponad 20%) oraz zwiększeniem powszechności korzystania z sieci (ponad 16%) i lepszymi nastrojami konsumentów (prawie 13%). Według respondentów, czynnikami najsilniej przyciągającymi nabywców są atrakcyjne ceny i bogata oferta produktowa. Podążając konsekwentnie za tymi deklaracjami, blisko 60% ankietowanych zamierza zachęcać klientów do zakupu oferując upusty cenowe. 36% właścicieli e-sklepów rozważa udzielenie rabatów na zakup kilku produktów, a jedna czwarta decyduje się na oferowanie kuponów rabatowych.

Ponad 48% procent uczestników badania zapowiada wzbogacenie asortymentu swoich sklepów przed świętami o nowe produkty i limitowane kolekcje (ponad 13%). W okresie świątecznym właściciele sklepów on-line starają się budować swoją pozycję rynkową właśnie w oparciu różnorodność oferty.

„Menedżerowie e-commerce zdają sobie sprawę, że inwestycje w promocję sklepu to klucz do budowania rozpoznawalności. Jest to o tyle ważnie, że niemal 42% ankietowanych jako główną barierę swojego wzrostu wymienia rosnącą bezpośrednią konkurencję”  – dodaje Rafał Krawczyk.

  • W świetle badań, główny kanał dotarcia do klientów z informacją o nowej ofercie stanowi Sieć. Ponad 63% właścicieli sklepów deklaruje w okresie świątecznym w inwestycje w reklamę on-line, 37% decyduje się na poprawę pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych, a blisko jedna trzecia respondentów stawia na promocję za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Konkurencja: zdrowa, ale czasami bolesna

Kondycja polskiego rynku e-commerce z roku na rok jest coraz lepsza. Stopniowo nasz rynek dogania zachodnie kraje europejskie, ale pracownicy sklepów on-line wciąż dostrzegają wiele barier własnego wzrostu. Do największych zagrożeń sprzedaży internwetowej respondenci zaliczają umacnianie się pozycji bezpośredniej konkurencji, ostrożność klientów w wydatkach związaną ze spowolnieniem gospodarczym oraz wciąż pokutujący brak zaufania ze strony klientów wobec handlu w sieci.

Obawy przed rosnącą konkurencją mogą być w konsekwencji mobilizujące dla rozwoju e-commerce. Rozwój handlu w sieci wynika przecież z niezadowolenia klientów oferta tradycyjnego handlu. Konkurencyjne ceny, unikalna oferta i dobra jakość realizacji zamówień to elementy wpływające na wartość marki i lojalność klientów” – podsumowuje Rafał Krawczyk.

Szczegółowy raport z badań „e-commerce pod szczęśliwą gwiazdką” znajduje się na stronie http://blog.shoper.pl/

Podobne artykuły
  • Poradnik budowy e-sklepu

    Wg prognoz w ciągu najbliższych pięciu lat transakcje internetowe będą stanowić 25% wsz...
  • Polskie e-commerce 2011

    Rynek internetowego handlu w Polsce rośnie. Do najnowszych trendów należy wzrost popula...
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej